MŽP
DTE2019
EGEXPERT

Panika - to je slovo, které opisuje realitu na trhu s papírovým odpadem

Velké množství materiálu na skladech a zákaz vývozu do Číny znamená zhroucení cen na trhu s vyseparovaným papírovým odpadem v celé Evropě.

Panika. To je slovo, které opisuje realitu na trhu s papírovým odpadem

ilustrační foto/PxHere

Zatímco v lednu tohoto roku trh s vytříděným papírem zaznamenal lehký pokles cen, v únoru lze mluvit již o hlubokém propadu.

Hledají se nové prodejní kanály

Platí to zejména pro smíšený papír a lepenku. Neexistence exportních aktivit a vysoké zásoby vedly k poklesu cen na 40 eur za tunu v Evropě a v Anglii na 30 - 40 liber za tunu. Na ostrovech došlo dokonce k tomu, že dodávky papíru a lepenky byly údajně v takové výši, že se prodaly za nulové ceny nebo byly odeslány na kontinent v naději, že zde doje k nalezení nových prodejních kanálů.

Ceny OCC (slisované balíky papíru) v únoru rovněž výrazně klesly, i když jejich pokles nebyl tak zásadní jako v případě smíšeného papíru a lepenky. Ceny za méně kvalitní papír údajně klesly přibližně o 10 eur / liber za tunu, zatímco ceny za střední a vysokou kvalitu byly většinou meziměsíčně stabilní anebo dokonce v některých případech mírně vzrostly.

Panika

Slovo, které nejlépe popisuje situaci na trhu se smíšeným papírem a s lepenkami je "panika". Zásoby dodavatelů jsou naplněné nad povolené úrovně a proto jsou připraveni přijmout jakoukoliv dohodu, která by pomohla řešit situaci. Sklady jsou plné a materiál ze sběru neustále přichází.

Situace je údajně nejobtížnější ve Velké Británii, kde se společnosti zabývající se nakládáním s odpady snaží zbavit smíšeného papíru a lepenky, jak to jen jde. Ve chvíli, kdy přišli o možnost posílat papír do Číny, některé subjekty na trhu začali údajně materiál dávat zdarma, nebo jej dopravili do kontinentální Evropy v naději, že zde najdou kupce. Za negativní ceny se ale zatím odpadní papír neprodává.

Francie se také musela potýkat s otázkou kvality a snižováním cen za smíšený papír a lepenku. Zde hráči na trhu zaznamenali pokles cen ve výši 25 eur za tunu a v některých případech dokonce i víc.

I ve Francii jsou sklady smíšeného papíru a lepenky plné. Míra různých druhů papíru v odpadu jeho kvalitu samozřejmě snižuje a právě o tento nekvalitní materiál není zájem nebo to velmi zásadně působí na pokles ceny. Podle několika zdrojů byl i ve Francii v únoru smíšený papír a lepenka prodáván za nulové ceny.

V Německu a Itálii v únoru ceny za různě kvalitní papírový odpad klesaly až do výše 40 eur za tunu.

OCC je na tom lépe

Odborníci se shodují na tom, že situace je stabilnější na trhu OCC (slisovaných balíků), než ve smíšeném papíru a segmentu lepenek, ale i zde se ceny v únoru rovněž snížily.

"Pro OCC je situace nabídky a poptávky vyváženější, ale má to dva dopady. Za prvé mnoho dodavatelů, kteří nabízejí jak smíšený papír, tak i lepenku a OCC jsou připraveni nabídnout slevu na OCC, aby se zbavili alespoň nějakého smíšeného papíru a často nabízejí nebo jsou požádáni, aby nabídli v balících dvě kvalitativní úrovně," uvedl recyklátor papíru.

Dále dodal, že kvalita OCC se každým měsícem zhoršuje. Je to dáno pravděpodobně tím, že určitá část smíšeného papíru a lepenky byl "přeměněn" na OCC. "Proto si myslím, že se rozšiřuje cenové rozpětí pro různé kvality. My si například raději zaplatíme za OCC trochu víc, abychom získali stabilní kvalitu, zatímco ostatní zpracovatelé mají méně přísné postupy pro příchozí materiál," poznamenal.

V Evropě klesly ceny OCC zhruba o 20 - 25 eur za tunu a až na 35 liber za tunu ve Velké Británii. Vývozní ceny spadly asi na 30 eur za tunu a přibližně 40 liber za tunu.

V Číně jsou ceny stabilní

Zatímco ceny za OCC v únoru klesly v celé Evropě, v Číně zůstávají podle PPI Europe (sesterské společnosti PPI Asia), stabilní.

"Malé a střední firmy zastavily nákupy domácí sebrané produkce, protože očekávají pokles cen. Velké podniky disponující velkými rozpočty pokračovaly v zásobování domácím odpadem a ceny zůstaly vyrovnané po celý minulý měsíc," uvedla PPI Asia v polovině února.

Kvalita je klíčová

Během uplynulého měsíce vyjádřilo několik odvětvových asociací v Evropě znepokojení nad budoucím vývozem papírového odpadu do Číny a vzrůstajícími problémy s kvalitou v Evropě.

V Německu asociace pro nakládání s odpady Bundesverband der DeutschenEntsorgungs-, Wasser- und Rohstoffwirtschaft (BDE), BundesverbandSekundärrohstoffe und Entsorgung (bvse) a Asociace německého papírenského průmyslu Verband Deutscher Papierfabriken (VDP) spojila své síly, aby společně volaly po zrušení smíšených sběrných systémů. Požadují, aby byl v budoucnu papír k recyklaci shromažďován v celé Evropě odděleně.

"Zajištění vysoce kvalitního papíru k recyklaci je předpokladem pro úspěšné zavedení oběhového hospodářství. Kromě důsledného řízení kvality v celém hodnotovém řetězci, toto vyžaduje čistý a především oddělený sběr papíru určeného k recyklaci v jednotlivých sběrných místech," konstatovalo BDE, Bvse a VDP.

Dodali, že oddělený sběr papíru již v Německu funguje, jiné evropské země se stále částečně spoléhají na kombinované systémy sběru. "Společný sběr různých materiálů znamená, že normy kvality pro profesionální recyklaci použitého papíru nejsou plněny nebo jen v omezené míře. V důsledku toho nelze cennou surovinu dostatečně zpracovat tak, aby byla použita k výrobě nového papíru," uvedla asociace.

Čína chce surovinu, nikoli nekvalitní odpad

Podle holandského průmyslového sdružení Federatie Nederlandse OudpapierIndustrie (FNOI) jsou důsledky čínských omezení na mezinárodním trhu zřejmé. "Důsledky začínají být vnímány i v Nizozemsku a mezinárodnímu trhu hrozí kolaps, protože Čína z trhu částečně zmizela," uvedlo sdružení ve svém prohlášení.

V posledních letech bylo příliš mnoho odpadu označeného jako papír k recyklaci odesláno z Evropy do Číny. Šlo o nekvalitní odpad a ten už tato asijská velmoc nechce. „FNOI téměř 15 let varuje před rizikem smíšených systémů sběru, které zavedly mnohé obce, zejména ve Velké Británii, aby splnily evropské recyklační cíle - kvantitativní cíle, nikoliv kvalitativní cíle," uvedlo sdružení.

Čeká nás pád do záporných čísel?

Belgický Go4Circle, zastřešující asociace pro soukromý sektor nakládání s odpady, nedávno varovala, že evropský sektor papíru k recyklaci by mohl čelit negativním cenám kvůli čínským dovozním omezením i strukturálním problémům v Evropě, které k této otázce přispívají.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kolem Vánoc narůstá spotřeba baterií, nezapomínejte na recyklaci

Kolem Vánoc narůstá spotřeba baterií, nezapomínejte na recyklaci

V České republice se ročně do prodejní sítě dostane zhruba 3 600 tun baterií. Jen těch nejběžnějších tužkových baterií typu AA se denně v průměru prodá přes 400 tisíc kusů. Nejvíce baterií lidé nakupují v posledním čtvrtletí roku v předvánočním a povánočním čase.

Sucho ode dneška monitoruje nový systém MŽP - HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence)

Sucho ode dneška monitoruje nový systém MŽP - HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence)

Ministerstvo životního prostředí dnes spustilo v ostrém provozu online předpovědní systém pro zvládání sucha s názvem HAMR.

Ambiciózní emisní limity pro elektrárny by vedly v EU k významnému snížení emisí

Ambiciózní emisní limity pro elektrárny by vedly v EU k významnému snížení emisí

Členské státy Evropské unie mají příležitost stanovit pro emise znečišťujících látek z elektráren ambiciózní limity.