Rimini
Ekolamp
VŠCHT

Vodíkové auto Rasa se poprvé objeví na silnicích

Auto na vodíkový pohon z dílny britské společnosti Riversimple se poprvé objeví na veřejnosti.

Vodíkové auto Rasa se poprvé objeví na silnicích

Foto: Riversimple

Popis vodíkového auta Rasa zní na první poslech jako ze sci-fi filmu. Vozidlo neprodukuje kromě vodní páry žádné emise. Jeho pohon zajišťuje čtveřice elektromotorů, u každého kola jeden. Motory dokáží získat až polovinu kinetické energie, která se uvolňuje při brzdění a dojezd auta i díky tomu dosahuje maximální dojezdové vzdálenosti 300 mil (483 kilometrů).

"Každý aspekt vozidla Rasa jsme vytvořili s ohledem na jednoduchost, výkonnost, lehkost, sílu, cenovou dostupnost, bezpečnost a udržitelnost," uvádí výrobce. Název auta má odkazovat na latinský výraz Tabula rasa.

vodik2.jpg

Prototyp vozidla při prvních testech překonal rychlost 60 mil za hodinu (97 kilometrů za hodinu) a zvládl manévrovat v husté dopravě Londýna i v kopcovitém terénu anglického venkova.

Dvoumístné vodíkové auto je zkonstruováno z lehkých a mimořádně pevných komponentů z karbonových vláken. Pohon motorů zabezpečují vodíkové buňky.

vodik3.jpg

Vodík v těchto buňkách prochází membránou, kde se mísí s kyslíkem a při jejich reakci kromě elektrické energie vzniká pouze voda. Elektřina následně proudí do jednotlivých motorů, které zajišťují pohon na všech čtyřech kolech.

"Když auto brzdí, kinetická energie, která se obvykle ztrácí ve formě tepla, je zachycena jako elektřina," doplňuje společnost Riversimple výpočet výhod Rasy. Zachycená energie se následně ukládá v zásobnících, které mají jen omezenou kapacitu, avšak elektřinu dokáží přijmout extrémně rychle.

vodik4.jpg
 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

První den 5. ročníku národní konference Přecházení vzniku odpadů 2018 začal velkým tématem - plasty.

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo vznik akciové společnosti, která bude výkonným orgánem Spolku Olomoucké odpady, z.s., který má v plánu řešit odpady svých členů – akconářů levněji a především v souladu s novou evropskou legislativou.

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Divize Building Technologies společnosti Siemens rozšířila cloudovou platformu Synco IC pro dálkové ovládání systémů topení, větrání a klimatizace (HVAC) o nové funkce.