Enviro
Ekolamp
VODKA

Skládkaři prostě poplatek za NO platit nebudou. Neustále vymýšlí, jak by obešli zákon

Co není zakázáno, to je dovoleno. Státní fond životního prostředí tak přichází o spousty peněz.

Skládkaři prostě poplatek za NO platit nebudou. Neustále vymýšlí, jak by obešli zákon

prumyslovaekologie.cz

Když kontrola NKÚ před pár lety zjistila, že skládkaři za nebezpečný odpad (NO) neplatí vůbec, nebo jen symbolicky, nikdo se tehdy nedivil. Zpráva odhalila další veřejnou pravdu. Téměř 99 % NO využívali skládkaři jako technické zabezpečení skládek (TZS). Za TZS skládkaři poplatky platit dle zákona nemusí, aby jim to tam nepadalo na halvu. Jenže za dobrotu na žebrotu, milý státe.

Tímto pravidlem se otevřel obrovský prostor pro čachry. Našly se skládky, kde bylo až 80 % odpadu označeno za TZS.

Ministerstvo zareagovalo tím, že změnilo legislativu. Množství odpadu, které může být TZS, bylo sníženo na max. 20 % hmotnostních. Vše ostatní bude zpoplatněno.

Čekalo se tedy, že příjem do fondu se zvýší, protože LOGICKY se základními počty zvýší i množství materiálu, které nebude TZS a bude zpoplatněno.

Chyba lávky! Křivka předpokládaného příjmu s křivkou reality narýsovala krásně široké V. Skládkaři nám to zas jednou ukázali. Nandali nám to. Jak? To se z NO udělá výrobek. Jak? Většinou se prostě nebezpečný odpad posype vápnem, označí se jako výrobek a šup s ním na skládku.

A Duha a Arnika mlčí. Běda, jak se využije v ZEVO byť jediná PETka. Raději budeme ještě chvíli skládkovat a drancovat životní prostředí a kasu fondu, než abychom odpad využívali. Jako bych je slyšel: „Za to, že se na skládkách děje co se děje, je zodpovědný stát. Ten si to má zkontrolovat a pohlídat.“

Velký omyl, dámy a pánové v zeleném! Stát není všemocný. Vždy to tak bylo a vždy to tak bude nejen u nás, ale všude na světě. Nesvalujte nic na stát a začněte něco dělat.

My všichni jsme zodpovědní za to, co se děje na skládkách. A pokud není v silách státu kontrolovat pravidla stoprocentntě, musíme mu pomoci. A ti, kteří mohou ovlivnit, že se nebude skládkovat a okrádat stát, a neudělají to, budou vinni stejně jako skládkaři, a stejně jako skládkaři by měli být potrestáni.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Při sběru a recyklaci fotovoltaických panelů je nutné odlišit panely „staré“ a „nové“

Jak funguje systém zpětného odběru fotovoltaiky, systém jeho finacování a jak probíhá recyklace nebo ekologická likvidace panelů? Zeptali jsme se zástupců kolektivního systému ASEKOL, do jehož kompetence zmíněná problematika spadá.

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Qantas provozuje první bezodpadovou leteckou linku

Veškerý odpad vzniklý na palubě linky QF739 létající ze Sydney do Adelaide, týmu „Green Team“ společnosti Qantas, bude likvidován pomocí kompostu, opětovného použití nebo recyklace.

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Vědci řeší inovace v segmentu plastů

Podle studie OSN ke globálním megatrendům z loňského roku bylo za posledních 50 let zaregistrováno více než 100 miliónů nových organických a anorganických látek. Jestliže v roce 1965 bylo tempo registrací 2,5 minuty, v roce 2016 se interval zkrátil na 1,4 sekundy.