Pollutec 2018
PVO
VŠCHT

Mafie, kterou se zabýval zavražděný slovenský novinář, zřejmě dělala špinavý byznys s fotovoltaikou

Italská mafie s kontakty na asistentku slovenského premiéra Fica Troškovou, měla mj. profitovat ze štědrých dotací na solární energie.

Mafie, kterou se zabýval zavražděný slovenský novinář, zřejmě dělala špinavý byznys s fotovoltaikou

ilustrační foto/flickr.com

Slovenská média v uplynulých dnech získala informace, podle kterých zavražděný novinář Jan Kuciak pracoval na kontaktech a propojeních slovenských politiků s organizovaným zločinem. Podle Zuzany Petkové (Trend) o propojení italského podnikatele Antonina Vadaly vědělo více novinářů. Naposledy se tomuto tématu věnoval právě Kuciak.

"Anonymní mail o údajném propojení italské „Ndranghety“ na slovenský byznys a premiérovu asistentku Márii Troškovou, přišel do několika redakcí 8. února 2016. Bylo to krátce před parlamentními volbami, ve kterých později vyhrál Smer-SD," napsala Petková.

Tématu se následně měly věnovat Jana Šimíčková a Ivan Mego z Plus 7 dní. Mego po zavraždění Kuciaka uvedl, že v redakci při zpracovávání tématu narazil na nátlak.

V pořadu Téma dne televize TA3 Mego přiznal, že téma následně posunul právě na Jana Kuciaka. Ten měl mít v době vraždy téma téměř zcela zpracované. Zpočátku na ní přitom spolupracoval s redaktorem deníku SME Adamem Valčekem, který jel po Kuciakově vraždě okamžitě vypovídat na policii.

Solární mafie má být propojena se Směrem

"Někdy koncem roku 2016 a začátkem roku 2017 se média věnovala Marii Troškové," řekl Valček v rozhovoru. "Nás s Janem (Kuciak - pozn. red.) zhruba ve stejnou dobu začalo zajímat, kdo je Mária Trošková a odkud přišla."

Podle údajů dostupných v Obchodním rejstříku novináři přišli na to, že Trošková podnikala s Antoniem Vadalem. "Kdo si dá jméno Vadala do vyhledávače, najde texty o tom, že nějací Vadalovci se objevují jako členové zločinecké skupiny 'Ndrangheta," doplnil Valček.

Mária Trošková kromě toho v minulosti několik měsíců pracovala pro Pavla Ruska. "Potom se však seznámila s jedním podnikatelem italského původu, který se mimo jiné věnoval slunečním elektrárnám, a přešla k němu," řekl Rusko v roce 2016 pro Plus 7 dní.

Antonino Vadala má podle Valčeka na Slovensku několik firem, které u nás legálně podnikají. Skupina kolem Vadaly se u nás zaměřuje zejména na zemědělství a čerpá dotace z eurofondů, které se nevážou na činnost, ale na výměru půdy.

"V minulosti podnikal v oblasti solárních elektráren (Vadala - pozn. red.), které byly rovněž dotovány vysokými výkupními cenami elektřiny, na které se skládaly domácnosti v účtech za elektřinu," řekl dále Valček.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

První den 5. ročníku národní konference Přecházení vzniku odpadů 2018 začal velkým tématem - plasty.

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo vznik akciové společnosti, která bude výkonným orgánem Spolku Olomoucké odpady, z.s., který má v plánu řešit odpady svých členů – akconářů levněji a především v souladu s novou evropskou legislativou.

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Divize Building Technologies společnosti Siemens rozšířila cloudovou platformu Synco IC pro dálkové ovládání systémů topení, větrání a klimatizace (HVAC) o nové funkce.