celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Ostravské Odpady 21 se točí kolem roku 2024

V ostravském kongresovém hotelu Clarion právě probíhá konference Odpady 21. Již po osmnácté se zde sešli odborníci z oboru, aby si vyměnili zkušenosti a zkonkretizovali cestu, kterou by naše odpadové hospodářství mělo jít.

Ostravské Odpady 21 se točí kolem roku 2024

foto: prumyslovaekologie.cz

Po slavnostním zahájení, kde mimo jiné promluvila europoslankyně Kateřina Konečná, představil pohled Ministerstva životního prostředí na balíček EK k oběhovému hospodářství Jan Maršák, vedoucí oddělení koncepcí a technologií a zástupce ředitele odboru odpadů. Zmínil se i o novele stávajícího zákona o odpadech. Nazval ji Adaptační záležitostí, kterou se do zákona překlápí evropská legislativa.

Velkou diskuzi očekává vyhláška, která se bude týkat paliv z odpadů. „Neustále se vede debata, zda je vyhláška nutná, či ne,“ řekl Jan Maršák.

Dále promluvil o tom, zda termín konce skládkování – rok 2024, který je v legislativě, je přísný, či ne.

Poplatky vzal jako již notoricky známé téma k vášnivým diskuzím. „Drobně se nám mísí informace o tom, zda jde o navýšení pro občany, nebo pro obce. Pak je to velmi dobrý nástroj k šíření hysterie,“ upozornil Maršák.

Jako viníka kolapsu při schvalování nového zákona o odpadech označil navrhované zvyšování poplatků. „Informace o tom, že bude až čtyřnásobné, jsou liché a jsou šířeny účelově. Výsledkem má být odpor obcí.“ Promluvil i o výstavbě jednoduchých třídících zařízení, jako o absolutně nekompetentní technologií.

Dopis odpadových společností asociovaných v ČAOH (Česká asociace odpadového hospodářství) a dalších sdružení adresovaný počátkem roku všem obcím, označil jako silně matoucí a účelový.

O dalších zajímavostech z konference budeme informovat.

Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Igelitová taška už neexistuje

Igelitová taška už neexistuje

Nedávno se v médiích, náš časopis nevyjímaje, objevilo několik článků o environmentálních dopadech plastových odnosných tašek. Texty chybně nakládají s názvoslovím.

V ČR chybí motivace i legislativa k většímu využívání odpadů

V ČR chybí motivace i legislativa k většímu využívání odpadů

Na skládkách končí ročně 2,5 milionů tun odpadů, tedy polovina všech odpadů, které obyvatelé České republiky vyprodukují. Cílem je snížit množství skládkovaného komunálního odpadu na 10 % v souvislosti s připravovanou novelou české legislativy, která má od roku 2024 stanovit zákaz skládkování neupraveného komunálního odpadu, recyklovatelných, využitelných a spalitelných odpadů.

Situace ve zpětném odběru elektroodpadu je citlivá. Retela se k novým informacím vyjádřila.

Situace ve zpětném odběru elektroodpadu je citlivá. Retela se k novým informacím vyjádřila.

Před nedávnem jsme zveřejnili článek V Jihočeském kraji je 300 obcí bez smlouvy s kolektivním systémem. Kdo v nich bude řešit elektroodpad?, na který zareagoval ředitel kolektivního systému Retela, Jaroslav Vladík se k článku krátce vyjádřil.