Pollutec 2018
Ekolamp
VŠCHT

Cena elektřiny na burze stále roste

Zvyšující se cena elektrické energie nemusí souviset pouze s ropou, uhlím, plynem nebo CO2. Hedžové fondy ucítily příležitost na spekulace

Cena elektřiny na burze stále roste

pixabay

Rostoucí ceny elektrické energie začínají způsobovat starosti zejména malým a středně velkým společnostem v Německu. Mnohé z nich totiž nejsou chráněny před výkyvy cen komodity tzv. futures kontrakty. V současné době se jedna megawatthodina na energetické burze EEX v Lipsku obchoduje nad 40 eur (1 030 Kč), což je dvojnásobek oproti počátku roku 2016.

Většina velkých podniků má smluvní dodávky elektřiny na několik let dopředu za nižší ceny, i když mnoho kontraktů vyprší už v roce 2020 nebo v roce 2020. "Dostávám otázky od mnoha společností, které uzavřou smlouvy v příštím roce. Jsou šokované budoucími účty za energii," cituje denník Handelsblatt Wolfganga Hahna, ředitele poradenské společnosti Energie Consulting.

Elektřina důležitá v průmyslu

Elektřina je z hlediska nákladů klíčovou komoditou v energeticky náročných odvětvích jako je ocelářský, chemický průmysl nebo výroba hliníku. Například metalurgická společnost ze Severního Porýní-Vestfálska nyní platí za elektřinu do 25 eur/Mwh (644 Kč/Mwh), v dalším období bude muset vynaložit více než 40 eur. Kromě toho vyrábí větrné turbíny, u kterých v současné době klesá poptávka, co jim přidává další problémy.

Cenu uhlí táhne nahoru vyšší poptávka v Číně, a to i navzdory snahám Pekingu o snížení závislosti na fosilním palivu při výrobě elektřiny. Zvýšený dovoz je důsledkem nadměrně teplého počasí, slabé produkci vodních elektráren a omezené domácí těžby uhlí. Cena teplého uhlí v rotterdamském přístavu se za poslední týden pohybovala těsně pod trojcifernou hranicí 100 dolarů. Naposledy byla tak vysoká v lednu 2012.

Za růstem ceny jsou i spekulanti

Zvyšující se ceny pohonných hmot - ropy, uhlí a zemního plynu nemusí být jediným důvodem růstu cen elektřiny, hlavně v nedávném období. Své podíly na tom mají podle některých názorů i spekulanti - obchodníci. "Jen v posledních deseti týdnech se cena za příští rok zvýšila o sedm eur," cituje německý obchodník, podle něhož tento růst nesouvisí s fundamenty trhu. "Na trhu nedávno vstopupilo několik hedžových fondů, které zvedají ceny nahoru."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Situace v teplárenství je velmi vážná a vyžaduje okamžité řešení

Situace v teplárenství je velmi vážná a vyžaduje okamžité řešení

Členové Teplárenského sdružení ČR se na setkání dne 18. října v Praze shodli, že situace v teplárenství je velmi vážná, vyžaduje okamžité řešení a vyzvali orgány státní správy, vládu a Parlament České republiky, aby se situací v teplárenství začaly urychleně zabývat.

Dostatek pitné vody zajistí houby

Dostatek pitné vody zajistí houby

V americkém Texasu se už dnes potýkají s nedostatkem pitné vody. Situace se zhoršuje především v letních měsících. Skupina vědců proto přišla s novou technologií, která využívá právě sluneční energie a řeší tento problém.

Hvězdou výstavy čisté mobility v Letňanech bude nové Audi e-tron!

Hvězdou výstavy čisté mobility v Letňanech bude nové Audi e-tron!

Polovinu listopadu mají v diáři zaškrtnutou všichni fanoušci elektromobilů. Na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech se totiž bude od 15. – 18. listopadu 2018 konat první ročník veletrhu e-SALON. A jeho hlavní hvězdou bude nejzářivější elektrická novinka tohoto roku Audi e-tron.