celoživotní vzdělávání
Dny tepen
Ekolamp

Ekonomika recyklace plastů nefunguje. Proč?

Opětovnému využívání plastového odpadu brání několik překážek. Které to jsou?

Ekonomika recyklace plastů nefunguje. Proč?

pixabay

"Jak může firma, která to myslí dobře, snížit svou "plastovou stopu" ? Nefunguje to tak, že jednoduše přestanete používat tyto věci - plastové obaly mají jedinečnou hodnotu při snižování potravinového odpadu a je to ironicky také relativně nízko uhlíkové řešení," píše Adam Gale v článku na stránce Management Today.

Potravinový řetězec Cranswick začal tím nejjednodušším krokem - používat méně plastu na kilogram produktu. Zkusil také více používat recyklované plasty v obalech, ale zde narazil na problém. Výrobci obalů se neustále stěžují na nedostatečné množství recyklovaných plastů.

Nefungující recyklační byznys

"Ekonomika recyklace ne vždy sedí," říká Libby Peake ze sdružení Green Alliance. Například pouze 39% plastů se podle oficiálních údajů ve Velké Británii recykluje, ale reálné číslo může být ještě o 10% nižší. Příčin je podle Adama Galea několik.

Plastový odpad nízké kvality, jako jsou například obaly na hotová jídla, nelze ekonomicky recyklovat v zemích s vysokými náklady na práci a energie. Proto se značná část tohoto odpadu posílá do zahraničí, kde ve skutečnosti nevíme, co se s ním dále děje. "Skutečnost, že Čína už nechce být smetištěm pro celý svět, nemusí být na škodu, pokud nás to přinutí vyrovnat se s tím, co produkujeme a ne pouze exportovat problém."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

ERU se vymezuje od upozornění OTE

ERU se vymezuje od upozornění OTE

Dne 4. 4. 2018 operátor trhu, společnost OTE, a.s., publikovala upozornění, podle něhož nebude možné od 1. 6. 2018 nárokovat provozní podporu k vykazování POZE (podporované zdroje energie) v případě pozdního zadání dat do systému operátora trhu.

Pět křišťálových komínů čeká na nové majitele

Pět křišťálových komínů čeká na nové majitele

Teplárenské sdružení České republiky ocení již pošestnácté Projekty roku v soustavách zásobování teplem a chladem. Do užší nominace bylo v pěti kategoriích vybráno 16 projektů, do nichž teplárenské společnosti investovaly přes 1,5 miliardy korun. 

Otevíráme registrace na další ročník kurzu celoživotního vzdělávání oběhového hospodářství

Otevíráme registrace na další ročník kurzu celoživotního vzdělávání oběhového hospodářství

V září roku 2017 do školních lavic Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha zasedli první studenti kurzu celoživotního vzdělávání Oběhové hospodářství, který Fakulta organizuje společně s INCIEN, Českou asociací oběhového hospodářství, SUEZ Využití zdrojů, a.s. a Veolia Česká republika, a.s. První ročník přinesl již první výsledky v praxi.