http://www.dhplegal.com/
Ekolamp
VODKA

Odstavení atomovek přinese nižší ceny elektřiny a tepla, tvrdí studie

Sustainable Europe Research Institute hodnotil vliv postupného ukončení využívání jaderné energie v Evropě do roku 2050 na ekonomiku.

Odstavení atomovek přinese nižší ceny elektřiny a tepla, tvrdí studie

pixabay

Co kdyby podpora jaderné energie v Evropě zcela skončila a všechny země přistoupily k postupnému odstavení atomových elektráren? Na objednávku hornorakouské vlády představil institut SERI (Sustainable Europe Research Institute) scénář pro kompletní odstavení jaderných elektráren v Evropě a jeho ekonomické a environmentální dopady.

Studie porovnává dvě možnosti vývoje: postupné odstavení jádra a zachování současného stavu struktury energetických zdrojů. Výsledky podle autorů naznačují, že kombinace postupného odstavení jaderné energie v Evropě do roku 2050 a ambiciózních politik udržitelnosti by měla pozitivní vliv na všechny relevantní ekonomické indikátory a ochranu klimatu.

Neekonomický provoz, vysoké náklady

Jaderné elektrárny se nacházejí v současnosti v 14 z 28 zemí EU. Na celkové výrobě elektrické energie se podílejí téměř 30%. Podle studie existuje mnoho argumentů pro odstoupení od jádra, kromě rizika havárie a problémů s ukládáním odpadu.

Mezi jinými i neekonomická hospodárnost v podobě vysokých kapitálových nákladů, kterou nelze vyvážit nízkými náklady na palivo. Kromě toho "existuje celá řada studií poukazujících na nehospodárnost jaderné energetiky na provozní úrovni."

Dopad odstavení jaderných elektráren zkoumali autoři na několika ekonomických a environmentálních indikátorech - ekonomický růst, závislost na dovozu, zaměstnanost, ceny, množství emisí CO2, či spotřeba energie. Studie přitom místy působí téměř jako naháněč strachu. "Ukazuje se, že tržní síly samotné nebudou schopny ochránit svět před hrozícím ekologickým kolapsem."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Energie

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.



Mohlo by vás zajímat

Indie kráčí ve šlépějích Číny, zakazuje dovoz plastového odpadu

Indie kráčí ve šlépějích Číny, zakazuje dovoz plastového odpadu

Další dveře byly zabouchnuty před nadějemi západních zemí, že svůj odpad vyhodí v zámoří. Zdá se, že je nejvyšší čas přejít na jiný model.

Češi loni vytřídili a k recyklaci předali 1 645 tun baterií

Češi loni vytřídili a k recyklaci předali 1 645 tun baterií

V loňském roce Češi odevzdali k recyklaci 1 645 tun použitých baterií, což v průměru představuje 155 gramů baterií na jednoho obyvatele. Účinnost sběru baterií dosahuje v České republice 45 %. Na recyklaci tedy končí necelá polovina všech baterií, které byly dány do oběhu.

Investice Evropy do projektu fúze ITER: ovládnutí síly slunce a hvězd

Investice Evropy do projektu fúze ITER: ovládnutí síly slunce a hvězd

Energie slunce a hvězd má několik předností, které stojí za zvážení. Jejich palivo - izotopy vodíku – vyniká bohatostí a i při malém množství se z něho může uvolnit velké množství energie.