Ecomondo
Ekolamp
VODKA

Fotbalové mistrovství světa v Rusku pohledem ekologie

V záplavě zápasů a informací o výsledcích, trenérech a hráčích z Mistrovství světa ve fotbalu v Rusku zapadla informace o revoluční aplikaci plastů. Bylo jich mnoho, my se zmíníme jen o některých.

Fotbalové mistrovství světa v Rusku pohledem ekologie

ilustrační foto/pixabay

Finále na stadionu v Lužnikách v Moskvě se hrálo na trávníku, který byl „vyztužen“ přídavkem 5% plastové drtě.

Stalo se již tradicí, že se hrálo jednotně s inovovaným míčem, který byl tentokrát vyroben z textilního substrátu v kombinaci s polymery, z nichž jeden lze označit za bio-polymer.

Dosavadní mistrovství se hrála až do roku 1986 míči, sešitými z kůže, které měly často nepředvídatelný odskok a problémy s vlhkostí. Revoluce ve vývoji začala v roce 1970 v Mexiku, kde se hrálo míčem vyvinutým firmou Adidas, který byl pojmenován Telstar. Byl sešitý z dvaceti dílů bílé a černé kůže a umožňoval lepší viditelnost pro televizní diváky. V dalších letech se hledala náhrada za kůži. Inovace spočívala v pokrytí textilu polyuretanem, který byl měkký, elastický, odolný vodě a oděru a cenově přijatelný. Takovýto míč byl poprvé využit na MS v roce 1986. Technologie a vlastnosti se postupně zlepšovaly.

Počátkem listopadu 2017 byl v Moskvě Lionelem Messi představen nový typ míče firmy Adidas Telstar 18, se kterým se následně MS 2018 odehrálo. K jeho výrobě se použilo spojení šesti dílů textilní části a adhezivního polyuretanu německé firmy Covestro a bio-elastomeru EPDM /etylen-propylen- dien monomer/ od nizozemské firmy Arlanxeo. Bio-plast obsahuje 70% etylenu , vyrobeného z cukrové třtiny. Povrch míče je pokryt milimetrovou vrstvou pěnového polyuretanu s miliony mikrocel. Míč má optimální vlastnosti, lépe létá a při penaltách dosáhne rychlosti až 120 km/hodinu. Přesná technologie výroby je samozřejmě patentovaná a podléhá utajení.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
OdpadyPlasty

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.