celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Vodíkové auto Rasa se poprvé objeví na silnicích

Auto na vodíkový pohon z dílny britské společnosti Riversimple se poprvé objeví na veřejnosti.

Vodíkové auto Rasa se poprvé objeví na silnicích

Foto: Riversimple

Popis vodíkového auta Rasa zní na první poslech jako ze sci-fi filmu. Vozidlo neprodukuje kromě vodní páry žádné emise. Jeho pohon zajišťuje čtveřice elektromotorů, u každého kola jeden. Motory dokáží získat až polovinu kinetické energie, která se uvolňuje při brzdění a dojezd auta i díky tomu dosahuje maximální dojezdové vzdálenosti 300 mil (483 kilometrů).

"Každý aspekt vozidla Rasa jsme vytvořili s ohledem na jednoduchost, výkonnost, lehkost, sílu, cenovou dostupnost, bezpečnost a udržitelnost," uvádí výrobce. Název auta má odkazovat na latinský výraz Tabula rasa.

vodik2.jpg

Prototyp vozidla při prvních testech překonal rychlost 60 mil za hodinu (97 kilometrů za hodinu) a zvládl manévrovat v husté dopravě Londýna i v kopcovitém terénu anglického venkova.

Dvoumístné vodíkové auto je zkonstruováno z lehkých a mimořádně pevných komponentů z karbonových vláken. Pohon motorů zabezpečují vodíkové buňky.

vodik3.jpg

Vodík v těchto buňkách prochází membránou, kde se mísí s kyslíkem a při jejich reakci kromě elektrické energie vzniká pouze voda. Elektřina následně proudí do jednotlivých motorů, které zajišťují pohon na všech čtyřech kolech.

"Když auto brzdí, kinetická energie, která se obvykle ztrácí ve formě tepla, je zachycena jako elektřina," doplňuje společnost Riversimple výpočet výhod Rasy. Zachycená energie se následně ukládá v zásobnících, které mají jen omezenou kapacitu, avšak elektřinu dokáží přijmout extrémně rychle.

vodik4.jpg
 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Přeměna odpadů na zdroje - soutěž, která motivuje k netradičnímu využívání odpadů - zná své vítěze

Přeměna odpadů na zdroje - soutěž, která motivuje k netradičnímu využívání odpadů - zná své vítěze

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner předal v sídle Senátu ve Valdštejnském paláci ceny a diplomy vítězům druhého ročníku celostátní soutěže Přeměna odpadů na zdroje. Soutěž, kterou pořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu, byla letos rozšířena na sedm kategoriích a zapojilo se do ní 171 účastníků. To je o čtyři desítky více než v loňském roce.

Poslední možnost zúčastnit se diskuze nad odpady, elektroodpady a kaly!

Poslední možnost zúčastnit se diskuze nad odpady, elektroodpady a kaly!

Diskuzní seminář určený pro představitele jihočeských obcí, jejich starosty, starostky a zástupce měst proběhne 22. června 2018 v Českých Budějovicích.

Lze získat dotaci na projekt energetického využití odpadů? Ano!

Lze získat dotaci na projekt energetického využití odpadů? Ano!

Statní fond životního prostředí otvírá prostor pro financování projektů v oblasti nakládání s odpady.