Rimini
Ekolamp
SOVAK

Polemika: Máme efektivní síť zpětného odběru elektrozařízení?

Současná právní úprava stanovuje, že každý kolektivní systém elektroodpadu musí mít alespoň jedno sběrné místo v obci, která má nad 2 000 obyvatel.

Polemika: Máme efektivní síť zpětného odběru elektrozařízení?

ilustrační foto/flickr.com

Pro tyto menší obce to může být problém, protože existuje celá řada podobných obcí, které prostě nemají místa na zbyt, popřípadě neexistuje místo žádné. Jednou z možných příčin může být financování mnohdy zbytečných míst v obcích větších a z toho plynoucí nedostatek peněz právě na obce malé.

A z této domněnky vyplývá naše dnešní otázka, kterou jsme položili kolektivním systémům Asekol a Elektrowin:

Na to se váže naše otázka: Je český systém sběrné sítě na sběr elektroodpadu nastaven spravedlivě a správně? Pokud ne, jak by měl model vypadat?

Roman Tvrzník, Elektrowin:

Stanovení minimálního rozsahu sběrné sítě ELEKTROWIN přivítal jako správný krok k nastolení rovných a spravedlivých podmínek pro všechny kolektivní systémy. S jeho naplněním tohoto ustanovení zákona jsme neměli žádný problém. Nad rámec zákona uzavíráme běžně smlouvy i s obcemi do 2 000 obyvatel, které projeví zájem a mají sběrný dvůr či místo pro umístění kontejneru.


V další polemice budeme odpovídat na otázku:

"Kdo by měl být nezávislým dohlížitelem na mechanismus zpětného odběru 

elektroodpadu v ČR?"


A ty ostatní se do našeho systému mohou zapojit přes projekt Recyklujte s hasiči ( na 1 500 sborů – 90% z nich v obcích do 1500 obyvatel) nebo přes mobilní svoz ( 3 400 obcí). Celkem, včetně prodejců a neveřejných sběrných míst, tvoří naši sběrnou síť na 14 000 míst.

Kolektivní systém Asekol:

V rámci rozšířené odpovědnosti si výrobce prostřednictvím kolektivních systémů zajišťuje sběrná místa, aby dosáhl stanovených cílů ve zpětném odběru elektrozařízení. Požadavky současného systému sběrné sítě v České republice jsou logicky nastaveny tak, aby byl zajištěn zpětný odběr elektrozařízení nejen z hlediska objemu, ale i z pohledu zabezpečení dostatečného počtu veřejných sběrných míst pro spotřebitele v obcích.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Zlín je město historicky proslavené výrobou obuvi a jen málo lidí na světě se nesetkalo se jménem Baťa. Toto krajské město je ale také výjimečné svým nakládáním s odpadem. Město jde vstříc efektivitě v řešení odpadového hospodářství a tím i k šetření zdrojů a životního prostředí.

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita je pro mnohé budoucností, někteří v ní vidí obrovské problémy. Jak po stránce technologické, tak po stránce ekonomické. Jak to vidí současný generální ředitel Siemens Česká republika, Eduard Palíšek? Zeptali jsme se.

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Na letošní konferenci Předcházení vzniku odpadů se dostali ke slovu i odborníci z praxe. O praktické zkušenosti s provozem třídicí linky na plasty se podělil Petr Strankmüller z firmy Ekodepon.