celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Skládkaři prostě poplatek za NO platit nebudou. Neustále vymýšlí, jak by obešli zákon

Co není zakázáno, to je dovoleno. Státní fond životního prostředí tak přichází o spousty peněz.

Skládkaři prostě poplatek za NO platit nebudou. Neustále vymýšlí, jak by obešli zákon

prumyslovaekologie.cz

Když kontrola NKÚ před pár lety zjistila, že skládkaři za nebezpečný odpad (NO) neplatí vůbec, nebo jen symbolicky, nikdo se tehdy nedivil. Zpráva odhalila další veřejnou pravdu. Téměř 99 % NO využívali skládkaři jako technické zabezpečení skládek (TZS). Za TZS skládkaři poplatky platit dle zákona nemusí, aby jim to tam nepadalo na halvu. Jenže za dobrotu na žebrotu, milý státe.

Tímto pravidlem se otevřel obrovský prostor pro čachry. Našly se skládky, kde bylo až 80 % odpadu označeno za TZS.

Ministerstvo zareagovalo tím, že změnilo legislativu. Množství odpadu, které může být TZS, bylo sníženo na max. 20 % hmotnostních. Vše ostatní bude zpoplatněno.

Čekalo se tedy, že příjem do fondu se zvýší, protože LOGICKY se základními počty zvýší i množství materiálu, které nebude TZS a bude zpoplatněno.

Chyba lávky! Křivka předpokládaného příjmu s křivkou reality narýsovala krásně široké V. Skládkaři nám to zas jednou ukázali. Nandali nám to. Jak? To se z NO udělá výrobek. Jak? Většinou se prostě nebezpečný odpad posype vápnem, označí se jako výrobek a šup s ním na skládku.

A Duha a Arnika mlčí. Běda, jak se využije v ZEVO byť jediná PETka. Raději budeme ještě chvíli skládkovat a drancovat životní prostředí a kasu fondu, než abychom odpad využívali. Jako bych je slyšel: „Za to, že se na skládkách děje co se děje, je zodpovědný stát. Ten si to má zkontrolovat a pohlídat.“

Velký omyl, dámy a pánové v zeleném! Stát není všemocný. Vždy to tak bylo a vždy to tak bude nejen u nás, ale všude na světě. Nesvalujte nic na stát a začněte něco dělat.

My všichni jsme zodpovědní za to, co se děje na skládkách. A pokud není v silách státu kontrolovat pravidla stoprocentntě, musíme mu pomoci. A ti, kteří mohou ovlivnit, že se nebude skládkovat a okrádat stát, a neudělají to, budou vinni stejně jako skládkaři, a stejně jako skládkaři by měli být potrestáni.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XI.: Mikulov

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XI.: Mikulov

Jihomoravský Mikulov leží asi 18 km západně od Břeclavi. Ve městě žije téměř osm tisíc obyvatel a historické jádro je městskou památkovou rezervací.

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem II.: Dvůr Králové nad Labem

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem II.: Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové je známé město s téměř 16 tisíci obyvateli, které spadá do okresu Trutnov. Ve Dvoře Králové se nachází známá zoologická zahrada s africkým safari, ve které se mimo jiné také velmi zajímavým způsobem zabývají odpady. Pozoruhodné jsou odpadkové koše v africkém stylu a zejména zavedení vratných kelímků se zálohou 30 Kč, protože díky tomuto kroku klesla ZOO produkce plastového odpadu na minimum.

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem III.: Dýšina

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem III.: Dýšina

Obec Dýšina se nachází asi 8 km severovýchodně od Plzně a má zhruba 1 850 obyvatel. Výraznou dominantou Dýšiny je trojlodní kostel Nejsvětější Trojice a svatých apoštolů Šimona a Judy Tadeáše. Lidé z obce pracují většinou v krajském městě, které je v pohodlné dojezdové vzdálenosti.