celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Odstavení atomovek přinese nižší ceny elektřiny a tepla, tvrdí studie

Sustainable Europe Research Institute hodnotil vliv postupného ukončení využívání jaderné energie v Evropě do roku 2050 na ekonomiku.

Odstavení atomovek přinese nižší ceny elektřiny a tepla, tvrdí studie

pixabay

Co kdyby podpora jaderné energie v Evropě zcela skončila a všechny země přistoupily k postupnému odstavení atomových elektráren? Na objednávku hornorakouské vlády představil institut SERI (Sustainable Europe Research Institute) scénář pro kompletní odstavení jaderných elektráren v Evropě a jeho ekonomické a environmentální dopady.

Studie porovnává dvě možnosti vývoje: postupné odstavení jádra a zachování současného stavu struktury energetických zdrojů. Výsledky podle autorů naznačují, že kombinace postupného odstavení jaderné energie v Evropě do roku 2050 a ambiciózních politik udržitelnosti by měla pozitivní vliv na všechny relevantní ekonomické indikátory a ochranu klimatu.

Neekonomický provoz, vysoké náklady

Jaderné elektrárny se nacházejí v současnosti v 14 z 28 zemí EU. Na celkové výrobě elektrické energie se podílejí téměř 30%. Podle studie existuje mnoho argumentů pro odstoupení od jádra, kromě rizika havárie a problémů s ukládáním odpadu.

Mezi jinými i neekonomická hospodárnost v podobě vysokých kapitálových nákladů, kterou nelze vyvážit nízkými náklady na palivo. Kromě toho "existuje celá řada studií poukazujících na nehospodárnost jaderné energetiky na provozní úrovni."

Dopad odstavení jaderných elektráren zkoumali autoři na několika ekonomických a environmentálních indikátorech - ekonomický růst, závislost na dovozu, zaměstnanost, ceny, množství emisí CO2, či spotřeba energie. Studie přitom místy působí téměř jako naháněč strachu. "Ukazuje se, že tržní síly samotné nebudou schopny ochránit svět před hrozícím ekologickým kolapsem."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Energie

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Emise z produkce masa a mléčných výrobků se stávají největším znečišťovatelem na světě

Emise z produkce masa a mléčných výrobků se stávají největším znečišťovatelem na světě

Chceme splnit mezinárodních klimatické cíle? Pak je nutné omezit konzumaci masa a mléka, varuje studie, jenž je první svého druhu.

Miloš Kužvart oblékl dres České asociace oběhového hospodářství (ČAObH)

Miloš Kužvart oblékl dres České asociace oběhového hospodářství (ČAObH)

Bývalý ministr životního prostředí RNDr. Miloš Kužvart se stal výkonným ředitelem České asociace oběhového hospodářství (ČAObH).

Čína a EU podepsaly memorandum o porozumění v cirkulární ekonomice

Čína a EU podepsaly memorandum o porozumění v cirkulární ekonomice

Na 20. summitu Evropské unie a Čínské lidové republiky, který se konal 16. a 17. července v čínském hlavním městě, bylo podepsáno společné Memorandum o porozumění (MoP) v oběhovém hospodářství.