Pollutec 2018
Ekolamp
SOVAK

Ach ty statistiky: Produkce a odpady z plastů

Ve statistikách plastů, které jsou uváděny na trh, jsou velké diference. Ve statistikách recyklace, využití materiálového a rovněž energetického. Jak to doopravdy v posledních letech vypadá.

Ach ty statistiky: Produkce a odpady z plastů

ilustrační foto/Wikimedia Commons

Již přes 50 let se zabývám problematikou plastů a zejména v posledních letech narážím na problém statistických údajů o této komoditě. Na tiskové konferenci PlasticsEuropeDeutschland v dubnu 2018 jsem získal aktuální údaje za rok 2017, z nichž vyplývá, že v loňském roce dosáhla světová výroba polymerů 348 mil. tun, tj. růst proti předchozímu roku o 3,8%.

Produkce plastů

Je nutno připomenout, že tyto údaje se sledují od 1950 a průměrný roční růst za toto období zaznamenává 8,5% nárůst. V číslech je zahrnuta suma termoplastů, polyuretanů, termosetů, elastomerů, polymerních adhesiv, nátěrů a těsnění. Nejsou zahrnuta syntetická vlákna z polyesterů, polyamidů a akrylátů. Produkce termoplastů, o kterých se většinou hovoří jako o plastech, byla nižší – 291 mil. tun, tj. představují 83,6% podíl ze syntetických polymerů.

Lídrem v produkci polymerů je Čína s 29,4% podílem, následuje Evropa s 18,5% a země NAFTA s 17,7% podílem. Dominantní postavení ve výrobě mají komoditní plasty, konkrétně polyetyleny s 27% podílem, následují polypropyleny s 19,3%, PVC s 13,0%, PET s 6,3% a polystyreny, včetně pěnového (EPS) s 5,7%. Do 2020 prognózují experti z Plastics Europe průměrný roční růst komoditních plastů o 3,7% a inženýrských plastů o 4,5%.

Výroba polymerů v Evropě zaznamenala růst o 2,9% proti 2016. Evropa má kladnou bilanci export-import, přičemž v roce 2016 se zpracovalo 49,9 mil. tun plastů. Podle předběžných výsledků došlo v 2017 k růstu zpracování termoplastů na 51,5 mil. tun. Bylo by to druhé místo za rekordním rokem 2007, kdy se zpracovalo 52,4 mil. tun. Podle tohoto zdroje se zpracovalo v ČR 1,25 mil.t polymerů, v SR 0.53 mil. tun.

Vědci z kalifornské univerzity pod vedením R. Geyera ve svém článku „Production, use and fate of all plastics ever made" publikovali podrobnou analýzu sumární světové výroby polymerů, včetně aditiv a syntetických vláken. Dospěli k vyšším číslům, než uvádí PlasticsEurope. Za rok 1950 uvádějí hodnotu 2 mil. tun, za rok 2015 hodnotu 380 mil. tun a při kalkulaci 93 % primárních polymeru° a 7 % aditiv dospěli ke kumulativní hodnotě dosud vyrobených polymeru° do roku 2015 ve výši 7,3 miliard tun, plus 1 miliarda tun polymerních vláken.

Největší podíly dosud vyrobených a zpracovaných plastů mají: polyetylen (36 %), polypropylen (21 %), polyvinylchlorid (12 %), následují polyetylentereftalát, polyuretany a polystyreny (každý mírně nad 10 % ). U polymerních vláken dominují polyestery se 70 % (včetně PET vláken). Více než polovina z uvedené spotřeby polymeru° - celkem 3,9 miliard tun byla realizována v posledních 13 letech.

Dosud uvedené údaje se jeví jako korektní, když za Evropu jsou čerpány z Eurostatu. Mezi ně patří i údaje o aplikačních segmentech polymer:

  • 40% obaly,
  • 20% stavebnictví,
  • 10% dopravní prostředky,
  • 6% elektronika,
  • 3% zemědělství
  • a 21% ostatní.

Odpadní plasty

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
OdpadyPlasty

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Zlín je město historicky proslavené výrobou obuvi a jen málo lidí na světě se nesetkalo se jménem Baťa. Toto krajské město je ale také výjimečné svým nakládáním s odpadem. Město jde vstříc efektivitě v řešení odpadového hospodářství a tím i k šetření zdrojů a životního prostředí.

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita je pro mnohé budoucností, někteří v ní vidí obrovské problémy. Jak po stránce technologické, tak po stránce ekonomické. Jak to vidí současný generální ředitel Siemens Česká republika, Eduard Palíšek? Zeptali jsme se.

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Na letošní konferenci Předcházení vzniku odpadů se dostali ke slovu i odborníci z praxe. O praktické zkušenosti s provozem třídicí linky na plasty se podělil Petr Strankmüller z firmy Ekodepon.