MŽP
Ekolamp
VŠCHT

Elektromobilů v Anglii přibývá, zvažují proto chytré dobíjení

Britský regulátor energie, Ofgem, nastínil opatření, které by mělo zajistit efektivnější využívání elektrické energie. Cílem regulátora je snížit zatížení elektrické sítě, neboť majitelům elektromobilů hrozí, že za dobíjení vozidla ve špičce budou platit víc.

Elektromobilů v Anglii přibývá, zvažují proto chytré dobíjení

pixabay

Za špičku zaplatí všichni

Je to nezbytné, protože v současné době je na silnicích Spojeného království k dispozici 160 000 plug-in vozů. Podle britského regulátora tento obrovský rozvoj, ke kterému dochází, má vliv na energetický systém a musí být pod pečlivou kontrolou.

Jestliže mezi 16 a 18 hodinou, tedy v době, kdy se řidiči dostanou domů z práce, začnou majitelé elektromobilů dobíjet své vozy a pokud jich bude dostatečné množství, může dojít k nadstandardnímu tlaku na energetickou síť. Pak je samozřejmě možné provést nákladnou modernizaci místních elektroenergetických sítí, ovšem za tu nakonec všichni zaplatí prostřednictvím svých účtů za energii.

"V případě, že se uživatelé elektromobilů rozhodnou nabíjet vozidlo během doby špičky, budou jim za současných podmínek ukládány značné náklady, které ponesou všichni spotřebitelé," uvedl Ofgem ve zveřejněných reformách na podporu užívání elektrických aut. K tomu regulátor dodal, že někteří spotřebitelé energie budou mít pravděpodobně námitky proti "dotování prvních a bohatších uživatelů" elektrických automobilů.

Energetický regulátor chce dobíjet chytře

Ovšem regulátor energie přišel s jiným řešením a tím je povzbudit majitele plug-in automobilů, aby začali využívat "inteligentního nabíjení", které by umožnilo, že vozidlo zapojené v pět hodin se začne nabíjet až o půlnoci, kdy je poptávka po elektřině mnohem nižší.

Spotřebitele je nutné motivovat, aby využívali levnějšího nabíjení, a proto se uvažuje o zahrnutí energetických tarifů, které nabídnou v určitých časech levnější elektřinu. Například ve chvíli, kdy sluneční a větrná energie generuje větší množství energie nebo když je poptávka nízká. K tomu je potřeba, aby domy byly vybaveny inteligentními měřiči, a ač jsou již v 10 mil. domácností, jejich vybudování je pomalé.

Nabíjení elektrického vozu přes noc bude doma stát kolem 4 liber za dojezd 100 mil, ovšem částka je závislá na ceně za elektřinu. Podobná vzdálenost v benzinovém autě by stála kolem 17 liber. Nicméně nabíjení elektrického vozu na veřejných místech je nákladnější než nabíjení doma, a to zejména u rychlých nabíječek.

Ofgem prohlásil, že když dojde k opomenutí chytrého dobíjení, mohl by dotyčný být finančně penalizován. "Spotřebitelé by měli být odměňováni za flexibilitu ve svých požadavcích, ale mohou také zaplatit přirážku, pokud jejich chování vytváří špičku nebo místní zácpu [na energetických sítích]," uvedl regulátor.

Jsme teprve na začátku a řešení je několik

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Slovenská vláda podpořila navýšení poplatků za skládkování

Slovenská vláda podpořila navýšení poplatků za skládkování

Poslanci Národní rady SR odhlasovali zákon, který zvýší ochranu životního prostředí na Slovensku. Jde o protiskládkový balíček, který obsahuje nový zákon o poplatcích za uložení odpadů (podpořilo 104 poslanců) a novelu zákona o odpadech (podpořilo 105 poslanců).

Situace v teplárenství je velmi vážná a vyžaduje okamžité řešení

Situace v teplárenství je velmi vážná a vyžaduje okamžité řešení

Členové Teplárenského sdružení ČR se na setkání dne 18. října v Praze shodli, že situace v teplárenství je velmi vážná, vyžaduje okamžité řešení a vyzvali orgány státní správy, vládu a Parlament České republiky, aby se situací v teplárenství začaly urychleně zabývat.

Dostatek pitné vody zajistí houby

Dostatek pitné vody zajistí houby

V americkém Texasu se už dnes potýkají s nedostatkem pitné vody. Situace se zhoršuje především v letních měsících. Skupina vědců proto přišla s novou technologií, která využívá právě sluneční energie a řeší tento problém.