MŽP
DTE2019
EGEXPERT

Vodíkové auto Rasa se poprvé objeví na silnicích

Auto na vodíkový pohon z dílny britské společnosti Riversimple se poprvé objeví na veřejnosti.

Vodíkové auto Rasa se poprvé objeví na silnicích

Foto: Riversimple

Popis vodíkového auta Rasa zní na první poslech jako ze sci-fi filmu. Vozidlo neprodukuje kromě vodní páry žádné emise. Jeho pohon zajišťuje čtveřice elektromotorů, u každého kola jeden. Motory dokáží získat až polovinu kinetické energie, která se uvolňuje při brzdění a dojezd auta i díky tomu dosahuje maximální dojezdové vzdálenosti 300 mil (483 kilometrů).

"Každý aspekt vozidla Rasa jsme vytvořili s ohledem na jednoduchost, výkonnost, lehkost, sílu, cenovou dostupnost, bezpečnost a udržitelnost," uvádí výrobce. Název auta má odkazovat na latinský výraz Tabula rasa.

vodik2.jpg

Prototyp vozidla při prvních testech překonal rychlost 60 mil za hodinu (97 kilometrů za hodinu) a zvládl manévrovat v husté dopravě Londýna i v kopcovitém terénu anglického venkova.

Dvoumístné vodíkové auto je zkonstruováno z lehkých a mimořádně pevných komponentů z karbonových vláken. Pohon motorů zabezpečují vodíkové buňky.

vodik3.jpg

Vodík v těchto buňkách prochází membránou, kde se mísí s kyslíkem a při jejich reakci kromě elektrické energie vzniká pouze voda. Elektřina následně proudí do jednotlivých motorů, které zajišťují pohon na všech čtyřech kolech.

"Když auto brzdí, kinetická energie, která se obvykle ztrácí ve formě tepla, je zachycena jako elektřina," doplňuje společnost Riversimple výpočet výhod Rasy. Zachycená energie se následně ukládá v zásobnících, které mají jen omezenou kapacitu, avšak elektřinu dokáží přijmout extrémně rychle.

vodik4.jpg
 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kolem Vánoc narůstá spotřeba baterií, nezapomínejte na recyklaci

Kolem Vánoc narůstá spotřeba baterií, nezapomínejte na recyklaci

V České republice se ročně do prodejní sítě dostane zhruba 3 600 tun baterií. Jen těch nejběžnějších tužkových baterií typu AA se denně v průměru prodá přes 400 tisíc kusů. Nejvíce baterií lidé nakupují v posledním čtvrtletí roku v předvánočním a povánočním čase.

Sucho ode dneška monitoruje nový systém MŽP - HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence)

Sucho ode dneška monitoruje nový systém MŽP - HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence)

Ministerstvo životního prostředí dnes spustilo v ostrém provozu online předpovědní systém pro zvládání sucha s názvem HAMR.

Ambiciózní emisní limity pro elektrárny by vedly v EU k významnému snížení emisí

Ambiciózní emisní limity pro elektrárny by vedly v EU k významnému snížení emisí

Členské státy Evropské unie mají příležitost stanovit pro emise znečišťujících látek z elektráren ambiciózní limity.