celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Čína utahuje otěže, rozšiřuje zákaz na dovoz odpadů

V Číně uznávají důležitost ochrany životního prostředí, ale roste obava, že by mohlo dojít k znevýhodnění zpracovatelského průmyslu.

Čína utahuje otěže, rozšiřuje zákaz na dovoz odpadů

pixabay

Další odpady dostanou červenou kartu

Do roku 2020 bude mít dalších 32 druhů tuhého odpadu do Číny uzavřené hranice, včetně strusky a šrotu. Oznámení, které vydalo společně čínské ministerstvo ekologie a životního prostředí a tři další odbory na ministerstvu, je nejnovějším tlakem země k odstranění odpadů ze zámoří. A environmentálních problémů, které představují.

Po roce 2018 nemůže být dovezeno šestnáct druhů tuhého odpadu - včetně šrotu, starých lodí a strusky vyrobené tavením. Dalších 16 druhů bude mít zakázán import po roce 2019 - včetně dřeva a nerezové oceli.

V minulosti Čína potřebovala suroviny, aby podnítila své rychle se rozvíjející hospodářství, a proto bylo využíváno nízkých nákladů na práci k výměně, vyčištění a úpravě dováženého pevného odpadu.

Nicméně nestandardní metody a nedostatek oficiálního dohledu v soukromých zpracovatelských závodech a továrnách vedly k znečištění a k dalším environmentálním problémům, uvedl Du Huanzheng, ředitel Výzkumného ústavu cirkulární ekonomiky na univerzitě Tongji v Šanghaji.

Nyní roste povědomí o životním prostředí a tak čínská vláda začala omezovat dovozy odpadů a požaduje od svých obchodních partnerů, aby před vývozem své odpady třídili a čistili.

I Čínu bude zákaz něco stát

Ovšem Du a další odborníci se ptají, zda nedojde k tomu, že zákazy začnou poškozovat konkurenceschopnost výrobního průmyslu v Číně.

"Tento dovezený pevný odpad není jen bordelem, ale odpadním materiálem, který čínský zpracovatelský průmysl zoufale potřebuje," řekl Du Sixth Tone. Na dovážené odpady se hodně spoléhají zásobovací továrny se surovinami, neboť Čína postrádá nerostné suroviny.

259.jpg

Čínský rostoucí zájem o ochranu životního prostředí vedl k nárůstu nákladů na kdysi levný zpracovatelský průmysl, uvedl Du. Například poté, co Čína v červenci 2017 zpřísnila omezení dovozu odpadního papíru, cena papíru se dramaticky zvýšila.

Zákaz dovozu odpadů do Číny má ovšem také globální dopad, protože místa jak v USA, tak i v Evropě, jsou nyní zavalena tunami nežádoucích odpadů. Na schůzce Světové obchodní organizace koncem března USA požádaly Čínu, aby přehodnotila své zákazy.

Dovážené odpady nahradí vlastní  zdroje

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
ČínaOdpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.



Mohlo by vás zajímat

Igelitová taška už neexistuje

Igelitová taška už neexistuje

Nedávno se v médiích, náš časopis nevyjímaje, objevilo několik článků o environmentálních dopadech plastových odnosných tašek. Texty chybně nakládají s názvoslovím.

V ČR chybí motivace i legislativa k většímu využívání odpadů

V ČR chybí motivace i legislativa k většímu využívání odpadů

Na skládkách končí ročně 2,5 milionů tun odpadů, tedy polovina všech odpadů, které obyvatelé České republiky vyprodukují. Cílem je snížit množství skládkovaného komunálního odpadu na 10 % v souvislosti s připravovanou novelou české legislativy, která má od roku 2024 stanovit zákaz skládkování neupraveného komunálního odpadu, recyklovatelných, využitelných a spalitelných odpadů.

Situace ve zpětném odběru elektroodpadu je citlivá. Retela se k novým informacím vyjádřila.

Situace ve zpětném odběru elektroodpadu je citlivá. Retela se k novým informacím vyjádřila.

Před nedávnem jsme zveřejnili článek V Jihočeském kraji je 300 obcí bez smlouvy s kolektivním systémem. Kdo v nich bude řešit elektroodpad?, na který zareagoval ředitel kolektivního systému Retela, Jaroslav Vladík se k článku krátce vyjádřil.