MŽP
DTE2019
EGEXPERT

Veletrhy a konference k recyklacím plastů

Vicepresident Evropské komise Frans Timmermann uvedl „Strategii EU k cirkulární ekonomice plastů“ v polovině ledna 2018 slovy : „Bez plastů nemůžeme žít, avšak mohou nás zahubit, pokud nezměníme naši politiku“.

Veletrhy a konference k recyklacím plastů

ilustrační foto/wikipedie

Důležitou inspirací pro inovativní přístup k řešení problémů jsou veletrhy a konference.V letošním roce se konaly tři významné mezinárodní plastikářské veletrhy, jejichž součástí byly i stroje a zařízení na recyklaci plastů a doprovodné konference k tomuto tématu. Ve všech případech se jednalo o rekordní počty vystavovatelů a návštěvníků. Konkrétně se jednalo o :

Chinaplas 2018 - 24.-27.4 v Šanghaji

NPE 2018 - 7.-11.5. v Orladu

Plast 2018 - 29.5.-1.6. v Milaně

Do konce roku proběhne Fakuma 2018 ve dnech 16.-20.10. v německém Friedrichshafenu.

K vlastní problematice recyklací plastů proběhla specializovaná výstava a konference – Plastics Recycling Show ve dnech 24.-25.4. v Amsterdamu. Této akce jsem se jako zástupce České technologické platformy Plasty zúčastnil a informace bude publikována v Odpadovém fóru č.7-8. Celkem 100 vystavovatelů a 40 prezentací přilákalo k účasti 2400 odborníků.

Akci pořádala PRE- Asociace evropských recyklátorů plastů /www.plasticsrecyclers.eu/, která má 1000 členů s 30 tisíci zaměstnanci a obratem 2 miliardy euro. Uvádí,že s kapacitou 3 mil. tun recyklátu pokrývají 80% evropského trhu. Odhadují, že do roku 2025 by měla vzrůst produkce plastového recyklátu na 10 mil. tun, což vyžaduje značnou potřebu investičních prostředků. V této asociaci není ČR zastoupena.

V německé Essenu se konaly ve dnech 27.-28.6. paralelně dvě konference a výstavy se vztahem k recyklacím plastů – Compounding World a Plastics Recycling World Exhibition. Vystavovalo 185 firem a bylo předneseno 70 přednášek – více na www.plasticsrecyclingworldexpo.com/eu/.

Do konce roku proběhne obdobná akce – Expo China Replas 2018 ve dnech 13.-14.9. v Dongguanu.

Roli světového lídra v oblasti technologií pro zlepšení životního prostředí zaujímá veletrh IFAT, který se konal ve dnech 14.-18.5.2018 v Mnichově za rekordní účasti 3 305 vystavovatelů a 141 000 návštěvníků z 58 zemí. Problematika plastových odpadů byla součástí prezentací německé plastikářské platformy BKV , která má 50 členů, včetně Plastics Europe Deutschland.

Spolkové Ministerstvo pro vzdělávání a výzkum – BMBF představilo iniciativu „Plastik in Umwelt“, ve které je řešeno 18 projektů se zapojením stovky partnerů a rozpočtem 35 mil. euro. Jako příklady uvádím způsob odstraňování mikroplastů z odpadních vod,oděrů z pneumatik, plně automatické zařízení na odtřídění odpadních plastů, zejména PVC a bioplastových folií, které způsobují problémy při mechanických recyklacích.

Firma APK představila technologii recyklace vícevrstvých obalových folií, která spočívá v rozpouštění a následném odstředění a odstranění rozpouštědel a recyklaci rozdělených plastů. Celkem 9 německých odpadářských asociací, včetně plastikářů zadalo konzultační firmě Prognos zpracování studie o situaci v německém oběhovém hospodářství. Ze „Statusbericht der deutsche Kreislaufwitschaft 2018“, která má 129 stran a závěry byly prezentovány na veletrhu, uvádím několik údajů.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
OdpadyPlasty

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kolem Vánoc narůstá spotřeba baterií, nezapomínejte na recyklaci

Kolem Vánoc narůstá spotřeba baterií, nezapomínejte na recyklaci

V České republice se ročně do prodejní sítě dostane zhruba 3 600 tun baterií. Jen těch nejběžnějších tužkových baterií typu AA se denně v průměru prodá přes 400 tisíc kusů. Nejvíce baterií lidé nakupují v posledním čtvrtletí roku v předvánočním a povánočním čase.

Sucho ode dneška monitoruje nový systém MŽP - HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence)

Sucho ode dneška monitoruje nový systém MŽP - HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence)

Ministerstvo životního prostředí dnes spustilo v ostrém provozu online předpovědní systém pro zvládání sucha s názvem HAMR.

Ambiciózní emisní limity pro elektrárny by vedly v EU k významnému snížení emisí

Ambiciózní emisní limity pro elektrárny by vedly v EU k významnému snížení emisí

Členské státy Evropské unie mají příležitost stanovit pro emise znečišťujících látek z elektráren ambiciózní limity.