MŽP
DTE2019
EGEXPERT

Na co si dát pozor při výběru filtrů na vodu

Poradíme vám, jak postupovat při rozboru vody, ale i samotném výběru filtračního zařízení.

Na co si dát pozor při výběru filtrů na vodu

Foto: watersoftenercritic.com

Vodní filtry mají zajistit, aby se kvalita vody, kterou pijete, výrazně zlepšila a byla prospěšná pro vaše zdraví.

Už léta se traduje mýtus o tom, že převařená voda je pro člověka nezávadná. Takový postup jistě dokáže do jisté míry ovlivnit přítomnost bakterií ve vodě, ale je jen na vás, abyste odhadli samotnou potřebnou délku doby varu na jejich odstranění.

Pokud však mluvíme o chemickém znečištění, filtr se stává nezbytností.

Kdysi se filtrací zabývali především vodárny. Postupně však na trh začalo pronikat množství přístrojů, které můžeme použít i v domácnostech.

filtr2.jpg

Na trhu najdeme v současnosti obrovský počet nejrůznějších filtrů na vodu. Některé jsou ideálními pomocníky pro problém s tvrdou vodou, další snižují nadměrný obsah železa. Určité typy mohou naopak sloužit k účinnému odstraňování různých bakterií.

Nezapomeňte na rozbor

Právě z tohoto důvodu je nezbytné, abyste nejprve provedli rozbor vody.

V případě, že odebíráte pitnou vodu z veřejného vodovodu, váš provozovatel má povinnost poskytnout všechny potřebné informace o kvalitě vody, která je určena ke spotřebě.

Pitná voda musí splňovat stanovené limity indikátorů kvalitní vody. Ty najdete ve vyhlášce Ministerstva zdravotnictví ČR č. 247/2017 Sb.

Všechny potřebné informace o kvalitě vody z vodovodu proto získáte u provozovatele veřejného vodovodu, případně na příslušném regionálním úřadu.

V případě, že odebíráte vodu ze studny, rozbor vykonávají různé akreditované laboratoře, jejichž služby spadají i pod kompetence jednotlivých vodárenských společností.

BVS však varuje před klamáním spotřebitele ze strany prodejců vodních filtrů. Hodnocení kvality vody na základě vodivosti, kterou často předvádějí právě zmíněné subjekty, nevypovídá o přítomnosti škodlivin ve vodě.

Proveďte důslednou analýzu

S výsledky rozboru to však nekončí. Musíte také provést kompletní analýzu rozboru. Jen podle toho zjistíte, jaké filtry na pitnou vodu budete potřebovat. Taková analýza vám dodá všechny potřebné informace.

Díky ní můžete zjistit, které hodnoty se nacházejí v rámci normy či na hranici limitů. Pokud určité hodnoty normu překračují, musíte zvážit typ zakoupeného filtru.

filtr3.jpg


Při analýze je dobré zaměřit se především na tvrdost vody, množství chlóru, přítomnost dusičnanů či množství mechanických nečistot.

Správný filtr na vodu by měl především absolutně plnit svůj účel, a tedy odstraňovat látky, které se nacházejí ve vodě a nejvíce jí škodí. Nezapomeňte si předem udělat měření jednotlivých hodnot, abyste mohli v budoucnu porovnat, kolik škodlivých látek se po instalaci odstranilo.

Pořádně si ověřte firmu, která vám chce filtr prodat. Ta by vám dokonce měla měření udělat a seznámit vás s výsledky.

Zvažte své potřeby

Informace jsou nad zlato. V tomto případě to platí stonásobně, protože musíte přesně vědět, kolik vody potřebujete ošetřit.

Když si vybíráte samotné filtrační zařízení, měli byste znát jeho technologii a výkonnost. Některá zařízení dosahují až 98% účinnost, ale na trhu koupíte i méně výkonné produkty, které jsou vhodné především pro krátkodobější použití či ošetření výrazně menšího objemu vody.

 

Informujte se také o tom, jakou životnost má daný filtr. Nezapomeňte se také prodejce zeptat, zda je třeba provádět opakovaný servis zařízení nebo nahrazovat různé součástky. Zjistěte, kolik vás budou stát tyto nadbytečné náklady.

Pokud jste se rozhodli pro koupi filtračního zařízení, ověřte si, zda má tento produkt i certifikáty kvality. Tuto vodu budete pít vy a vaše rodina, a proto je ve vašem zájmu, aby zařízení i ve skutečnosti dosahovalo uvedenou a garantovanou kvalitu.

I když se říká, že kvantita neznamená vždy kvalitu, doporučujeme nekupovat příliš levné zařízení. Myslete na to, že jde především o investici do vašeho zdraví.

Rozdělení filtrů

Filtry můžeme dělit podle toho, kam je umístíme. Prvním typem jsou zařízení, která instalujeme na "místě použití". Někdy se hovoří i o "point of use" filtrech. Ty se zasazují buď na kuchyňské lince, nebo pod ní.

Voda se do nich dostane pomocí kohoutku nebo po případě jeho funkci plní přepínač filtr - dřez, který se umisťuje na konci výtokového ramínka.

filtr4.jpg


Podskupinou takových zařízení jsou tzv. bateriové filtry. V tomto případě se přepínače filtrů instalují na konec vodovodní baterie.

Druhým typem jsou filtry na vstupu, které také nazýváme "point of entry". Obvykle se montují na vodovodní potrubí přímo u vstupu do domu.


Co chci z vody odstranit?

Každý filtr má své typické využití, přičemž působí pouze na určitý druh znečištění. Důkladně si prostudujte návod. Tam se dočtete, které škodliviny filtr odstraňuje, a naopak, na které není určen.

Někdy se také může stát, že zakoupený filtr plně odstraní nežádoucí částice, avšak ty se nahradí novými. Je to zvláště nebezpečné u takových látek, které ve zvýšeném množství přinášejí negativní účinky. Mohou to být různé chloridy, sírany či sodík.

Pamatujte si však, že vodní filtr není zázračným vynálezem na všechno. Při jeho použití se totiž z vody mohou odstranit i zdraví prospěšné látky, jakými jsou hořčík či vápník.

Důležitá je i pravidelná údržba

Filtry se časem opotřebovávají a tím ztrácejí svou účinnost. Působení vlhka, tepla, tmy či organických látek zapříčiňuje, že se vytvářejí podmínky pro růst různých mikroorganismů. Může tak dojít k bakteriální kontaminaci či různým chuťovým a pachovým problémům. Nezapomeňte tedy na pravidelnou údržbu filtrů.
 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Voda

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Na MZe proběhne česko-slovenská konference VODA a SUCHO

Na MZe proběhne česko-slovenská konference VODA a SUCHO

Ve středu 12. prosince proběhne v budově Ministerstva zemědělství (MZe), Těšnov 17, Praha 1, od 12.30 hodin česko-slovenská konference VODA a SUCHO z cyklu Bezpečnost kritické infrastruktury. Informovala o tom vedoucí kanceláře TOP EXPO CZ Helena Bullová.

Adventní sleva: 20% na předplatné

Adventní sleva: 20% na předplatné

Získejte přístup ke všem článkům na našem portálu.Využijte naši adventní slevu a již dnes si objednejte zvýhodněné předplatné!

Prague Chemicals Management Cruise –  reach conference 2018

Prague Chemicals Management Cruise – reach conference 2018

Why you shouldn’t miss PCMC2018? You wil get updated on the latest news in EU and global chemicals regulations, meet experts from more than 10 different regions, including USA, EU, Russia, Balkans and more, and learn from real-life experience of others in round-table workshops.