celoživotní vzdělávání
Dny tepen
VŠCHT

Mafie, kterou se zabýval zavražděný slovenský novinář, zřejmě dělala špinavý byznys s fotovoltaikou

Italská mafie s kontakty na asistentku slovenského premiéra Fica Troškovou, měla mj. profitovat ze štědrých dotací na solární energie.

Mafie, kterou se zabýval zavražděný slovenský novinář, zřejmě dělala špinavý byznys s fotovoltaikou

ilustrační foto/flickr.com

Slovenská média v uplynulých dnech získala informace, podle kterých zavražděný novinář Jan Kuciak pracoval na kontaktech a propojeních slovenských politiků s organizovaným zločinem. Podle Zuzany Petkové (Trend) o propojení italského podnikatele Antonina Vadaly vědělo více novinářů. Naposledy se tomuto tématu věnoval právě Kuciak.

"Anonymní mail o údajném propojení italské „Ndranghety“ na slovenský byznys a premiérovu asistentku Márii Troškovou, přišel do několika redakcí 8. února 2016. Bylo to krátce před parlamentními volbami, ve kterých později vyhrál Smer-SD," napsala Petková.

Tématu se následně měly věnovat Jana Šimíčková a Ivan Mego z Plus 7 dní. Mego po zavraždění Kuciaka uvedl, že v redakci při zpracovávání tématu narazil na nátlak.

V pořadu Téma dne televize TA3 Mego přiznal, že téma následně posunul právě na Jana Kuciaka. Ten měl mít v době vraždy téma téměř zcela zpracované. Zpočátku na ní přitom spolupracoval s redaktorem deníku SME Adamem Valčekem, který jel po Kuciakově vraždě okamžitě vypovídat na policii.

Solární mafie má být propojena se Směrem

"Někdy koncem roku 2016 a začátkem roku 2017 se média věnovala Marii Troškové," řekl Valček v rozhovoru. "Nás s Janem (Kuciak - pozn. red.) zhruba ve stejnou dobu začalo zajímat, kdo je Mária Trošková a odkud přišla."

Podle údajů dostupných v Obchodním rejstříku novináři přišli na to, že Trošková podnikala s Antoniem Vadalem. "Kdo si dá jméno Vadala do vyhledávače, najde texty o tom, že nějací Vadalovci se objevují jako členové zločinecké skupiny 'Ndrangheta," doplnil Valček.

Mária Trošková kromě toho v minulosti několik měsíců pracovala pro Pavla Ruska. "Potom se však seznámila s jedním podnikatelem italského původu, který se mimo jiné věnoval slunečním elektrárnám, a přešla k němu," řekl Rusko v roce 2016 pro Plus 7 dní.

Antonino Vadala má podle Valčeka na Slovensku několik firem, které u nás legálně podnikají. Skupina kolem Vadaly se u nás zaměřuje zejména na zemědělství a čerpá dotace z eurofondů, které se nevážou na činnost, ale na výměru půdy.

"V minulosti podnikal v oblasti solárních elektráren (Vadala - pozn. red.), které byly rovněž dotovány vysokými výkupními cenami elektřiny, na které se skládaly domácnosti v účtech za elektřinu," řekl dále Valček.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Selský rozum zvítězil, výjimky z BAT se rušit nebudou

Selský rozum zvítězil, výjimky z BAT se rušit nebudou

Poslanci nepodpořili pozměňovací návrh na zrušení výjimek z BAT pro uhelné zdroje.

V Plzni se recyklovalo a neskládkovalo

V Plzni se recyklovalo a neskládkovalo

Minulý čtvrtek se do hotelu Continental v Plzni sjeli recyklátoři stavebních odpadů. Konal se zde totiž 3. ročník konference o využití stavebních odpadů.

Vážení čtenáři, děkujeme!

Vážení čtenáři, děkujeme!

Když jsme s kolegyní před dvěma roky připravovali spuštění online deníku Průmyslová ekologie, snili jsme o tom, že ten náš plátek bude číst třeba 10 000 lidí měsíčně. Letos už za měsíc naše stránky pravidelně navštíví 15 000 unikátních čtenářů.