Pollutec 2018
Ekolamp
VŠCHT

Skládkaři prostě poplatek za NO platit nebudou. Neustále vymýšlí, jak by obešli zákon

Co není zakázáno, to je dovoleno. Státní fond životního prostředí tak přichází o spousty peněz.

Skládkaři prostě poplatek za NO platit nebudou. Neustále vymýšlí, jak by obešli zákon

prumyslovaekologie.cz

Když kontrola NKÚ před pár lety zjistila, že skládkaři za nebezpečný odpad (NO) neplatí vůbec, nebo jen symbolicky, nikdo se tehdy nedivil. Zpráva odhalila další veřejnou pravdu. Téměř 99 % NO využívali skládkaři jako technické zabezpečení skládek (TZS). Za TZS skládkaři poplatky platit dle zákona nemusí, aby jim to tam nepadalo na halvu. Jenže za dobrotu na žebrotu, milý státe.

Tímto pravidlem se otevřel obrovský prostor pro čachry. Našly se skládky, kde bylo až 80 % odpadu označeno za TZS.

Ministerstvo zareagovalo tím, že změnilo legislativu. Množství odpadu, které může být TZS, bylo sníženo na max. 20 % hmotnostních. Vše ostatní bude zpoplatněno.

Čekalo se tedy, že příjem do fondu se zvýší, protože LOGICKY se základními počty zvýší i množství materiálu, které nebude TZS a bude zpoplatněno.

Chyba lávky! Křivka předpokládaného příjmu s křivkou reality narýsovala krásně široké V. Skládkaři nám to zas jednou ukázali. Nandali nám to. Jak? To se z NO udělá výrobek. Jak? Většinou se prostě nebezpečný odpad posype vápnem, označí se jako výrobek a šup s ním na skládku.

A Duha a Arnika mlčí. Běda, jak se využije v ZEVO byť jediná PETka. Raději budeme ještě chvíli skládkovat a drancovat životní prostředí a kasu fondu, než abychom odpad využívali. Jako bych je slyšel: „Za to, že se na skládkách děje co se děje, je zodpovědný stát. Ten si to má zkontrolovat a pohlídat.“

Velký omyl, dámy a pánové v zeleném! Stát není všemocný. Vždy to tak bylo a vždy to tak bude nejen u nás, ale všude na světě. Nesvalujte nic na stát a začněte něco dělat.

My všichni jsme zodpovědní za to, co se děje na skládkách. A pokud není v silách státu kontrolovat pravidla stoprocentntě, musíme mu pomoci. A ti, kteří mohou ovlivnit, že se nebude skládkovat a okrádat stát, a neudělají to, budou vinni stejně jako skládkaři, a stejně jako skládkaři by měli být potrestáni.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Zlín je město historicky proslavené výrobou obuvi a jen málo lidí na světě se nesetkalo se jménem Baťa. Toto krajské město je ale také výjimečné svým nakládáním s odpadem. Město jde vstříc efektivitě v řešení odpadového hospodářství a tím i k šetření zdrojů a životního prostředí.

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita je pro mnohé budoucností, někteří v ní vidí obrovské problémy. Jak po stránce technologické, tak po stránce ekonomické. Jak to vidí současný generální ředitel Siemens Česká republika, Eduard Palíšek? Zeptali jsme se.

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Na letošní konferenci Předcházení vzniku odpadů se dostali ke slovu i odborníci z praxe. O praktické zkušenosti s provozem třídicí linky na plasty se podělil Petr Strankmüller z firmy Ekodepon.