celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Ekonomika recyklace plastů nefunguje. Proč?

Opětovnému využívání plastového odpadu brání několik překážek. Které to jsou?

Ekonomika recyklace plastů nefunguje. Proč?

pixabay

"Jak může firma, která to myslí dobře, snížit svou "plastovou stopu" ? Nefunguje to tak, že jednoduše přestanete používat tyto věci - plastové obaly mají jedinečnou hodnotu při snižování potravinového odpadu a je to ironicky také relativně nízko uhlíkové řešení," píše Adam Gale v článku na stránce Management Today.

Potravinový řetězec Cranswick začal tím nejjednodušším krokem - používat méně plastu na kilogram produktu. Zkusil také více používat recyklované plasty v obalech, ale zde narazil na problém. Výrobci obalů se neustále stěžují na nedostatečné množství recyklovaných plastů.

Nefungující recyklační byznys

"Ekonomika recyklace ne vždy sedí," říká Libby Peake ze sdružení Green Alliance. Například pouze 39% plastů se podle oficiálních údajů ve Velké Británii recykluje, ale reálné číslo může být ještě o 10% nižší. Příčin je podle Adama Galea několik.

Plastový odpad nízké kvality, jako jsou například obaly na hotová jídla, nelze ekonomicky recyklovat v zemích s vysokými náklady na práci a energie. Proto se značná část tohoto odpadu posílá do zahraničí, kde ve skutečnosti nevíme, co se s ním dále děje. "Skutečnost, že Čína už nechce být smetištěm pro celý svět, nemusí být na škodu, pokud nás to přinutí vyrovnat se s tím, co produkujeme a ne pouze exportovat problém."

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Emise z produkce masa a mléčných výrobků se stávají největším znečišťovatelem na světě

Emise z produkce masa a mléčných výrobků se stávají největším znečišťovatelem na světě

Chceme splnit mezinárodních klimatické cíle? Pak je nutné omezit konzumaci masa a mléka, varuje studie, jenž je první svého druhu.

Miloš Kužvart oblékl dres České asociace oběhového hospodářství (ČAObH)

Miloš Kužvart oblékl dres České asociace oběhového hospodářství (ČAObH)

Bývalý ministr životního prostředí RNDr. Miloš Kužvart se stal výkonným ředitelem České asociace oběhového hospodářství (ČAObH).

Čína a EU podepsaly memorandum o porozumění v cirkulární ekonomice

Čína a EU podepsaly memorandum o porozumění v cirkulární ekonomice

Na 20. summitu Evropské unie a Čínské lidové republiky, který se konal 16. a 17. července v čínském hlavním městě, bylo podepsáno společné Memorandum o porozumění (MoP) v oběhovém hospodářství.