MŽP
PVO
SOVAK

Ekonomika recyklace plastů nefunguje. Proč?

Opětovnému využívání plastového odpadu brání několik překážek. Které to jsou?

Ekonomika recyklace plastů nefunguje. Proč?

pixabay

"Jak může firma, která to myslí dobře, snížit svou "plastovou stopu" ? Nefunguje to tak, že jednoduše přestanete používat tyto věci - plastové obaly mají jedinečnou hodnotu při snižování potravinového odpadu a je to ironicky také relativně nízko uhlíkové řešení," píše Adam Gale v článku na stránce Management Today.

Potravinový řetězec Cranswick začal tím nejjednodušším krokem - používat méně plastu na kilogram produktu. Zkusil také více používat recyklované plasty v obalech, ale zde narazil na problém. Výrobci obalů se neustále stěžují na nedostatečné množství recyklovaných plastů.

Nefungující recyklační byznys

"Ekonomika recyklace ne vždy sedí," říká Libby Peake ze sdružení Green Alliance. Například pouze 39% plastů se podle oficiálních údajů ve Velké Británii recykluje, ale reálné číslo může být ještě o 10% nižší. Příčin je podle Adama Galea několik.

Plastový odpad nízké kvality, jako jsou například obaly na hotová jídla, nelze ekonomicky recyklovat v zemích s vysokými náklady na práci a energie. Proto se značná část tohoto odpadu posílá do zahraničí, kde ve skutečnosti nevíme, co se s ním dále děje. "Skutečnost, že Čína už nechce být smetištěm pro celý svět, nemusí být na škodu, pokud nás to přinutí vyrovnat se s tím, co produkujeme a ne pouze exportovat problém."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

První den 5. ročníku národní konference Přecházení vzniku odpadů 2018 začal velkým tématem - plasty.

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo vznik akciové společnosti, která bude výkonným orgánem Spolku Olomoucké odpady, z.s., který má v plánu řešit odpady svých členů – akconářů levněji a především v souladu s novou evropskou legislativou.

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Divize Building Technologies společnosti Siemens rozšířila cloudovou platformu Synco IC pro dálkové ovládání systémů topení, větrání a klimatizace (HVAC) o nové funkce.