Pollutec 2018
Ekolamp
SOVAK

Ostravské Odpady 21 se točí kolem roku 2024

V ostravském kongresovém hotelu Clarion právě probíhá konference Odpady 21. Již po osmnácté se zde sešli odborníci z oboru, aby si vyměnili zkušenosti a zkonkretizovali cestu, kterou by naše odpadové hospodářství mělo jít.

Ostravské Odpady 21 se točí kolem roku 2024

foto: prumyslovaekologie.cz

Po slavnostním zahájení, kde mimo jiné promluvila europoslankyně Kateřina Konečná, představil pohled Ministerstva životního prostředí na balíček EK k oběhovému hospodářství Jan Maršák, vedoucí oddělení koncepcí a technologií a zástupce ředitele odboru odpadů. Zmínil se i o novele stávajícího zákona o odpadech. Nazval ji Adaptační záležitostí, kterou se do zákona překlápí evropská legislativa.

Velkou diskuzi očekává vyhláška, která se bude týkat paliv z odpadů. „Neustále se vede debata, zda je vyhláška nutná, či ne,“ řekl Jan Maršák.

Dále promluvil o tom, zda termín konce skládkování – rok 2024, který je v legislativě, je přísný, či ne.

Poplatky vzal jako již notoricky známé téma k vášnivým diskuzím. „Drobně se nám mísí informace o tom, zda jde o navýšení pro občany, nebo pro obce. Pak je to velmi dobrý nástroj k šíření hysterie,“ upozornil Maršák.

Jako viníka kolapsu při schvalování nového zákona o odpadech označil navrhované zvyšování poplatků. „Informace o tom, že bude až čtyřnásobné, jsou liché a jsou šířeny účelově. Výsledkem má být odpor obcí.“ Promluvil i o výstavbě jednoduchých třídících zařízení, jako o absolutně nekompetentní technologií.

Dopis odpadových společností asociovaných v ČAOH (Česká asociace odpadového hospodářství) a dalších sdružení adresovaný počátkem roku všem obcím, označil jako silně matoucí a účelový.

O dalších zajímavostech z konference budeme informovat.

Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Situace v teplárenství je velmi vážná a vyžaduje okamžité řešení

Situace v teplárenství je velmi vážná a vyžaduje okamžité řešení

Členové Teplárenského sdružení ČR se na setkání dne 18. října v Praze shodli, že situace v teplárenství je velmi vážná, vyžaduje okamžité řešení a vyzvali orgány státní správy, vládu a Parlament České republiky, aby se situací v teplárenství začaly urychleně zabývat.

Dostatek pitné vody zajistí houby

Dostatek pitné vody zajistí houby

V americkém Texasu se už dnes potýkají s nedostatkem pitné vody. Situace se zhoršuje především v letních měsících. Skupina vědců proto přišla s novou technologií, která využívá právě sluneční energie a řeší tento problém.

Hvězdou výstavy čisté mobility v Letňanech bude nové Audi e-tron!

Hvězdou výstavy čisté mobility v Letňanech bude nové Audi e-tron!

Polovinu listopadu mají v diáři zaškrtnutou všichni fanoušci elektromobilů. Na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech se totiž bude od 15. – 18. listopadu 2018 konat první ročník veletrhu e-SALON. A jeho hlavní hvězdou bude nejzářivější elektrická novinka tohoto roku Audi e-tron.