MŽP
PVO
SOVAK

K projektu ZEVO Mělník se vyjádřila veřejnost

Ve čtvrtek se v mělnickém kulturním domě sešli občané Mělnicka, zástupci obcí z regionu a zástupci různých zájmových skupin, aby se veřejně vyjádřili k projektu výstavby ZEVO v Horních Počaplech.

K projektu ZEVO Mělník se vyjádřila veřejnost

foto: prumyslovaekologie.cz

Proč ZEVO a proč v tomto regionu?

Důvody k výstavbě přítomným zdůvodnil generální ředitel elektrárny Mělník, Miroslav Krpec. Technické aspekty zařízení, včetně jeho role v odpadovém hospodářství a představu dopravního řešení vedoucího k odlehčení dopravní zátěže v regionu, v souvislosti s výstavbou ZEVO představil Dalibor Roik, manažer programu Waste to Energy, Strategie ČEZ. Dopady projektu na životní prostředí v detailu pak odhalil posluchačům Josef Tomášek, zpracovatel Dokumentace EIA.

Projekt výstavby ZEVO, tak jak byl představen, ulehčí velmi zásadním způsobem životnímu prostředí v regionu. Projekt je součástí komplexní strategie obnovy lokality Mělník náhradou za dožívající hnědouhelné bloky novými zařízeními, včetně ZEVO. Budou tak sníženy emise hlavních polutantů o více než 80 %. Podmínkou výstavby je rovněž vyřešení dopravní zátěže na Mělnicku, tzn. její odklonění z center obcí, po kterém místí obyvatelé volají už dlouhé roky.

Petr Mynář, posudkář projektu určený Ministerstvem životního prostředí zmínil, že jak zpracovatel dokumentace, tak oznamovatel, seznamují plénum s hodnotami emisí a technickými parametryi kapacitními parametry plánovaného ZEVO, což je účelem veřejného projednání. Pozastavil se nad řešením dopravy, kde zdůraznil, že de facto není součástí projektu, ale bude jí nutno věnovat velkou pozornost.

Prostor k vyjádření měli zástupci obcí

Zástupci dotčených obcí pak dostali prostor k připomínkám a dotazům. Některé, velmi emotivní, z hlediska veřejného projednávání ztrácely relevanci. Zaznělo ale i několik názorů starostů a starostek, které byly prosté zbytečných emocí a položily základní otázku: Co tedy s komunálním odpadem? Skládkovat nebudeme moci, spalovat nechceme. Co tedy s ním? I v obcích, které separují vzorně, směsného komunálního odpadu neubývá. Zazněl i hlas, který připustil, že když nebude spalovna v regionu Mělnicka, postaví se jinde a zcela určitě se setká se stejným odporem, jako v tomto případě.

DSCN4395.JPG


Ne všichni byli proti výstavbě

Někteří starostové si uvědomují, že po roce 2024 bude s odpady problém a v kontextu s připomínkami i výstavbu ZEVO Mělník připustili jako možné řešení. Drtivá většina příspěvků měla ale něco společného - podmínit výstavbu ZEVO právními zárukami výstavby dokonalé dopravní infrastruktury, která všem dotčeným obcím ulehčí. A to i v širším územním celku.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Odpady

Diskuse (1)

  1. p.utekal@tiscali.cz11.03.2018 (23:27)
    No - co dělat? Třídit a recyklovat. Jenže současná mafie v odpadech úmyslně vyvolává dojem, že se to už dělá - což není pravda, nebo že se nic dělat nedá - což taky není pravda. Projekty na smysluplné nakládání s odpady existují a leží v šuplíkách šéfů velkých hráčů v odpadech. Existují projekty na průmyslové třídění odpadu - to separované sbírání je podvod a je k ničemu. Ovšem oni nám tvrdí opak a oblbují veřejnost.

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

První den 5. ročníku národní konference Přecházení vzniku odpadů 2018 začal velkým tématem - plasty.

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo vznik akciové společnosti, která bude výkonným orgánem Spolku Olomoucké odpady, z.s., který má v plánu řešit odpady svých členů – akconářů levněji a především v souladu s novou evropskou legislativou.

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Divize Building Technologies společnosti Siemens rozšířila cloudovou platformu Synco IC pro dálkové ovládání systémů topení, větrání a klimatizace (HVAC) o nové funkce.