MŽP
DTE2019
EGEXPERT

Nový nebezpečný trend roku 2018: raw voda

Lidé v době zdravého životního stylu koupí skutečně cokoliv. Startupy jako Live Water, Tourmaline Spring nebo Zero Mass Water začaly obchodovat s komoditou, bez níž ani jeden z nás nemůže žít - s obyčejnou vodou.

Nový nebezpečný trend roku 2018: raw voda

livespringwater.com

Kalifornské Silicon Valley je domovem intelektuálů, kteří přinášejí technologické inovace měnící svět. Toto místo se však stalo také rodištěm absurdních a často nebezpečných výživových trendů.

Jedním z nejnovějších je tzv. "raw" voda, což je v podstatě pramenitá voda, která nesmí být chemicky ani nijak jinak upravena.

Zakladatel Live Water jménem Mukhande Singh (dříve Christopher Sandborn) tvrdí, že lidé pijí mrtvou vodu. "Přechodem přes různé filtry voda umírá," říká. "Naše voda je živá, dokonce má datum spotřeby. Je třeba ji vypít během jednoho lunárního cyklu od koupě, jinak zezelená. Mrtvá voda barvu nemění."

Jeho společnost byla založena před třemi lety, svůj velký rozmach však zaznamenala až teď. V mnohém právě díky dostatečnému poptávce bohatých lidí v Kalifornii, v tomto případě v aglomeracích San Francisca a Los Angeles.

Vodu, která teče z kohoutků, považuje Singh za jedovatou: "Voda z kohoutku? Pijete vodu ze záchodu s příměsí hormonální antikoncepce... Chloramin a k tomu ještě přidají fluorid. Nazvěte mě konspiračním teoretikem, ale jde o drogu na ovládání naší mysli bez prospěchu pro naše dentální zdraví," uvedl Singh pro NY Times.

Co se týče ceny, v San Francisku v obchodě Rainbow Grocery prodávají zhruba 10litrový kanystr této vody za 36 dolarů. NY Times uvádějí, že Live Spring prodává vodu, která pochází z kohoutku v jednom z okresů státu Oregon, ve kterém se nachází Opal Springs (Opálová prameny).

Je přitom pravda, že daná voda není nijak chemicky upravovaná. Tamní lidé ji ovšem získávají za zhruba cent za 3 galony (cca 11 litrů). Co tedy ospravedlňuje téměř tisícinásobnou marži? Podle zakladatele Spring Water Mukhande Singha jsou to dopravní náklady.

Pokud by tyto iniciativy nabízely pouze další zdravou alternativu k hydrataci lidského těla, nic špatného by na tom nebylo. Problém však spočívá v tom, že voda v raw (ne)úpravě může být nebezpečná. Skuteční raw puristé neuznávají ani balenou vodu v lahvích, která prošla ozonizací a UV zářením. To totiž podle nich zabíjí ve vodě to živé.

Pití neupravené vody však přináší vážná zdravotní rizika. Mezi bakteriemi v takové vodě totiž nemusí být jen ty probiotické, ale například i Escherichia Coli, Salmonela nebo bakterie spojené s tvorbou střevních kolik, stejně jako viry hepatitidy A a Giardia, běžného parazita, který způsobuje průjmová onemocnění zvané giardiáza a může být získán pitím neošetřené nebo nesprávně upravené vody z jezer, potoků nebo studní.

Michelle Franclová, která předsedá oddělení chemie na Bryn Mawr College v Pensylvánii uvedla, že skutečnou raw vodu, která obsahuje pouze vodík a kyslík je dobré pít - pokud je čistá. Potřebné minerály lze získat ze zdravého stravování.

"Molekuly vody z pramene nebo molekuly vody, která jde z vodovodu, jsou totožné," řekla Franclová. "Takže jediným rozdílem je, že může obsahovat neškodné látky jako minerály, ale některé by mohly být také škodlivé - parazity a bakterie, které se vyskytují pramenech."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Voda

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kolem Vánoc narůstá spotřeba baterií, nezapomínejte na recyklaci

Kolem Vánoc narůstá spotřeba baterií, nezapomínejte na recyklaci

V České republice se ročně do prodejní sítě dostane zhruba 3 600 tun baterií. Jen těch nejběžnějších tužkových baterií typu AA se denně v průměru prodá přes 400 tisíc kusů. Nejvíce baterií lidé nakupují v posledním čtvrtletí roku v předvánočním a povánočním čase.

Sucho ode dneška monitoruje nový systém MŽP - HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence)

Sucho ode dneška monitoruje nový systém MŽP - HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence)

Ministerstvo životního prostředí dnes spustilo v ostrém provozu online předpovědní systém pro zvládání sucha s názvem HAMR.

Ambiciózní emisní limity pro elektrárny by vedly v EU k významnému snížení emisí

Ambiciózní emisní limity pro elektrárny by vedly v EU k významnému snížení emisí

Členské státy Evropské unie mají příležitost stanovit pro emise znečišťujících látek z elektráren ambiciózní limity.