celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Cena elektřiny na burze stále roste

Zvyšující se cena elektrické energie nemusí souviset pouze s ropou, uhlím, plynem nebo CO2. Hedžové fondy ucítily příležitost na spekulace

Cena elektřiny na burze stále roste

pixabay

Rostoucí ceny elektrické energie začínají způsobovat starosti zejména malým a středně velkým společnostem v Německu. Mnohé z nich totiž nejsou chráněny před výkyvy cen komodity tzv. futures kontrakty. V současné době se jedna megawatthodina na energetické burze EEX v Lipsku obchoduje nad 40 eur (1 030 Kč), což je dvojnásobek oproti počátku roku 2016.

Většina velkých podniků má smluvní dodávky elektřiny na několik let dopředu za nižší ceny, i když mnoho kontraktů vyprší už v roce 2020 nebo v roce 2020. "Dostávám otázky od mnoha společností, které uzavřou smlouvy v příštím roce. Jsou šokované budoucími účty za energii," cituje denník Handelsblatt Wolfganga Hahna, ředitele poradenské společnosti Energie Consulting.

Elektřina důležitá v průmyslu

Elektřina je z hlediska nákladů klíčovou komoditou v energeticky náročných odvětvích jako je ocelářský, chemický průmysl nebo výroba hliníku. Například metalurgická společnost ze Severního Porýní-Vestfálska nyní platí za elektřinu do 25 eur/Mwh (644 Kč/Mwh), v dalším období bude muset vynaložit více než 40 eur. Kromě toho vyrábí větrné turbíny, u kterých v současné době klesá poptávka, co jim přidává další problémy.

Cenu uhlí táhne nahoru vyšší poptávka v Číně, a to i navzdory snahám Pekingu o snížení závislosti na fosilním palivu při výrobě elektřiny. Zvýšený dovoz je důsledkem nadměrně teplého počasí, slabé produkci vodních elektráren a omezené domácí těžby uhlí. Cena teplého uhlí v rotterdamském přístavu se za poslední týden pohybovala těsně pod trojcifernou hranicí 100 dolarů. Naposledy byla tak vysoká v lednu 2012.

Za růstem ceny jsou i spekulanti

Zvyšující se ceny pohonných hmot - ropy, uhlí a zemního plynu nemusí být jediným důvodem růstu cen elektřiny, hlavně v nedávném období. Své podíly na tom mají podle některých názorů i spekulanti - obchodníci. "Jen v posledních deseti týdnech se cena za příští rok zvýšila o sedm eur," cituje německý obchodník, podle něhož tento růst nesouvisí s fundamenty trhu. "Na trhu nedávno vstopupilo několik hedžových fondů, které zvedají ceny nahoru."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

SOVAK ČR ke kvalitě surové vody pro výrobu vody pitné

SOVAK ČR ke kvalitě surové vody pro výrobu vody pitné

Kvalitu povrchových či podzemních vod a její upravitelnost na vodu pitnou lze posuzovat z mnoha hledisek a řady vybraných ukazatelů. Každá ze sledovaných látek, kterou jsme v současné době schopni ve vodách analyzovat, má různý původ a dopad na proces úpravy surové vody na vodu pitnou a použité technologie.

Příspěvek evropského chemického průmyslu k udržitelnosti

Příspěvek evropského chemického průmyslu k udržitelnosti

Příznivých zpráv o chemickém průmyslu, na jehož obratu se z 21,5% podílí petrochemie, včetně monomerů a z 21,6% výroba polymerů, je v současnosti pramálo.

Vychází první unikátní studie o cirkulární ekonomice v Česku

Vychází první unikátní studie o cirkulární ekonomice v Česku

Cirkulární ekonomika je jedním z prioritních témat Evropské unie. Přináší příležitost materiálové soběstačnosti, vytváří nová pracovní místa a otevírá prostor pro investice do udržitelných inovací. Pro většinu českých firem se však stále jedná o nový pojem.