Pollutec 2018
Ekolamp
SOVAK

Aktivity Arniky podporují skládkaři z ČAOH

Proč? Proč, když skládkaři jsou environmentálními delikventy, pustošící naší přírodu, peněženky a zdraví všeho živého?

Aktivity Arniky podporují skládkaři z ČAOH

A proč Arnika neprotestuje, když životnímu prostředí škodící skládkaři podporují distribuci informací o aktivitách této nevládní neziskové organizace? Protože je to výhodné pro obě strany. Skládkaři moc dobře ví, že jakákoli petice podepsaná proti výstavbě jakéhokoli ZEVO neznamená nic jiného než prodlužování stávajícího skládkařského modelu: Šup s tím vším na skládku, díky Arniko.

Dokážu si představit, jak Arnika shání podpisy proti výstavbě ZEVO u Mělníka. Určitě těm lidem nevypráví při žádosti o podpis, jak lépe naložit s odpady, které ti lidé produkují. Pouze se zmíní o tom, že ČEZ ani neví, jaká tam bude technologie, že „kukačky“ plné odpadu budou jezdit jen přes jejich vesnici a že o budování dopravní infrastruktury předkladatelé projektu neuvažují, což je hrozné. Pak přidají něco o smrtelných dioxinech a dalších svinstvech, poděkují za podpis a jdou dál.

No, Arniko, máš skvělý život. Zadání je plněno zdatně, odpovědnost a postižitelnost žádná. Nejde o to, jak se bude co nejekologičtěji a nejekonomičtěji nakládat s odpady. Jde o to, jak zabránit výstavbě ZEVO. Proto se neříká lidem i to „B“, pouze „A“. Ještě jsem nezaznamenal tak razantní a mediálně zdatnou aktivitu Arniky proti skládkám. Nikdo mi neříkal o tom, že Arnika lítá po vesnicích, vysvětluje lidem, jak jsou skládky neekologické, jak nakonec všechny protečou a v jednom kuse hoří a zplodiny z požárů jsou tak nebezpečné, že opravdu mohou otrávit.

A energetici? Mlčí. Jejich PR „ZEVO“ je nulové. Na konferencích si popláčí, pak se ujistí, že to myslí dobře a přesvědčují sami sebe, jak to dělají dobře. Přesvědčují přesvědčené. „Ale to není pravda! Pořádáme exkurze, jezdí k nám školy podívat se na zařízení a lidé z okolí,“ říkají. Jenže pořád je to úsměvná nula. Celý národ se na exkurzi do ZEVO nevejde a přitom by to potřeboval několikrát ročně.

Je jasné snad už teď každému, že pokud chceme nakládat s odpady, musí to být byznys. Na to, aby to byl ekologický byznys, musí dohlédnout stát. Dobré vychování nestačí. Jenže to je třeba podpořit. Odpůrců skládek je opravdu mnoho. Ochotných odpůrců málo. Proto jsem si dnes ráno v 6h založil „Ligu ochotných odpůrců skládkování“. Zatím jsem v ní sám, takže mám klid. Kdo chce, ať se přidá.

Značky
Odpady

Diskuse (1)

  1. kaldova@azs98.cz14.05.2018 (07:51)
    Dobrý den, jak se můžu do Ligy ochotných odpůrců skládkování zapojit - přihlásit? Kaldová Petra

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Zlín je město historicky proslavené výrobou obuvi a jen málo lidí na světě se nesetkalo se jménem Baťa. Toto krajské město je ale také výjimečné svým nakládáním s odpadem. Město jde vstříc efektivitě v řešení odpadového hospodářství a tím i k šetření zdrojů a životního prostředí.

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita je pro mnohé budoucností, někteří v ní vidí obrovské problémy. Jak po stránce technologické, tak po stránce ekonomické. Jak to vidí současný generální ředitel Siemens Česká republika, Eduard Palíšek? Zeptali jsme se.

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Na letošní konferenci Předcházení vzniku odpadů se dostali ke slovu i odborníci z praxe. O praktické zkušenosti s provozem třídicí linky na plasty se podělil Petr Strankmüller z firmy Ekodepon.