Rimini
Ekolamp
VŠCHT

Prší? Solární panely mohou díky tomuto objevu vyrábět energii i z deště

Solární panely by v budoucnu mohly produkovat energii i za deštivého počasí. Umožnit by to měla nová čínská technologie.

Prší? Solární panely mohou díky tomuto objevu vyrábět energii i z deště

commons.wikimedia.org

Je po západu slunce, přichází bouře a solární panely na střeše vašeho domu začínají vyrábět elektřinu. To, co by mohlo znít jako úryvek ze sci-fi románu, může být díky novému vynálezu skutečností.

Výzkumníci z čínské Soochow University přišli s objevem, který má umožnit, aby solární panely mohly přeměňovat kinetickou energii dešťových kapek na elektřinu. V případě deštivého počasí by tak solární panely mohly vyrábět elektřinu i v noci bez jakéhokoli slunečního světla.

Solární panely využijí déšť

"Solární buňky se staly jedním z nejrozšířenějších řešení v problematickém vztahu životního prostředí a energetiky," řekl Zhen Wen, pomocný profesor z materiálového institutu Soochow University pro Digital Trends.

"Produkci energie ze solárních buněk však ovlivňuje množství povětrnostních vlivů - například deštivé počasí. Kolísavá a nepředvídatelná povaha solární energie je velkou výzvou při její další expanzi," doplnil Zhen Wen. "Získávání alternativní energie z prostředí pomocí nových druhů zařízení je nezbytné, abychom kompenzovali tyto nedostatky."

Prototyp solární buňky, který vědci předvedli v univerzitním laboratoři, produkuje elektřinu díky mechanické energii deště. Na solární buňky výzkumníci umístili dvě průhledné polymerové vrstvy. Jedna z nich plní funkci elektrody pro solární buňku i triboelektrický nanogenerátor (TENG).


"Triboelektrický generátory (TENG) již byly otestovány jako systémy pro sběr energie a přeměnu mechanické energie na elektřinu. Díky tomu, že dokážeme integrovat solární buňky s TENG, v průběhu dne je možné získávat energii ze slunce a v deštivém počasí zachycovat energii z dešťových kapek," píše se v článku v časopise ACS Nano, ve kterém vědci publikovali své závěry.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Situace v teplárenství je velmi vážná a vyžaduje okamžité řešení

Situace v teplárenství je velmi vážná a vyžaduje okamžité řešení

Členové Teplárenského sdružení ČR se na setkání dne 18. října v Praze shodli, že situace v teplárenství je velmi vážná, vyžaduje okamžité řešení a vyzvali orgány státní správy, vládu a Parlament České republiky, aby se situací v teplárenství začaly urychleně zabývat.

Dostatek pitné vody zajistí houby

Dostatek pitné vody zajistí houby

V americkém Texasu se už dnes potýkají s nedostatkem pitné vody. Situace se zhoršuje především v letních měsících. Skupina vědců proto přišla s novou technologií, která využívá právě sluneční energie a řeší tento problém.

Hvězdou výstavy čisté mobility v Letňanech bude nové Audi e-tron!

Hvězdou výstavy čisté mobility v Letňanech bude nové Audi e-tron!

Polovinu listopadu mají v diáři zaškrtnutou všichni fanoušci elektromobilů. Na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech se totiž bude od 15. – 18. listopadu 2018 konat první ročník veletrhu e-SALON. A jeho hlavní hvězdou bude nejzářivější elektrická novinka tohoto roku Audi e-tron.