Ecomondo
Ekolamp
VODKA

Investice Evropy do projektu fúze ITER: ovládnutí síly slunce a hvězd

Energie slunce a hvězd má několik předností, které stojí za zvážení. Jejich palivo - izotopy vodíku – vyniká bohatostí a i při malém množství se z něho může uvolnit velké množství energie.

Investice Evropy do projektu fúze ITER: zvládnutí síly slunce a hvězd

pixabay.com

EU je silným obhájcem udržitelnosti. Již řadu let podniká kroky k omezení emisí skleníkových plynů, bojuje proti změně klimatu a snaží se o zvýšení soběstačnosti Evropy v oblasti energetiky vzhledem k tomu, že její dovozní závislost je obzvláště vysoká u ropy (90%) a zemního plynu (69%). 

Polovina energie, kterou spotřebujeme, se dováží za cenu 1 miliardy EUR denně. Otázkou je, jak můžeme sladit náš potenciál s růstem, aniž bychom ohrozili život naší planety?

Odpověď spočívá v energetickém mixu budoucnosti. A fúze může být součástí. Energie slunce a hvězd má několik předností, které stojí za zvážení. Jejich palivo - izotopy vodíku – vynikají bohatostí a i při malém množství se z nich může uvolnit velké množství energie. 

Vodík o velikosti ananasu má v sobě tolik energie z jaderné syntézy jako 10 000 tun uhlí. Fúzní reakce je ve své podstatě bezpečná a nepředstavuje riziko roztavení. 

Nevytváří žádné skleníkové plyny a žádný trvalý odpad pro budoucí generace. Z tohoto důvodu EU investovala do ITER, největší vědecké spolupráce, která bude testovat možnosti získání energie z jaderné syntézy.

ITER sdružuje země EURATOM (EU-28 plus Švýcarsko), Čínu, Japonsko, Indii, Korejskou republiku, Rusko a USA. Zúčastněné státy představují 80% světového HDP a polovinu světové populace. 

Vědci po celém světě se podílejí na výzkumných a vývojových činnostech spojených s projektem a firmy vyrábějí miliony komponent, které budou shromážděny v Cadarache, na jihu Francie, kam je výzkum lokalizován.

Evropa, která je hostitelem největšího experimentu s jadernou syntézou, financuje téměř polovinu. Fusion for Energy (F4E), orgán EU, který byl zřízen před deseti lety, aby spravoval evropský příspěvek na projekt ITER, počítá s přibližně 450 zaměstnanci pracujícími v Barceloně (Španělsko), Cadarache (Francie) a Garchingu (Německo). 

Společnost F4E od svého založení investovala do evropské ekonomiky 4 miliardy EUR tím, že zadala více než 900 smluv 440 společnostem, výzkumným organizacím a 1500 subdodavatelům, kteří pracují na projektu ITER. 

Její vliv na větší konkurenceschopnost Evropy může být obecně znatelný v socioekonomické struktuře našeho kontinentu. Máme na mysli vytvoření nových pracovních míst a dovedností, partnerství mezi velkými a menšími společnostmi a předávání know-how k vývoji nových aplikací, které by mohly vstoupit na nové trhy. 

Pokud chcete zjistit více o evropském obchodním potenciálu a přečíst si názory některých našich dodavatelů, klikněte zde .

V prosinci 2017 oslavil ITER důležitý milník, když dosáhl 50% dokončení všech stavebních prací potřebných pro první fázi provozu - tzv. První plazmu. 

Pokrok na staveništi ITER, který se skládá z 39 budov a infrastruktur pod evropskou odpovědností, byl impozantní. Téměř 2000 lidí denně pracuje na ploše, která dosahuje téměř 42 hektarů. 

Klikněte zde a proleťte se nad tímto místem a seznamte se s prováděnými pracemi. 

Hlavní budova (komplex Tokamak), kde bude instalován stroj ITER, dosahuje své konečné úrovně (čtvrté patro) a znatelný je též pokrok výstavby různých pomocných budov, jako je Cryoplant, který vytvoří potřebné chladící kapacity, a budova Magnets Power Coversion, která bude energizovat silné magnety, které budou zadržovat super-horkou plazmu. Začínají se zde objevovat i další zařízení. Například do shromažďovacího sálu byla dodána první zařízení a v Cryoplantu byla nainstalována první nádrž.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Energie

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Fotografické momentky přibližují atmosféru Dnů teplárenství a energetiky 2019

Fotografické momentky přibližují atmosféru Dnů teplárenství a energetiky 2019

Galerie složená z fotografií Tomáše Trojana přibližuje ve zpětném pohledu hlavní momenty z letošní konference Dny teplárenství a energetiky v Hradci Králové, která se uskutečnila ve dnech 24. - 25. dubna.

Nerovné podmínky a nedodržování pravidel brzdí rozvoj systému zpětného odběru elektrozařízení v Evropě

Nerovné podmínky a nedodržování pravidel brzdí rozvoj systému zpětného odběru elektrozařízení v Evropě

Na výroční konferenci asociace EucoLight, která sdružuje organizace zabývající se recyklací světelných zdrojů a svítidel, se účastníci shodli na prioritách rozvoje evropského odpadového hospodářství.

Úloha energetických sítí v přechodu na čistou energii je letos v centru Fóra o energetické infrastruktuře

Úloha energetických sítí v přechodu na čistou energii je letos v centru Fóra o energetické infrastruktuře

Fórum bylo zřízeno jako součást strategie energetické unie a jejím cílem je odstranit technické a regulační překážky bránící energetice v rámci EU a diskutovat o hlavních otázkách týkajících se infrastruktury a energetické politiky EU.