MŽP
DTE2019
EGEXPERT

Tak to byl ring!

Zúčastnil jsem se velké legrace. Spektákl jak na divadle. Zvláštní, že na tyto akce chodí vždy pouze ti, kteří jsou rozhodnutí a už je nic nepřesvědčí. Mluvím o veřejném projednávání výstavby ZEVO v Horních Počaplech u Mělníka.

Tak to byl ring!

Hned jak jsem usedl, dostal jsem papír formátu A4, který sděloval přítomným fakta: ČEZ bude pálit odpad odevšad i ze zahraničí, aby měli Pražáci v zimě pěkně teploučko. Na Mělnicku se zajisté bude umírat na respirační choroby a samozřejmě auta s odpadky udělají z katastrofální dopravní situace situaci tragickou.

Dívenka, která mi toto anonymní psaní dávala do ruky, nebyla schopna odpovědět na dotaz, kdo je autorem. Nebo spíš nechtěla.

Podmínkou výstavby ZEVO je výstavba dopravní infrastruktury. „No to je ušlechtilé! Tomu tak budeme věřit! A i kdyby nakrásně nějaké ty silnice vznikly, víte, jak budou vypadat po pár letech?“ Ozývalo se ze sálu. Nároky na novou dopravní infrastrukturu byly příspěvek od příspěvku náročnější. Kdyby to pokračovalo ještě chvilinku, mohl by oznamovatel projektu postavit ZEVO jen v případě, že v celé republice postaví zbrusu novou silniční síť.

Postupem času se z balkonu rozvinuly transparenty nabádající k recyklaci. „Nespaluj! Recykluj!“ No proč ne. Jen nevím, zda ti mladí a hezky oblečení lidé, kteří pod taktovkou Hnutí Duha transparenty rozvinuli tuší, co recyklace komunálního odpadu obnáší a jak nefunguje a kdo ví, zda někdy vůbec fungovat bude. Na dvorech stávajících ZEVO ještě v době před problémy s Čínou stály stovky tun výmětů z dotřiďování komunálního odpadu „vhodných“ k materiálovému využití. Kolik toho skončilo na skládkách se asi nedovíme, ale bude toho setsakramentsky hodně.

Ojojoj, říkal jsem si. Zdalipak ti lidé vědí, co budou dělat s odpadky po roce 2024, pokud nebudeme mít kapacity na energetické využití? Pokud se nestane něco, co by vyvolalo poptávku po vytříděných surovinách z komunálního odpadu, bude problém. Ale možná, že ne. Při pohledu na spokojený výraz výkonného ředitele České asociace odpadového hospodářství mám dojem, že v záloze nějaké řešení má. Skládkaři se o náš komunální odpad jistojistě postarají.

Značky
Odpady

Diskuse (2)

  1. j.hladova@chomutov-mesto12.03.2018 (13:13)
    Tak nevím zda je dobré být o všem informován. Poté co jsem zaznamenala zprávu o konání tohoto ,,varieté,, jsem odhadovala jak asi probíhalo - a musím říci, že má představa byla velmi blízko toho co jste popsal výše. Při čtení Vašeho příspěvku jsem se vžívala do popisované situace a upřímně jsem s vámi soucítila. Neinformovanost lidí je tragická, nicméně tragičtější je jejich přesvědčení, že i přes tento fakt musí vyjádřit svůj názor formou nekompromisního nesouhlasu. Chápu jejich touhu do věcí mluvit, ale proč jí třeba nevyužívají na zasedáních zastupitelstev měst, kde mají nejlepší příležitost prověřit své zástupce, zda konají v jejich zájmu? Navíc by měli přehled o všech takovýchto plánovaných záměrech a o důvodech jejich plánování. V případě ZEVO je argumentace některých ekologických organizací naprostou demagogií. Je to podobně nebezpečné jako neopodstatněné šíření strachu z uprchlíků některými pseudopolitiky z extrémního spektra politických uskupení. A co budeme dělat s odpadky za pár let? To zatím nikoho netrápí, to se začne řešit jako obvykle až v roce 2024 a pak to bude ještě zajímavější ,,varieté,,! A jak říkáte - mazaní skládkaři připravení budou.
  2. Krejcimartinhp@seznam.cz21.03.2018 (09:56)
    j.hladova@chomutov-mesto - Já jsem na zmiňované akci v Horních Počaplech byl a probíhalo to maličko jiným způsobem, než jak je zde popisováno - prosil bych od pana Mohrmanna trochu méně manipulativního informování. Paní Hladová na základě na zcela objektivního článku "odhaduje" jak to probíhalo, předá informaci dál a máme z toho tichou poštu, kde na konci vyleze něco úplně jiného.

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Workshop České plastikářské platformy zacílil na chemickou recyklaci

Workshop České plastikářské platformy zacílil na chemickou recyklaci

Dne 27.11.2018 proběhl v Lázních Bohdaneč workshop k recyklaci plastů v rámci cirkulární ekonomiky.

Kde je a kde není vhodná elektromobilita?

Kde je a kde není vhodná elektromobilita?

Rozvoj elektromobility má řadu problematických bodů, které bude nutné vyřešit. Je potřeba vytvořit odpovídající infrastrukturu, upravit ceny vozidel, aby byly dostupnější a chybí zpracovatelské kapacity na likvidaci baterií. Obrátili jsme se proto na Iva Hykyše, který má na starosti elektromobilitu ve společnosti Siemens, a položili mu pár otázek.

Textil v oběhovém hospodářství: Proč to moc nefunguje?

Textil v oběhovém hospodářství: Proč to moc nefunguje?

Od roku 2024 na nás čeká povinnost separovat textil. Zdá se, že pokud do té doby nebudeme mít vyřešeno, co s ním lokálně dělat, budeme mít velký problém. Evropa i ostatní kontinenty jsou už nyní textilem přehlceny, není jej kam vozit a na koho přehazovat odpovědnost. To, co se děje s plastem, nás velmi brzy čeká i s textilem.