Rimini
Ekolamp
SOVAK

Jak nejlépe před prázdninami napustit bazén?

Češi očividně milují koupání ve vlastním bazénu. V ČR je dle dostupných statistik bazén na každé třetí zahradě u rodinného domu či chaty. Celkový počet bazénů, které jsou trvale umístěné na zahradách, se odhaduje až na 400 000. Sezona je nyní doslova v plném proudu, a pokud jste zatím nestihli napustit i svůj bazén, možná jste přemýšleli, jak si s tím poradit co nejlépe.

Jak nejlépe před prázdninami napustit bazén?

pixabay.com

Na první pohled nejlevnější cestou je samozřejmě dešťová voda, ta je ale i nejméně hygienická.

Když se rozhodnete tuto vodu alespoň trochu vyčistit a upravit, počítejte s tím, že se vám to nakonec spíše prodraží a ne vždy se dočkáte správné kvality.

Trubka, nebo studna?

Jako první vás jistě napadne klasické napouštění z vodovodu. I tato varianta má ale svá úskalí, a to hlavně proto, že veřejná vodovodní síť není primárně určená pro tak velké odběry, jako je napouštění bazénů.

Kvůli vysokému proudu vody a jejímu tlaku v trubkách může dojít k většímu uvolnění nečistot a tím i k zakalení vody v bazénu. Dalším problémem může být i hrozící pokles tlaku v celé síti, který se může projevit nejen v jiné části vašeho domu, ale také u sousedů.

Pokud se přece jen rozhodnete pro napouštění z vodovodní sítě, napouštějte opravdu pomalu, ideálně na třetinu nebo maximálně polovinu proudu a nejlépe přes noc mimo odběrovou špičku.

Obdobné nebezpečí nečistot hrozí i při delším napouštění z vlastní studny. Setkat se v takovém případě můžete s dalšími nežádoucími látkami nebo například těžkými kovy ve vodě.

Cisterna je jistota

Stále oblíbenější možností, o které ale řada lidí neví, je nechat si vodu dovézt v cisterně. Zaplatíte za dopravu, ušetříte za stočné.

Současně se vyhnete zdlouhavému napouštění z vodovodu a hlavně předejdete problémům s tlakem a případným nežádoucím zákalům vody. Máte tak jistotu, že neohrozíte sousedy a váš bazén bude napuštěný čistou a kvalitní vodou.

Zvláště pokud máte děti, které jsou na jakékoliv nečistoty ještě citlivější, se vyplatí zvážit tuto variantu. Cisternu vám přistaví váš dodavatel pitné vody.

Hydrantům se raději vyhněte 

Rozhodně se ale nikdy nepokoušejte napouštět bazén z veřejného vodovodního hydrantu. Obdobnou situaci řešili například před pár lety v Káranicích, kde se jeden muž rozhodl napustit bazén z pouličního hydrantu a ohrozil tak dodávku vody pro okolních 14 obcí.

Na krádež však pracovníci vodáren rychle přišli a škody vyčíslili na několik tisíc korun. Spolu s následnou pokutou se tato cesta opravu nevyplatí.

V případě zájmu o napuštění bazénu z cistern se neváhejte obrátit na svou vodárenskou společnost v příslušném kraji: 

Značky
Voda

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Zaujalo nás: Rozhovor v Moderní obci č. 10/2018

Zaujalo nás: Rozhovor v Moderní obci č. 10/2018

V aktuálním čísle časopisu Moderní obec č. 10/2018 byl zveřejněn rozhovor s předsedou představenstva SOVAK ČR Ing. Miloslavem Vostrým a ředitelem SOVAK ČR Ing. Oldřichem Vlasákem, který se zaměřil na témata v současné době aktuální pro vodohospodářský obor.

Priorita informuje o čistší vodě pro Pražany a hledá nej pasivní dům

Priorita informuje o čistší vodě pro Pražany a hledá nej pasivní dům

Ještě kvalitnější pitná voda, to je hlavní cíl nákladné investice do úpravny vody na Želivce. Vodu z tohoto zdroje pije zhruba každý sedmý obyvatel Česka. Pokud se splní vše dle plánu, za tři roky bude nejen Praha pít kvalitnější vodu. Více než miliardovou investici výrazně podpořil Operační program Životní prostředí.

Vyhlášení soutěže Vodohospodářská stavba roku 2018

Vyhlášení soutěže Vodohospodářská stavba roku 2018

Pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a ministra životního prostředí Richarda Brabce vyhlašuje Svaz vodního hospodářství ČR, z.s., ve spolupráci se Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR, z.s., soutěž Vodohospodářská stavba roku 2018.