Reachspektrum
DTE2019
VODKA

#dostbyloplastu: Ministr Richard Brabec přichází s iniciativou proti nadužívání jednorázového nádobí

V Evropské komisi se aktuálně připravuje návrh nové legislativy s cílem zredukovat použití jednorázových plastů. Také Ministerstvo životního prostředí uvažuje o nástrojích, které pomohou omezit použití jednorázových plastů, především jednorázových obalů.

#dostbyloplastu: Ministr Richard Brabec přichází s iniciativou proti nadužívání jednorázového nádobí

pixabay.com

Úplný zákaz jednorázových plastů je do budoucna reálný a určitě je to jedna z možných cest, kudy se můžeme vydat. Nicméně takový okamžitý zákaz by prodražil výrobky, a tím pádem životy nás všech.

Naproti tomu vhodně stanovený cíl omezení nebo zákaz používání jednorázových plastů může přimět společnosti k investicím do vývoje nových technologií a současně i k rychlejší akci na úrovni Evropské komise v oblasti stanovení jednotných požadavků na obalové a biologicky rozložitelné materiály.

Tím by se zabránilo tomu, aby k nám proudily tisíce tun plastových materiálů (zejména z asijských zemí), které mají k biologické rozložitelnosti daleko.

O tom, jak bude vypadat budoucí legislativa v oblasti omezování jednorázových plastů, ale rozhodneme my všichni. Úřady, firmy i občané. Poptávka totiž vytváří nabídku.

Do doby, než se z legislativních návrhů stanou reálné závazky, se proto ministr životního prostředí Richard Brabec rozhodl jít cestou dobrovolných dohod s firmami, které působí v segmentu rychlého občerstvení, a v iniciativě #dostbyloplastu se společně zavázat k redukci obalů. Není na co čekat.

O iniciativě #dostbyloplastu

Princip iniciativy spočívá v uzavření dobrovolných dohod mezi MŽP a společnostmi ochotnými zavázat se ke snížení spotřeby plastů a jednorázového nádobí ve svých provozech.

Smyslem je vytvořit pro zákazníky alternativy, které nebudou mít dopady na životní prostředí ani na jejich peněženky. Motivace musí být pozitivní. Více na www.dostbyloplastu.cz.

Úřady, firmy - pojďte do toho s námi

Chcete se k nám připojit? Rozhodli jste se snížit používání jednorázových plastů směrem k zákazníkům nebo interně mezi zaměstnanci? Na úřadě nebo ve firmě? Hurá do toho!

Pokud nám představíte konkrétní strategií, a zapojíte se tak do našeho projektu, můžete po předchozí domluvě s námi začít používat logo a hesla iniciativy ve vaší komunikaci. Můžete ukázat klientům, že v tom jste s námi a že jste společensky odpovědní.

Pro dobrovolníky

Chováte se odpovědně k životnímu prostředí? Máte vlastní, opakovaně použitelný kelímek na kávu nebo vodu? Vyhlásili jste válku plastům?

Řekněte to všem na Facebooku a sdílejte naší iniciativu #dostbyloplastu. Připojte se k naší facebookové události. Foťte nadměrné nebo zbytečné obaly, označujte přátele, kteří se chovají odpovědně. Zkrátka – podpořte nás!

dostbyloplastu@mzp.cz

www.dostbyloplastu.cz

Značky
OdpadyPlasty

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Unipetrol pokračuje ve spolupráci s ČEZ v rozšiřování nabídky sítě Benzina o elektrickou energii. Nově v Ostravě, Plzni a Hradci nad Svitavou

Unipetrol pokračuje ve spolupráci s ČEZ v rozšiřování nabídky sítě Benzina o elektrickou energii. Nově v Ostravě, Plzni a Hradci nad Svitavou

Unipetrol pokračuje v rozšiřování počtu lokalit sítě čerpacích stanic Benzina, které vedle klasických pohonných hmot nabízejí řidičům také elektrickou energii z rychlodobíjecích stanic.

Průměrná ce na emisní povolenky pro rok  2018

Průměrná ce na emisní povolenky pro rok 2018

Sdělení Energetického regulačního úřadu pro účely regulace cen tepelné energie.

Varování před vstupem na zamrzlé vodní plochy

Varování před vstupem na zamrzlé vodní plochy

Povodí Labe upozorňuje veřejnost na rizika spojená se vstupem na zamrzlé vodní toky a nádrže. Současná předpověď počasí slibuje období s celodenními teplotami pod bodem mrazu.