http://www.dhplegal.com/
Ekolamp
VODKA

Jižní Morava je u nás oblastí nejvíce ohroženou suchem

Přívalové srážky a přívalové povodně jsou dalším příznakem měnícího se podnebí a předzvěstí nedostatku vody. Voda z krajiny odtéká a nezůstává v ní, tvrdí půdní expert.

Jižní Morava je u nás oblastí nejvíce ohroženou suchém

pixabay

Problém s nedostatkem vody, zejména té pitné, je rozšířen po celém světě. Fenomén sucha, jako jeden z projevů změny klimatu, se podle odhadů týká 17% území Evropy. I když někde v tuto chvíli nepociťujeme závažné důsledky sucha, situace se v důsledku změny klimatu výrazně mění. Pociťovat ji už začaly na jižní Moravě.

"Je to začátek toho, co již vnímají Italové, kteří musí kvůli nedostatku vody opouštět nejsušší oblasti," říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny vedoucí oddělení pedologie a ochrany půdy Jan Vopravil z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy. Do budoucna bude podle něj problém zajistit na jižní Moravě vodu pro lidi, natož na závlahy.

Zejména přes letní období nás provázejí dlouhodobá horka a sucha. Většina srážek se stále častěji vyskytuje ve formě přívalových dešťů a následně bleskových povodní. Přesně to ukazuje fakt, že delší deficit vláhy se otočí do dalšího extrému. Voda přijde jen formou přívalových srážek, které způsobí erozi půdy a zanesou obce bahnem.

"Může nám připadat, že zapršelo, ale při podrobných půdních sondách zjistíme, že to nestačí," vysvětluje Vopravil. Podle něj je nejdůležitější zejména zimní období, kdy pozvolna taje sníh a voda pod ním se infiltruje do půdy. To je to, co způsobí, že se voda dostane do podzemních kolektorů a tím i do studní a lépe odolá takovým extrémům.

Zemědělská půda v Česku dokáže podle experta zadržet 8,4 miliardy kubíků vody, avšak skutečný stav je na území republiky pouze třetinový.

"Dost často se říká, že lesní půda má větší retenci vody, ale pravda je taková, že větší retenci vody v půdním prostředí mají zemědělské půdy," pokračuje Vopravil. Dalším důvodem je podle něj i rozsáhlá zástavba.

Problémy se zásobováním se vyskytují např. na Kolínsku, kde se stává, že již na jaře neteče obecní voda. V obdobích sucha obce vydávají nařízení, která omezují využívání vodovodů.

Když je vody v koloběhu méně, je to i kvůli znečištění, které je vypouštěno do řek. To zvyšuje náklady vodáren, aby si voda udržela pitný charakter. Jedním z řešení jsou podle J. Vopravila úsporné závlahy (např. kapkové) a rozumné hospodaření s vodou tak, aby nemizela z podzemních kolektorů.

Již v roce 2011 na příčiny problémů se suchem poukazoval ředitel Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd (VÚMOP) Jiří Hladík na ukázce půdních sond z ohrožených pozemků v obci Čejkovice na Hodonínsku.

"Vodní i větrná eroze je v České republice a zvláště na jižní Moravě velkým problémem. Výměra degradovaných půd se zvětšuje a s tím rostou problémy související se snížením její ceny, poklesem výnosů a zhoršují se i odtokové poměry a tím i průběh povodní," uvedl tehdy Hladík.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Voda

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Dobrovolný závazek výrobců expandovatelného polystyrenu /EPS/ a jeho zpracovatelů v rámci asociace EUMEPS

Dobrovolný závazek výrobců expandovatelného polystyrenu /EPS/ a jeho zpracovatelů v rámci asociace EUMEPS

Jak jsme již informovali v článku „Rozšířená zodpovědnost výrobců a zpracovatelů polystyrenových hmot“, proběhla setkání představitelů výrobců suroviny /EPS/ reprezentujících asociaci Plastics Europe a 23 národních asociací zpracovatelů EPS zastřešených Evropskou asociací EUMEPS dne 13. 9. 2018 v Miláně k podání dobrovolného závazku k vyššímu využívání EPS odpadů.

Je nutné zajistit rovné podmínky na trhu s teplem

Je nutné zajistit rovné podmínky na trhu s teplem

Jedním z témat, která budou rezonovat na nadcházející konferenci Dny teplárenství a energetiky 2019 v Hradci králové, jsou rovné podmínky na trhu s teplem.

SOVAK ČR podporuje Ministerstvo zemědělství v přístupu k odlehčovacím komorám na ČOV

SOVAK ČR podporuje Ministerstvo zemědělství v přístupu k odlehčovacím komorám na ČOV

Jak už SOVAK ČR dříve informoval, od začátku letošního roku nabyl účinnosti zákon č. 118/2018 Sb., kterým se mění zákon č. 254/2001 Sb. o vodách.