celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Fotbalové mistrovství světa v Rusku pohledem ekologie

V záplavě zápasů a informací o výsledcích, trenérech a hráčích z Mistrovství světa ve fotbalu v Rusku zapadla informace o revoluční aplikaci plastů. Bylo jich mnoho, my se zmíníme jen o některých.

Fotbalové mistrovství světa v Rusku pohledem ekologie

ilustrační foto/pixabay

Finále na stadionu v Lužnikách v Moskvě se hrálo na trávníku, který byl „vyztužen“ přídavkem 5% plastové drtě.

Stalo se již tradicí, že se hrálo jednotně s inovovaným míčem, který byl tentokrát vyroben z textilního substrátu v kombinaci s polymery, z nichž jeden lze označit za bio-polymer.

Dosavadní mistrovství se hrála až do roku 1986 míči, sešitými z kůže, které měly často nepředvídatelný odskok a problémy s vlhkostí. Revoluce ve vývoji začala v roce 1970 v Mexiku, kde se hrálo míčem vyvinutým firmou Adidas, který byl pojmenován Telstar. Byl sešitý z dvaceti dílů bílé a černé kůže a umožňoval lepší viditelnost pro televizní diváky. V dalších letech se hledala náhrada za kůži. Inovace spočívala v pokrytí textilu polyuretanem, který byl měkký, elastický, odolný vodě a oděru a cenově přijatelný. Takovýto míč byl poprvé využit na MS v roce 1986. Technologie a vlastnosti se postupně zlepšovaly.

Počátkem listopadu 2017 byl v Moskvě Lionelem Messi představen nový typ míče firmy Adidas Telstar 18, se kterým se následně MS 2018 odehrálo. K jeho výrobě se použilo spojení šesti dílů textilní části a adhezivního polyuretanu německé firmy Covestro a bio-elastomeru EPDM /etylen-propylen- dien monomer/ od nizozemské firmy Arlanxeo. Bio-plast obsahuje 70% etylenu , vyrobeného z cukrové třtiny. Povrch míče je pokryt milimetrovou vrstvou pěnového polyuretanu s miliony mikrocel. Míč má optimální vlastnosti, lépe létá a při penaltách dosáhne rychlosti až 120 km/hodinu. Přesná technologie výroby je samozřejmě patentovaná a podléhá utajení.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
OdpadyPlasty

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XI.: Mikulov

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XI.: Mikulov

Jihomoravský Mikulov leží asi 18 km západně od Břeclavi. Ve městě žije téměř osm tisíc obyvatel a historické jádro je městskou památkovou rezervací.

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem II.: Dvůr Králové nad Labem

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem II.: Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové je známé město s téměř 16 tisíci obyvateli, které spadá do okresu Trutnov. Ve Dvoře Králové se nachází známá zoologická zahrada s africkým safari, ve které se mimo jiné také velmi zajímavým způsobem zabývají odpady. Pozoruhodné jsou odpadkové koše v africkém stylu a zejména zavedení vratných kelímků se zálohou 30 Kč, protože díky tomuto kroku klesla ZOO produkce plastového odpadu na minimum.

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem III.: Dýšina

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem III.: Dýšina

Obec Dýšina se nachází asi 8 km severovýchodně od Plzně a má zhruba 1 850 obyvatel. Výraznou dominantou Dýšiny je trojlodní kostel Nejsvětější Trojice a svatých apoštolů Šimona a Judy Tadeáše. Lidé z obce pracují většinou v krajském městě, které je v pohodlné dojezdové vzdálenosti.