http://www.dhplegal.com/
DTE2019
VODKA

Ekonomika recyklace plastů nefunguje. Proč?

Opětovnému využívání plastového odpadu brání několik překážek. Které to jsou?

Ekonomika recyklace plastů nefunguje. Proč?

pixabay

"Jak může firma, která to myslí dobře, snížit svou "plastovou stopu" ? Nefunguje to tak, že jednoduše přestanete používat tyto věci - plastové obaly mají jedinečnou hodnotu při snižování potravinového odpadu a je to ironicky také relativně nízko uhlíkové řešení," píše Adam Gale v článku na stránce Management Today.

Potravinový řetězec Cranswick začal tím nejjednodušším krokem - používat méně plastu na kilogram produktu. Zkusil také více používat recyklované plasty v obalech, ale zde narazil na problém. Výrobci obalů se neustále stěžují na nedostatečné množství recyklovaných plastů.

Nefungující recyklační byznys

"Ekonomika recyklace ne vždy sedí," říká Libby Peake ze sdružení Green Alliance. Například pouze 39% plastů se podle oficiálních údajů ve Velké Británii recykluje, ale reálné číslo může být ještě o 10% nižší. Příčin je podle Adama Galea několik.

Plastový odpad nízké kvality, jako jsou například obaly na hotová jídla, nelze ekonomicky recyklovat v zemích s vysokými náklady na práci a energie. Proto se značná část tohoto odpadu posílá do zahraničí, kde ve skutečnosti nevíme, co se s ním dále děje. "Skutečnost, že Čína už nechce být smetištěm pro celý svět, nemusí být na škodu, pokud nás to přinutí vyrovnat se s tím, co produkujeme a ne pouze exportovat problém."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Indie kráčí ve šlépějích Číny, zakazuje dovoz plastového odpadu

Indie kráčí ve šlépějích Číny, zakazuje dovoz plastového odpadu

Další dveře byly zabouchnuty před nadějemi západních zemí, že svůj odpad vyhodí v zámoří. Zdá se, že je nejvyšší čas přejít na jiný model.

Češi loni vytřídili a k recyklaci předali 1 645 tun baterií

Češi loni vytřídili a k recyklaci předali 1 645 tun baterií

V loňském roce Češi odevzdali k recyklaci 1 645 tun použitých baterií, což v průměru představuje 155 gramů baterií na jednoho obyvatele. Účinnost sběru baterií dosahuje v České republice 45 %. Na recyklaci tedy končí necelá polovina všech baterií, které byly dány do oběhu.

Investice Evropy do projektu fúze ITER: ovládnutí síly slunce a hvězd

Investice Evropy do projektu fúze ITER: ovládnutí síly slunce a hvězd

Energie slunce a hvězd má několik předností, které stojí za zvážení. Jejich palivo - izotopy vodíku – vyniká bohatostí a i při malém množství se z něho může uvolnit velké množství energie.