Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Fotbalové mistrovství světa v Rusku pohledem ekologie

V záplavě zápasů a informací o výsledcích, trenérech a hráčích z Mistrovství světa ve fotbalu v Rusku zapadla informace o revoluční aplikaci plastů. Bylo jich mnoho, my se zmíníme jen o některých.

Fotbalové mistrovství světa v Rusku pohledem ekologie

ilustrační foto/pixabay

Finále na stadionu v Lužnikách v Moskvě se hrálo na trávníku, který byl „vyztužen“ přídavkem 5% plastové drtě.

Stalo se již tradicí, že se hrálo jednotně s inovovaným míčem, který byl tentokrát vyroben z textilního substrátu v kombinaci s polymery, z nichž jeden lze označit za bio-polymer.

Dosavadní mistrovství se hrála až do roku 1986 míči, sešitými z kůže, které měly často nepředvídatelný odskok a problémy s vlhkostí. Revoluce ve vývoji začala v roce 1970 v Mexiku, kde se hrálo míčem vyvinutým firmou Adidas, který byl pojmenován Telstar. Byl sešitý z dvaceti dílů bílé a černé kůže a umožňoval lepší viditelnost pro televizní diváky. V dalších letech se hledala náhrada za kůži. Inovace spočívala v pokrytí textilu polyuretanem, který byl měkký, elastický, odolný vodě a oděru a cenově přijatelný. Takovýto míč byl poprvé využit na MS v roce 1986. Technologie a vlastnosti se postupně zlepšovaly.

Počátkem listopadu 2017 byl v Moskvě Lionelem Messi představen nový typ míče firmy Adidas Telstar 18, se kterým se následně MS 2018 odehrálo. K jeho výrobě se použilo spojení šesti dílů textilní části a adhezivního polyuretanu německé firmy Covestro a bio-elastomeru EPDM /etylen-propylen- dien monomer/ od nizozemské firmy Arlanxeo. Bio-plast obsahuje 70% etylenu , vyrobeného z cukrové třtiny. Povrch míče je pokryt milimetrovou vrstvou pěnového polyuretanu s miliony mikrocel. Míč má optimální vlastnosti, lépe létá a při penaltách dosáhne rychlosti až 120 km/hodinu. Přesná technologie výroby je samozřejmě patentovaná a podléhá utajení.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
OdpadyPlasty

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Větrná energie byla po hnědém uhlí loni druhým největším zdrojem elektřiny v Německu. Dvě události v prosinci ukázaly, s čímž je třeba v budoucnu počítat a proč jsou důležité technologie skladování.

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Zákon číslo 113/2018 Sb. poté, co nabyl účinnosti, vzbudil v oboru vodárenství negativní ohlasy. Nová legislativa mimo jiné nařizuje provozovatelům odlehčovacích komor na čistírnách odpadních vod nové platné vodopravní povolení pro vypouštění odpadních vod do vod povrchových.

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

Plány se týkají výstavby nového Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) na volném pozemku u elektrárny South Humber Bank.