Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Skládkaři prostě poplatek za NO platit nebudou. Neustále vymýšlí, jak by obešli zákon

Co není zakázáno, to je dovoleno. Státní fond životního prostředí tak přichází o spousty peněz.

Skládkaři prostě poplatek za NO platit nebudou. Neustále vymýšlí, jak by obešli zákon

prumyslovaekologie.cz

Když kontrola NKÚ před pár lety zjistila, že skládkaři za nebezpečný odpad (NO) neplatí vůbec, nebo jen symbolicky, nikdo se tehdy nedivil. Zpráva odhalila další veřejnou pravdu. Téměř 99 % NO využívali skládkaři jako technické zabezpečení skládek (TZS). Za TZS skládkaři poplatky platit dle zákona nemusí, aby jim to tam nepadalo na halvu. Jenže za dobrotu na žebrotu, milý státe.

Tímto pravidlem se otevřel obrovský prostor pro čachry. Našly se skládky, kde bylo až 80 % odpadu označeno za TZS.

Ministerstvo zareagovalo tím, že změnilo legislativu. Množství odpadu, které může být TZS, bylo sníženo na max. 20 % hmotnostních. Vše ostatní bude zpoplatněno.

Čekalo se tedy, že příjem do fondu se zvýší, protože LOGICKY se základními počty zvýší i množství materiálu, které nebude TZS a bude zpoplatněno.

Chyba lávky! Křivka předpokládaného příjmu s křivkou reality narýsovala krásně široké V. Skládkaři nám to zas jednou ukázali. Nandali nám to. Jak? To se z NO udělá výrobek. Jak? Většinou se prostě nebezpečný odpad posype vápnem, označí se jako výrobek a šup s ním na skládku.

A Duha a Arnika mlčí. Běda, jak se využije v ZEVO byť jediná PETka. Raději budeme ještě chvíli skládkovat a drancovat životní prostředí a kasu fondu, než abychom odpad využívali. Jako bych je slyšel: „Za to, že se na skládkách děje co se děje, je zodpovědný stát. Ten si to má zkontrolovat a pohlídat.“

Velký omyl, dámy a pánové v zeleném! Stát není všemocný. Vždy to tak bylo a vždy to tak bude nejen u nás, ale všude na světě. Nesvalujte nic na stát a začněte něco dělat.

My všichni jsme zodpovědní za to, co se děje na skládkách. A pokud není v silách státu kontrolovat pravidla stoprocentntě, musíme mu pomoci. A ti, kteří mohou ovlivnit, že se nebude skládkovat a okrádat stát, a neudělají to, budou vinni stejně jako skládkaři, a stejně jako skládkaři by měli být potrestáni.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Větrná energie byla po hnědém uhlí loni druhým největším zdrojem elektřiny v Německu. Dvě události v prosinci ukázaly, s čímž je třeba v budoucnu počítat a proč jsou důležité technologie skladování.

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Zákon číslo 113/2018 Sb. poté, co nabyl účinnosti, vzbudil v oboru vodárenství negativní ohlasy. Nová legislativa mimo jiné nařizuje provozovatelům odlehčovacích komor na čistírnách odpadních vod nové platné vodopravní povolení pro vypouštění odpadních vod do vod povrchových.

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

Plány se týkají výstavby nového Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) na volném pozemku u elektrárny South Humber Bank.