Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Čína utahuje otěže, rozšiřuje zákaz na dovoz odpadů

V Číně uznávají důležitost ochrany životního prostředí, ale roste obava, že by mohlo dojít k znevýhodnění zpracovatelského průmyslu.

Čína utahuje otěže, rozšiřuje zákaz na dovoz odpadů

pixabay

Další odpady dostanou červenou kartu

Do roku 2020 bude mít dalších 32 druhů tuhého odpadu do Číny uzavřené hranice, včetně strusky a šrotu. Oznámení, které vydalo společně čínské ministerstvo ekologie a životního prostředí a tři další odbory na ministerstvu, je nejnovějším tlakem země k odstranění odpadů ze zámoří. A environmentálních problémů, které představují.

Po roce 2018 nemůže být dovezeno šestnáct druhů tuhého odpadu - včetně šrotu, starých lodí a strusky vyrobené tavením. Dalších 16 druhů bude mít zakázán import po roce 2019 - včetně dřeva a nerezové oceli.

V minulosti Čína potřebovala suroviny, aby podnítila své rychle se rozvíjející hospodářství, a proto bylo využíváno nízkých nákladů na práci k výměně, vyčištění a úpravě dováženého pevného odpadu.

Nicméně nestandardní metody a nedostatek oficiálního dohledu v soukromých zpracovatelských závodech a továrnách vedly k znečištění a k dalším environmentálním problémům, uvedl Du Huanzheng, ředitel Výzkumného ústavu cirkulární ekonomiky na univerzitě Tongji v Šanghaji.

Nyní roste povědomí o životním prostředí a tak čínská vláda začala omezovat dovozy odpadů a požaduje od svých obchodních partnerů, aby před vývozem své odpady třídili a čistili.

I Čínu bude zákaz něco stát

Ovšem Du a další odborníci se ptají, zda nedojde k tomu, že zákazy začnou poškozovat konkurenceschopnost výrobního průmyslu v Číně.

"Tento dovezený pevný odpad není jen bordelem, ale odpadním materiálem, který čínský zpracovatelský průmysl zoufale potřebuje," řekl Du Sixth Tone. Na dovážené odpady se hodně spoléhají zásobovací továrny se surovinami, neboť Čína postrádá nerostné suroviny.

259.jpg

Čínský rostoucí zájem o ochranu životního prostředí vedl k nárůstu nákladů na kdysi levný zpracovatelský průmysl, uvedl Du. Například poté, co Čína v červenci 2017 zpřísnila omezení dovozu odpadního papíru, cena papíru se dramaticky zvýšila.

Zákaz dovozu odpadů do Číny má ovšem také globální dopad, protože místa jak v USA, tak i v Evropě, jsou nyní zavalena tunami nežádoucích odpadů. Na schůzce Světové obchodní organizace koncem března USA požádaly Čínu, aby přehodnotila své zákazy.

Dovážené odpady nahradí vlastní  zdroje

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
ČínaOdpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Kvůli zhoršenému ovzduší Veolia omezila některé práce, dodávky tepla nejsou ohroženy

Moravskoslezský kraj trápí vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší v důsledku nepříznivých rozptylových podmínek. Podniky musely zastavit či omezit některé činnosti, aby pomohly snížit vliv průmyslu a zlepšit kvalitu ovzduší.

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Zelené firmy slaví 11 let. V Česku jich najdeme přes 2 tisícovky

Je tomu už 11 let, co začaly české společnosti bojovat o přívlastek „zelené firmy“. Stejnojmenný projekt, který začal nápadem zefektivnění sběru a recyklace elektrozařízení ve firmách, čítá aktuálně na 2 200 registrovaných subjektů.

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

VOD-KA 2019 letos po jednadvacáté

Přípravy na letošní mezinárodní vodohospodářskou výstavu VODOVODY – KANALIZACE vrcholí. Zájemci o výstavní plochu za zvýhodněnou cenu mají už jen několik dnů.