Rimini
Ekolamp
SOVAK

Projekt Sun Ray využívá na soustředění sluneční energie zrcadla

Mohl by zásobovat dvě stě dvacet domácností v Melbourne a ročně by vyprodukoval 1100 MWh elektřiny. Projekt italského architekta soutěží o cenu.

Projekt Sun Ray využívá na soustředění sluneční energie zrcadla

landartgenerator.org

Zrcadla se otáčejí za sluncem

Sun Ray se skládá z plochých zrcadel, které jsou naskládané do kruhu o průměru osmdesát metrů a jsou podepřeny tenkými ocelovými tyčemi. Nad zrcadly je v bodě společného ohniska umístěn solární přijímač.

Autor projektu Antonio Macca naplánoval použít lineární technologii reflektorů na zachycení sluneční energie, v níž se zrcadla používají k soustředění sluneční energie na solární přijímač. Sluneční energii transformuje na elektrickou energii pohonný prvek umístěný pod zemí.

Tuto technologii vyvinul v roce 1961 italský vědec Giovanni Francia. Přináší mnohé výhody, mezi které patří nízké náklady na provoz a údržbu, jednoduchý proces výstavby či rychlá návratnost investovaného kapitálu.

Zda bude projekt zrealizován závisí na porotě soutěže Land Art Generator Initiative, do které se Macca se svým návrhem přihlásil.

Viktorie chce nulové emise

Architekt projekt zasadil do části City of Port Phillip ve městě Melbourne a doufá, že jeho řešení se stane novým symbolem energie z obnovitelných zdrojů. Plán je zároveň v souladu s cílem přestat produkovat jakékoliv emise skleníkových plynů, který si stát Viktorie dal.

Obyvatelé a návštěvníci města by prostor mohli využít k relaxi ve stínu, protože stavba by byla součástí parku. Navržená konstrukce má i uměleckou hodnotu, protože zrcadla otáčející se za sluncem vytvářejí neustálou hru se světlem.

Macca chce svým návrhem navodit iluzi světelného paprsku zářícího z mračen. Pokud by byl projekt zrealizován, dokázal by elektřinou zásobovat dvě stě dvacet australských domácností.

Iniciativa Land Art Generator oceňuje od roku 2010 každý druhý rok architektonické projekty navrženy se zaměřením na obnovitelné zdroje energie. Antonio Macca se soutěže zúčastnil již pětkrát, v roce 2014 jiný jeho projekt získal třetí místo. Letošního vítěze vyhlásí jedenáctého října.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Slovenská vláda podpořila navýšení poplatků za skládkování

Slovenská vláda podpořila navýšení poplatků za skládkování

Poslanci Národní rady SR odhlasovali zákon, který zvýší ochranu životního prostředí na Slovensku. Jde o protiskládkový balíček, který obsahuje nový zákon o poplatcích za uložení odpadů (podpořilo 104 poslanců) a novelu zákona o odpadech (podpořilo 105 poslanců).

Situace v teplárenství je velmi vážná a vyžaduje okamžité řešení

Situace v teplárenství je velmi vážná a vyžaduje okamžité řešení

Členové Teplárenského sdružení ČR se na setkání dne 18. října v Praze shodli, že situace v teplárenství je velmi vážná, vyžaduje okamžité řešení a vyzvali orgány státní správy, vládu a Parlament České republiky, aby se situací v teplárenství začaly urychleně zabývat.

Dostatek pitné vody zajistí houby

Dostatek pitné vody zajistí houby

V americkém Texasu se už dnes potýkají s nedostatkem pitné vody. Situace se zhoršuje především v letních měsících. Skupina vědců proto přišla s novou technologií, která využívá právě sluneční energie a řeší tento problém.