Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Prší? Solární panely mohou díky tomuto objevu vyrábět energii i z deště

Solární panely by v budoucnu mohly produkovat energii i za deštivého počasí. Umožnit by to měla nová čínská technologie.

Prší? Solární panely mohou díky tomuto objevu vyrábět energii i z deště

commons.wikimedia.org

Je po západu slunce, přichází bouře a solární panely na střeše vašeho domu začínají vyrábět elektřinu. To, co by mohlo znít jako úryvek ze sci-fi románu, může být díky novému vynálezu skutečností.

Výzkumníci z čínské Soochow University přišli s objevem, který má umožnit, aby solární panely mohly přeměňovat kinetickou energii dešťových kapek na elektřinu. V případě deštivého počasí by tak solární panely mohly vyrábět elektřinu i v noci bez jakéhokoli slunečního světla.

Solární panely využijí déšť

"Solární buňky se staly jedním z nejrozšířenějších řešení v problematickém vztahu životního prostředí a energetiky," řekl Zhen Wen, pomocný profesor z materiálového institutu Soochow University pro Digital Trends.

"Produkci energie ze solárních buněk však ovlivňuje množství povětrnostních vlivů - například deštivé počasí. Kolísavá a nepředvídatelná povaha solární energie je velkou výzvou při její další expanzi," doplnil Zhen Wen. "Získávání alternativní energie z prostředí pomocí nových druhů zařízení je nezbytné, abychom kompenzovali tyto nedostatky."

Prototyp solární buňky, který vědci předvedli v univerzitním laboratoři, produkuje elektřinu díky mechanické energii deště. Na solární buňky výzkumníci umístili dvě průhledné polymerové vrstvy. Jedna z nich plní funkci elektrody pro solární buňku i triboelektrický nanogenerátor (TENG).


"Triboelektrický generátory (TENG) již byly otestovány jako systémy pro sběr energie a přeměnu mechanické energie na elektřinu. Díky tomu, že dokážeme integrovat solární buňky s TENG, v průběhu dne je možné získávat energii ze slunce a v deštivém počasí zachycovat energii z dešťových kapek," píše se v článku v časopise ACS Nano, ve kterém vědci publikovali své závěry.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Moravskoslezský kraj trápí vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší v důsledku nepříznivých rozptylových podmínek. Podniky musely zastavit či omezit některé činnosti, aby pomohly snížit vliv průmyslu a zlepšit kvalitu ovzduší.

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Je tomu už 11 let, co začaly české společnosti bojovat o přívlastek „zelené firmy“. Stejnojmenný projekt, který začal nápadem zefektivnění sběru a recyklace elektrozařízení ve firmách, čítá aktuálně na 2 200 registrovaných subjektů.

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

Přípravy na letošní mezinárodní vodohospodářskou výstavu VODOVODY – KANALIZACE vrcholí. Zájemci o výstavní plochu za zvýhodněnou cenu mají už jen několik dnů.