celoživotní vzdělávání
Dny tepen
Ekolamp

Odstavení atomovek přinese nižší ceny elektřiny a tepla, tvrdí studie

Sustainable Europe Research Institute hodnotil vliv postupného ukončení využívání jaderné energie v Evropě do roku 2050 na ekonomiku.

Odstavení atomovek přinese nižší ceny elektřiny a tepla, tvrdí studie

pixabay

Co kdyby podpora jaderné energie v Evropě zcela skončila a všechny země přistoupily k postupnému odstavení atomových elektráren? Na objednávku hornorakouské vlády představil institut SERI (Sustainable Europe Research Institute) scénář pro kompletní odstavení jaderných elektráren v Evropě a jeho ekonomické a environmentální dopady.

Studie porovnává dvě možnosti vývoje: postupné odstavení jádra a zachování současného stavu struktury energetických zdrojů. Výsledky podle autorů naznačují, že kombinace postupného odstavení jaderné energie v Evropě do roku 2050 a ambiciózních politik udržitelnosti by měla pozitivní vliv na všechny relevantní ekonomické indikátory a ochranu klimatu.

Neekonomický provoz, vysoké náklady

Jaderné elektrárny se nacházejí v současnosti v 14 z 28 zemí EU. Na celkové výrobě elektrické energie se podílejí téměř 30%. Podle studie existuje mnoho argumentů pro odstoupení od jádra, kromě rizika havárie a problémů s ukládáním odpadu.

Mezi jinými i neekonomická hospodárnost v podobě vysokých kapitálových nákladů, kterou nelze vyvážit nízkými náklady na palivo. Kromě toho "existuje celá řada studií poukazujících na nehospodárnost jaderné energetiky na provozní úrovni."

Dopad odstavení jaderných elektráren zkoumali autoři na několika ekonomických a environmentálních indikátorech - ekonomický růst, závislost na dovozu, zaměstnanost, ceny, množství emisí CO2, či spotřeba energie. Studie přitom místy působí téměř jako naháněč strachu. "Ukazuje se, že tržní síly samotné nebudou schopny ochránit svět před hrozícím ekologickým kolapsem."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Energie

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

ERU se vymezuje od upozornění OTE

ERU se vymezuje od upozornění OTE

Dne 4. 4. 2018 operátor trhu, společnost OTE, a.s., publikovala upozornění, podle něhož nebude možné od 1. 6. 2018 nárokovat provozní podporu k vykazování POZE (podporované zdroje energie) v případě pozdního zadání dat do systému operátora trhu.

Pět křišťálových komínů čeká na nové majitele

Pět křišťálových komínů čeká na nové majitele

Teplárenské sdružení České republiky ocení již pošestnácté Projekty roku v soustavách zásobování teplem a chladem. Do užší nominace bylo v pěti kategoriích vybráno 16 projektů, do nichž teplárenské společnosti investovaly přes 1,5 miliardy korun. 

Otevíráme registrace na další ročník kurzu celoživotního vzdělávání oběhového hospodářství

Otevíráme registrace na další ročník kurzu celoživotního vzdělávání oběhového hospodářství

V září roku 2017 do školních lavic Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha zasedli první studenti kurzu celoživotního vzdělávání Oběhové hospodářství, který Fakulta organizuje společně s INCIEN, Českou asociací oběhového hospodářství, SUEZ Využití zdrojů, a.s. a Veolia Česká republika, a.s. První ročník přinesl již první výsledky v praxi.