http://www.dhplegal.com/
Ekolamp
VODKA

Cena elektřiny na burze stále roste

Zvyšující se cena elektrické energie nemusí souviset pouze s ropou, uhlím, plynem nebo CO2. Hedžové fondy ucítily příležitost na spekulace

Cena elektřiny na burze stále roste

pixabay

Rostoucí ceny elektrické energie začínají způsobovat starosti zejména malým a středně velkým společnostem v Německu. Mnohé z nich totiž nejsou chráněny před výkyvy cen komodity tzv. futures kontrakty. V současné době se jedna megawatthodina na energetické burze EEX v Lipsku obchoduje nad 40 eur (1 030 Kč), což je dvojnásobek oproti počátku roku 2016.

Většina velkých podniků má smluvní dodávky elektřiny na několik let dopředu za nižší ceny, i když mnoho kontraktů vyprší už v roce 2020 nebo v roce 2020. "Dostávám otázky od mnoha společností, které uzavřou smlouvy v příštím roce. Jsou šokované budoucími účty za energii," cituje denník Handelsblatt Wolfganga Hahna, ředitele poradenské společnosti Energie Consulting.

Elektřina důležitá v průmyslu

Elektřina je z hlediska nákladů klíčovou komoditou v energeticky náročných odvětvích jako je ocelářský, chemický průmysl nebo výroba hliníku. Například metalurgická společnost ze Severního Porýní-Vestfálska nyní platí za elektřinu do 25 eur/Mwh (644 Kč/Mwh), v dalším období bude muset vynaložit více než 40 eur. Kromě toho vyrábí větrné turbíny, u kterých v současné době klesá poptávka, co jim přidává další problémy.

Cenu uhlí táhne nahoru vyšší poptávka v Číně, a to i navzdory snahám Pekingu o snížení závislosti na fosilním palivu při výrobě elektřiny. Zvýšený dovoz je důsledkem nadměrně teplého počasí, slabé produkci vodních elektráren a omezené domácí těžby uhlí. Cena teplého uhlí v rotterdamském přístavu se za poslední týden pohybovala těsně pod trojcifernou hranicí 100 dolarů. Naposledy byla tak vysoká v lednu 2012.

Za růstem ceny jsou i spekulanti

Zvyšující se ceny pohonných hmot - ropy, uhlí a zemního plynu nemusí být jediným důvodem růstu cen elektřiny, hlavně v nedávném období. Své podíly na tom mají podle některých názorů i spekulanti - obchodníci. "Jen v posledních deseti týdnech se cena za příští rok zvýšila o sedm eur," cituje německý obchodník, podle něhož tento růst nesouvisí s fundamenty trhu. "Na trhu nedávno vstopupilo několik hedžových fondů, které zvedají ceny nahoru."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Siemens uvádí na trh bateriový systém pro rodinné domy

Siemens uvádí na trh bateriový systém pro rodinné domy

Siemens začal nabízet Junelight Smart Battery, akumulátorový systém určený pro domy s vlastní výrobou z obnovitelných zdrojů. Lithium-iontové úložiště kombinuje inteligentní a bezpečný energetický management s moderním designem.

Indie kráčí ve šlépějích Číny, zakazuje dovoz plastového odpadu

Indie kráčí ve šlépějích Číny, zakazuje dovoz plastového odpadu

Další dveře byly zabouchnuty před nadějemi západních zemí, že svůj odpad vyhodí v zámoří. Zdá se, že je nejvyšší čas přejít na jiný model.

Češi loni vytřídili a k recyklaci předali 1 645 tun baterií

Češi loni vytřídili a k recyklaci předali 1 645 tun baterií

V loňském roce Češi odevzdali k recyklaci 1 645 tun použitých baterií, což v průměru představuje 155 gramů baterií na jednoho obyvatele. Účinnost sběru baterií dosahuje v České republice 45 %. Na recyklaci tedy končí necelá polovina všech baterií, které byly dány do oběhu.