Pollutec 2018
PVO
VŠCHT

Odstavení atomovek přinese nižší ceny elektřiny a tepla, tvrdí studie

Sustainable Europe Research Institute hodnotil vliv postupného ukončení využívání jaderné energie v Evropě do roku 2050 na ekonomiku.

Odstavení atomovek přinese nižší ceny elektřiny a tepla, tvrdí studie

pixabay

Co kdyby podpora jaderné energie v Evropě zcela skončila a všechny země přistoupily k postupnému odstavení atomových elektráren? Na objednávku hornorakouské vlády představil institut SERI (Sustainable Europe Research Institute) scénář pro kompletní odstavení jaderných elektráren v Evropě a jeho ekonomické a environmentální dopady.

Studie porovnává dvě možnosti vývoje: postupné odstavení jádra a zachování současného stavu struktury energetických zdrojů. Výsledky podle autorů naznačují, že kombinace postupného odstavení jaderné energie v Evropě do roku 2050 a ambiciózních politik udržitelnosti by měla pozitivní vliv na všechny relevantní ekonomické indikátory a ochranu klimatu.

Neekonomický provoz, vysoké náklady

Jaderné elektrárny se nacházejí v současnosti v 14 z 28 zemí EU. Na celkové výrobě elektrické energie se podílejí téměř 30%. Podle studie existuje mnoho argumentů pro odstoupení od jádra, kromě rizika havárie a problémů s ukládáním odpadu.

Mezi jinými i neekonomická hospodárnost v podobě vysokých kapitálových nákladů, kterou nelze vyvážit nízkými náklady na palivo. Kromě toho "existuje celá řada studií poukazujících na nehospodárnost jaderné energetiky na provozní úrovni."

Dopad odstavení jaderných elektráren zkoumali autoři na několika ekonomických a environmentálních indikátorech - ekonomický růst, závislost na dovozu, zaměstnanost, ceny, množství emisí CO2, či spotřeba energie. Studie přitom místy působí téměř jako naháněč strachu. "Ukazuje se, že tržní síly samotné nebudou schopny ochránit svět před hrozícím ekologickým kolapsem."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Energie

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

První den 5. ročníku národní konference Přecházení vzniku odpadů 2018 začal velkým tématem - plasty.

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo vznik akciové společnosti, která bude výkonným orgánem Spolku Olomoucké odpady, z.s., který má v plánu řešit odpady svých členů – akconářů levněji a především v souladu s novou evropskou legislativou.

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Divize Building Technologies společnosti Siemens rozšířila cloudovou platformu Synco IC pro dálkové ovládání systémů topení, větrání a klimatizace (HVAC) o nové funkce.