http://www.dhplegal.com/
DTE2019
VODKA

Starostové pozor, výrobci DČOV mohou dodávat čistírny s nedostatečnou účinností. Našli skulinu v zákoně

Do nedávné doby byla dotační pomoc v oblasti čištění odpadních vod v menších obcích možná pouze pro projekty na klasický systém centrální kanalizace s čistírnou. Dnes mají obce nově i další možnosti.

Starostové pozor, výrobci DČOV mohou dodávat čistírny s nedostatečnou účinností. Našli skulinu v zákoně

Domácí ČOV/Ekocis

Dosud byly projekty dotovány do určité výše nákladů na jednoho obyvatele, což znamená, že preferovány byly ty nejlevnější v přepočtu na jednoho obyvatele.

Obce, kde je zástavba domů nahodilá, domy jsou od sebe ve větší vzdálenosti, na dotace mohly dosáhnout jen obtížně, protože realizace výstavby klasické kanalizace byla finančně náročná, tudíž právě pro tyto obce nedosažitelná.

V roce 2016 přišel Státní fond životního prostředí (SFŽP) s podporou i v oblasti decentrálního systému odkanalizování pomocí domovních čistíren.

Samotná výzva je vypsaná relativně dobře. Podpora se týká pouze domovních čistíren, které splňují přísnější technické parametry, konkrétně pouze čištění kategorie III, podle nařízení vlády č. 401/2015pro vypouštění do vod povrchových a případně kategorie PZV podle nařízení vlády č. 57/2016 do vod podzemních.

Druhou podmínkou je, že součástí systému musí být kvalitní a nepřetržitý monitoring. Filozofie podpory není v tom, že podporu budou dostávat jednotlivci, ale obce s tím, že udržitelnost projektu je 10 let. Ono nařízení vlády rozděluje domovní čistírny do třech kategorií dle účinnosti, které musí čistírny vypouštějící vody do povrchových vod během certifikace - testování, dosahovat.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Na domácí separaci je třeba dbát

Na domácí separaci je třeba dbát

Ne nadarmo se říká, že co se v mládí naučíš, v stáří jako když najdeš. Je také pravdou, že kvalita i kvantita domácí separace přichází z podnětu dětí. A tak jeden pohled středoškoláka přinášíme.

Legislativa k odpadním plastům ignoruje fakta

Legislativa k odpadním plastům ignoruje fakta

Průmyslová ekologie publikovala dne 14.1.2019 autorův článek „Německý úřední šiml falešně zařehtal k recyklovatelnosti pěnového polystyrenu", v němž se zabývá problematikou recyklovatelnosti.

Britské město používá k pouličnímu osvětlení psí výkaly!

Britské město používá k pouličnímu osvětlení psí výkaly!

Pouliční osvětlení využívající bioplyn získaný přeměnou psích výkalů je 100% lokální: cirkulární nápad, který v současnosti hýbe malým městem na západě Anglie. Majitelé psů vkládají psí exkrementy pákou do uzavřené nádrže, což je anaerobní reaktor zhruba o velikosti pračky.