Pollutec 2018
Ekolamp
SOVAK

Talentovaní mladí chemici zamíří do Pardubic

V úterý 12. června 2018 bude Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice hostit chemické talenty. Šestý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR rozhodne o tom, kdo se stane žákovským mistrem republiky v chemii.

Talentovaní mladí chemici zamíří do Pardubic

mladychemikcr.cz

Soutěž je určena žákům osmých a devátých tříd základních škol a její krajská kola probíhala od října loňského roku v deseti pořadatelských centrech: SPŠCH Pardubice, MSŠCH Praha, SPŠCH Brno, SOŠTZ Lovosice, SPŠ Hranice, SŠLCH Olomouc, SPŠCH Ostrava, ISŠ-COP Valašské Meziříčí, SPŠ Otrokovice a SUPŠ Karlovy Vary. Celkem se do soutěže zapojilo více než 15 000 žáků. Čtyřicet nejlepších postoupilo do celostátního finále.

„Národní finále je vysoce prestižní událostí, která završuje spolupráci základních, středních a vysokých škol s průmyslovými podniky, podporujícími soutěž na regionální úrovni," konstatuje Petr Kalenda, děkan pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

„Žáci, kteří se probojovali až do celostátního finále, jsou intelektuální elitou své generace a naše fakulta o ně velmi stojí. Dokáže jim totiž nabídnout vynikající podmínky pro jejich další růst. Je proto potěšující, že mnozí finalisté se k nám po maturitě vracejí a stávají se našimi studenty," doplňuje profesor Kalenda.

Na talentované chemiky čeká nejprve test teoretických znalostí a poté zkouška laboratorních dovedností. Zadání soutěžních úloh je týmovou prací pedagogů pořádající fakulty. Součet bodových zisků z obou částí soutěže rozhodne o vítězi.

Mladí chemici ale nebudou jen soutěžit. „Pro finalisty i jejich učitele jsme připravili pestrý doprovodný program. Součástí finálového dne bude science show společnosti iQLANDIA Liberec, která nabídne interaktivní fyzikálně-chemické divadlo. 

Pořádající fakulta pozve učitele na workshop zaměřený na lékařskou genetiku a mikrobiologii, rodiče absolvují komentovanou exkurzi v nejmodernějších prostorách fakulty. Chybět nebudou ani ukázky efektních pokusů," přibližuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která celostátní klání organizačně zajišťuje.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční na akademické půdě za přítomnosti řady významných hostů. Díky pořadatelům a partnerům celostátního finále se všichni soutěžící mohou těšit na hodnotné ceny.

Ti nejlepší si odnesou notebook, chytrý telefon, tablet nebo elektronickou čtečku. Pořádající fakulta již tradičně nabídne prvním pěti finalistům příslib stipendia během prvního roku studia na FChT Univerzity Pardubice v celkové hodnotě 120 000 Kč.

„Šestý ročník soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zaznamenal rekordní účast více než 15 000 žáků 602 základních škol a dokázal oslovit řadu nových, dosud nezapojených partnerských firem a společností.

Na celostátní úrovni soutěž získala čtyři významné podporovatele: společnost Dow Europe, SYNTHOS Kralupy, UNIPETROL RPA a AGROFERT. Soutěž s celostátní působností je podporována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy jako spoluvyhlašovatelem také tím, že od loňského roku zařadilo Mladého chemika do programu Excelence, což umožňuje odměňování učitelů úspěšných žáků.

Stále rostoucí popularita klání a skutečnost, že chemie získává opět renomé atraktivního studijního oboru, se prokazatelně projevuje ve vyšším zájmu o studium na středních školách s technickým zaměřením s dobrou perspektivou dalšího navazujícího studia a jistotou zajímavého a lukrativního zaměstnání,“ uzavírá Ivan Souček, ředitel Svazu chemického průmyslu České republiky, který je vyhlašovatelem, generálním partnerem a pořadatelem celostátního finále.

Více informací na

www.mladychemikcr.cz

Značky
Chemie

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Situace v teplárenství je velmi vážná a vyžaduje okamžité řešení

Situace v teplárenství je velmi vážná a vyžaduje okamžité řešení

Členové Teplárenského sdružení ČR se na setkání dne 18. října v Praze shodli, že situace v teplárenství je velmi vážná, vyžaduje okamžité řešení a vyzvali orgány státní správy, vládu a Parlament České republiky, aby se situací v teplárenství začaly urychleně zabývat.

Dostatek pitné vody zajistí houby

Dostatek pitné vody zajistí houby

V americkém Texasu se už dnes potýkají s nedostatkem pitné vody. Situace se zhoršuje především v letních měsících. Skupina vědců proto přišla s novou technologií, která využívá právě sluneční energie a řeší tento problém.

Hvězdou výstavy čisté mobility v Letňanech bude nové Audi e-tron!

Hvězdou výstavy čisté mobility v Letňanech bude nové Audi e-tron!

Polovinu listopadu mají v diáři zaškrtnutou všichni fanoušci elektromobilů. Na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech se totiž bude od 15. – 18. listopadu 2018 konat první ročník veletrhu e-SALON. A jeho hlavní hvězdou bude nejzářivější elektrická novinka tohoto roku Audi e-tron.