celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Starostové pozor, výrobci DČOV mohou dodávat čistírny s nedostatečnou účinností. Našli skulinu v zákoně

Do nedávné doby byla dotační pomoc v oblasti čištění odpadních vod v menších obcích možná pouze pro projekty na klasický systém centrální kanalizace s čistírnou. Dnes mají obce nově i další možnosti.

Starostové pozor, výrobci DČOV mohou dodávat čistírny s nedostatečnou účinností. Našli skulinu v zákoně

Domácí ČOV/Ekocis

Dosud byly projekty dotovány do určité výše nákladů na jednoho obyvatele, což znamená, že preferovány byly ty nejlevnější v přepočtu na jednoho obyvatele.

Obce, kde je zástavba domů nahodilá, domy jsou od sebe ve větší vzdálenosti, na dotace mohly dosáhnout jen obtížně, protože realizace výstavby klasické kanalizace byla finančně náročná, tudíž právě pro tyto obce nedosažitelná.

V roce 2016 přišel Státní fond životního prostředí (SFŽP) s podporou i v oblasti decentrálního systému odkanalizování pomocí domovních čistíren.

Samotná výzva je vypsaná relativně dobře. Podpora se týká pouze domovních čistíren, které splňují přísnější technické parametry, konkrétně pouze čištění kategorie III, podle nařízení vlády č. 401/2015pro vypouštění do vod povrchových a případně kategorie PZV podle nařízení vlády č. 57/2016 do vod podzemních.

Druhou podmínkou je, že součástí systému musí být kvalitní a nepřetržitý monitoring. Filozofie podpory není v tom, že podporu budou dostávat jednotlivci, ale obce s tím, že udržitelnost projektu je 10 let. Ono nařízení vlády rozděluje domovní čistírny do třech kategorií dle účinnosti, které musí čistírny vypouštějící vody do povrchových vod během certifikace - testování, dosahovat.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Reakce na článek "Využití odpadů ze spaloven je problematické, ukazují zkušenosti z Dánska"

Reakce na článek "Využití odpadů ze spaloven je problematické, ukazují zkušenosti z Dánska"

Dne 18. 6. 2018 publikovala Arnika na svém webu článek „Využití odpadů ze spaloven je problematické, ukazují zkušenosti z Dánska“. Vzhledem k tomu, že zmíněný text se odvolává na dánský tisk a neúplně cituje i jednoho z nás (Ole Hjelmara), považujeme za nezbytné se vůči tomuto textu stručně ohradit. Autoři této reakce požádali hnutí o zveřejnění na stránkách Arniky, ta však nereagovala.

Fotbalové mistrovství světa v Rusku pohledem ekologie

Fotbalové mistrovství světa v Rusku pohledem ekologie

V záplavě zápasů a informací o výsledcích, trenérech a hráčích z Mistrovství světa ve fotbalu v Rusku zapadla informace o revoluční aplikaci plastů. Bylo jich mnoho, my se zmíníme jen o některých.

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem VII.: Chýně

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem VII.: Chýně

Chýně se nachází nedaleko hlavního města mezi obcemi Hostivice a Rudná. Kdy byla založena, se neví, ale první historický záznam pochází z roku 1273. Jde o privilegium papeže Řehoře X. Strahovskému klášteru, kterému potvrzuje jeho statky, mezi jinými také Chýni.