Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Ostravské Odpady 21 se točí kolem roku 2024

V ostravském kongresovém hotelu Clarion právě probíhá konference Odpady 21. Již po osmnácté se zde sešli odborníci z oboru, aby si vyměnili zkušenosti a zkonkretizovali cestu, kterou by naše odpadové hospodářství mělo jít.

Ostravské Odpady 21 se točí kolem roku 2024

foto: prumyslovaekologie.cz

Po slavnostním zahájení, kde mimo jiné promluvila europoslankyně Kateřina Konečná, představil pohled Ministerstva životního prostředí na balíček EK k oběhovému hospodářství Jan Maršák, vedoucí oddělení koncepcí a technologií a zástupce ředitele odboru odpadů. Zmínil se i o novele stávajícího zákona o odpadech. Nazval ji Adaptační záležitostí, kterou se do zákona překlápí evropská legislativa.

Velkou diskuzi očekává vyhláška, která se bude týkat paliv z odpadů. „Neustále se vede debata, zda je vyhláška nutná, či ne,“ řekl Jan Maršák.

Dále promluvil o tom, zda termín konce skládkování – rok 2024, který je v legislativě, je přísný, či ne.

Poplatky vzal jako již notoricky známé téma k vášnivým diskuzím. „Drobně se nám mísí informace o tom, zda jde o navýšení pro občany, nebo pro obce. Pak je to velmi dobrý nástroj k šíření hysterie,“ upozornil Maršák.

Jako viníka kolapsu při schvalování nového zákona o odpadech označil navrhované zvyšování poplatků. „Informace o tom, že bude až čtyřnásobné, jsou liché a jsou šířeny účelově. Výsledkem má být odpor obcí.“ Promluvil i o výstavbě jednoduchých třídících zařízení, jako o absolutně nekompetentní technologií.

Dopis odpadových společností asociovaných v ČAOH (Česká asociace odpadového hospodářství) a dalších sdružení adresovaný počátkem roku všem obcím, označil jako silně matoucí a účelový.

O dalších zajímavostech z konference budeme informovat.

Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Moravskoslezský kraj trápí vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší v důsledku nepříznivých rozptylových podmínek. Podniky musely zastavit či omezit některé činnosti, aby pomohly snížit vliv průmyslu a zlepšit kvalitu ovzduší.

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Je tomu už 11 let, co začaly české společnosti bojovat o přívlastek „zelené firmy“. Stejnojmenný projekt, který začal nápadem zefektivnění sběru a recyklace elektrozařízení ve firmách, čítá aktuálně na 2 200 registrovaných subjektů.

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

Přípravy na letošní mezinárodní vodohospodářskou výstavu VODOVODY – KANALIZACE vrcholí. Zájemci o výstavní plochu za zvýhodněnou cenu mají už jen několik dnů.