Pollutec 2018
Ekolamp
SOVAK

Z Poslanecké sněmovny: Projednání vládního návrhu zákona o vodách

Na Malé Straně včera kolem poledne projednával Výbor pro životní prostředí po druhém čtení ve sněmovně vládní návrh zákona o vodách. Jeho součástí je i „pozměňovák“ poslance Schillera.

Z Poslanecké sněmovny: Projednání vládního návrhu zákona o vodách

prumyslovaekologie.cz

Po schválení hlasovací procedury se přihlásil o slovo Jan Zahradník, který se vyjádřil proti pozměňovacímu návrhu Jana Schillera, jenž zakazuje výrobním firmám čistit odpadní vody s obsahem nebezpečných látek na komunálních čistírnách odpadních vod (ČOV). Konkrétně se jedná o body A4, A9 a A10 v pozměňovacím návrhu (ke stažení pod článkem).

Podle něj jsou Schillerovy návrhy pro systém čističek odpadních vod na úrovni obcí nebezpečné. „Kam se budou vody obsahující nebezpečně závadné látky dovážet?“ otázal se Zahradník a pokračoval: „Většina vod tyto látky obsahuje a většina čističek provozovaných obcemi se s nimi dokáže poměrně dobře vyrovnat.“

Poznamenal také, že průmyslové čistírny odpadních vod nemají takovou jemnost čistění a nedokáží zachytit nebezpečné látky v tak velké míře jako obecní čistírny.

Trochu to zachraňuje návrh Antonína Staňka, který se celou situaci snaží vyřešit tak, že vodoprávní úřad by mohl vydávat povolení k tomu tyto vody do čistíren dovážet,“ podotkl poslanec Zahradník.

Předsedkyně výboru, Dana Balcarová, uvedla, že chápe postoj ministerstva, ale i Svazu měst a obcí, který má k návrhu výhrady. „Stalo se to, že SMO ČR projednával s Ministerstvem životního prostředí novelu a souhlasil s ní. Ministerstvo pak novelu pozměnilo,“ pronesla předsedkyně a dodala: „Je to špatná praxe, kterou ministerstvo praktikuje,“ řekla Balcarová.

Proti tomu se ostře postavila náměstkyně ministerstva Berenika Peštová. „Ministerstvo nedělá nebezpečné praktiky,“ pronesla náměstkyně a pokračovala: „Je třeba si uvědomit, že se jedná o průmyslové odpadní vody, které končí na komunálních čistírnách. A komunální čistírny odpadních vod jsou úplně jiného charakteru než průmyslové vody.“

Ministerstvo podle Peštové pod tlakem bylo nuceno vyjmout paragrafy, ve kterých by došlo, k byť malému, zvýšení vodného a stočného. Proto také padla dohoda se SMO ČR. „Bohužel jsme museli nějakým způsobem zareagovat,“ řekla náměstkyně.

Poslanec Staněk zdůraznil, že v současné době máme k dispozici pouze 10 průmyslových čistíren odpadních vod, které jsou schopny průmyslové odpadní vody zpracovávat. „Co budou firmy dělat s touto vodou?“ otázal se a sám si odpověděl: „Likvidace odpadních vod se hodně prodraží, rovněž se budou vozit po republice a zaplatí za to drobní a střední podnikatelé.“

Podle Antonína Staňka také v Schillerově návrhu chybí analýza dopadu, což ignoruje i ministerstvo zemědělství. Upozornil také na to, že proti návrhu není jen SMO ČR, ale vyslovil se i Svaz průmyslu a dopravy ČR. „Návrh není dobře připraven a poškodí drobné živnostníky. Není pravda, že se nedotkne též občanů,“ dodal Staněk.

Zpravodaj Karel Tureček podotkl, že vodní hospodářství má problém v tom, že dlouhou dobu stagnují parametry fosforu a nezlepšuje se čistota vod. Apeloval na to, aby se přítomní drželi odsouhlasené hlasovací procedury. „Ministerstva už chystají novelu, pokud dojde ke komplikacím, tak je možné reagovat,“ řekl poslanec Tureček.

Náměstkyně MŽP poznamenala, že ministerstvo nezakazuje, aby tyto odpadní vody nesměly končit na čistírnách, ale pokud budou, musí čistírna mít povolení k nakládání s odpady a pak již nebudou v režimu odpadních vod, ale odpadů. „Tyto odpadní vody komunální čistírna nevyčistí, pouze je naředí,“ vysvětlovala Peštová.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
LegislativaVoda

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

První den 5. ročníku národní konference Přecházení vzniku odpadů 2018 začal velkým tématem - plasty.

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo vznik akciové společnosti, která bude výkonným orgánem Spolku Olomoucké odpady, z.s., který má v plánu řešit odpady svých členů – akconářů levněji a především v souladu s novou evropskou legislativou.

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Divize Building Technologies společnosti Siemens rozšířila cloudovou platformu Synco IC pro dálkové ovládání systémů topení, větrání a klimatizace (HVAC) o nové funkce.