celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Čína utahuje otěže, rozšiřuje zákaz na dovoz odpadů

V Číně uznávají důležitost ochrany životního prostředí, ale roste obava, že by mohlo dojít k znevýhodnění zpracovatelského průmyslu.

Čína utahuje otěže, rozšiřuje zákaz na dovoz odpadů

pixabay

Další odpady dostanou červenou kartu

Do roku 2020 bude mít dalších 32 druhů tuhého odpadu do Číny uzavřené hranice, včetně strusky a šrotu. Oznámení, které vydalo společně čínské ministerstvo ekologie a životního prostředí a tři další odbory na ministerstvu, je nejnovějším tlakem země k odstranění odpadů ze zámoří. A environmentálních problémů, které představují.

Po roce 2018 nemůže být dovezeno šestnáct druhů tuhého odpadu - včetně šrotu, starých lodí a strusky vyrobené tavením. Dalších 16 druhů bude mít zakázán import po roce 2019 - včetně dřeva a nerezové oceli.

V minulosti Čína potřebovala suroviny, aby podnítila své rychle se rozvíjející hospodářství, a proto bylo využíváno nízkých nákladů na práci k výměně, vyčištění a úpravě dováženého pevného odpadu.

Nicméně nestandardní metody a nedostatek oficiálního dohledu v soukromých zpracovatelských závodech a továrnách vedly k znečištění a k dalším environmentálním problémům, uvedl Du Huanzheng, ředitel Výzkumného ústavu cirkulární ekonomiky na univerzitě Tongji v Šanghaji.

Nyní roste povědomí o životním prostředí a tak čínská vláda začala omezovat dovozy odpadů a požaduje od svých obchodních partnerů, aby před vývozem své odpady třídili a čistili.

I Čínu bude zákaz něco stát

Ovšem Du a další odborníci se ptají, zda nedojde k tomu, že zákazy začnou poškozovat konkurenceschopnost výrobního průmyslu v Číně.

"Tento dovezený pevný odpad není jen bordelem, ale odpadním materiálem, který čínský zpracovatelský průmysl zoufale potřebuje," řekl Du Sixth Tone. Na dovážené odpady se hodně spoléhají zásobovací továrny se surovinami, neboť Čína postrádá nerostné suroviny.

259.jpg

Čínský rostoucí zájem o ochranu životního prostředí vedl k nárůstu nákladů na kdysi levný zpracovatelský průmysl, uvedl Du. Například poté, co Čína v červenci 2017 zpřísnila omezení dovozu odpadního papíru, cena papíru se dramaticky zvýšila.

Zákaz dovozu odpadů do Číny má ovšem také globální dopad, protože místa jak v USA, tak i v Evropě, jsou nyní zavalena tunami nežádoucích odpadů. Na schůzce Světové obchodní organizace koncem března USA požádaly Čínu, aby přehodnotila své zákazy.

Dovážené odpady nahradí vlastní  zdroje

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
ČínaOdpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

SOVAK ČR ke kvalitě surové vody pro výrobu vody pitné

SOVAK ČR ke kvalitě surové vody pro výrobu vody pitné

Kvalitu povrchových či podzemních vod a její upravitelnost na vodu pitnou lze posuzovat z mnoha hledisek a řady vybraných ukazatelů. Každá ze sledovaných látek, kterou jsme v současné době schopni ve vodách analyzovat, má různý původ a dopad na proces úpravy surové vody na vodu pitnou a použité technologie.

Příspěvek evropského chemického průmyslu k udržitelnosti

Příspěvek evropského chemického průmyslu k udržitelnosti

Příznivých zpráv o chemickém průmyslu, na jehož obratu se z 21,5% podílí petrochemie, včetně monomerů a z 21,6% výroba polymerů, je v současnosti pramálo.

Vychází první unikátní studie o cirkulární ekonomice v Česku

Vychází první unikátní studie o cirkulární ekonomice v Česku

Cirkulární ekonomika je jedním z prioritních témat Evropské unie. Přináší příležitost materiálové soběstačnosti, vytváří nová pracovní místa a otevírá prostor pro investice do udržitelných inovací. Pro většinu českých firem se však stále jedná o nový pojem.