MŽP
DTE2019
EGEXPERT

Skládkování vs. spalování: co s hromadícím se plastovým odpadem?

Z pohledu emisí CO2 je podle šéfa recyklační společnosti Axion Polymers Keitha Freegarda smysluplnější zakopávat velké množství plastů do dlouhodobých "karbonových bazénů" v zemi.

Skládkování vs. spalování: co s hromadícím se plastovým odpadem?

ilustrační foto/Wikimedia Commons

To ale bude vyžadovat zdanění fosilních paliv v míře skutečně odrážející vysoké environmentální náklady vypouštění uhlíku. "Jinak je tato analýza pouze esotericky akademickou studií," uvádí ve svém článku pro magazín Resource.

Omezení pro dovoz odpadu nízké kvality do Číny vedou ke hromadění zejména plastového odpadu v celém světě, který se mimo jiné stále vyváží i do jiných zemí. Tyto kapacity ale stále nedokáží nahradit množství exportovaného odpadu na čínský trh.

Podle řešení tohoto problému pravděpodobně povede ke zvýšení míry spalování odpadu a jeho přeměny na energii jako k nejlepšímu řešení.

I přeměnou odpadu na energii vzniká odpad

"To je možná přitažlivá možnost, ale pokud uvážíme uhlík vyprodukovaný během tohoto procesu, je to opravdu nejlepší environmentální řešení?" Ptá se Freegard. Spalovny nejsou bezodpadové a přeměnou odpadu na energii se tvoří popel, jehož je třeba se zbavit nebo ho dlouhodobě uskladnit. 

Ačkoliv výroba tepla a elektřiny z odpadu zní přitažlivě, je podle Freegarda neefektivní ve srovnání se spalováním plynu v nejmodernějších zařízeních.

Typické zařízení pro využití odpadu (ZEVO) dosahuje účinnost přeměny paliva na elektřinu na úrovni do 30%. Naproti tomu účinnost CCGT zařízení (plynová turbína) dosahuje zhruba 50 %. Freegard se domnívá, že je třeba zohledňovat i vypouštění uhlíkových emisí při spalování odpadu a porovnat je s alternativními způsoby výroby stejného množství elektrické energie.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Atomizace vodárenství je problém

Atomizace vodárenství je problém

V časopise EURO č. 49/2018 byl zveřejněn článek „Drahé malé vodovody“ komentující současnou situaci ve vodárenství, která se potýká se značnou atomizací.

Workshop České plastikářské platformy zacílil na chemickou recyklaci

Workshop České plastikářské platformy zacílil na chemickou recyklaci

Dne 27.11.2018 proběhl v Lázních Bohdaneč workshop k recyklaci plastů v rámci cirkulární ekonomiky.

Kde je a kde není vhodná elektromobilita?

Kde je a kde není vhodná elektromobilita?

Rozvoj elektromobility má řadu problematických bodů, které bude nutné vyřešit. Je potřeba vytvořit odpovídající infrastrukturu, upravit ceny vozidel, aby byly dostupnější a chybí zpracovatelské kapacity na likvidaci baterií. Obrátili jsme se proto na Iva Hykyše, který má na starosti elektromobilitu ve společnosti Siemens, a položili mu pár otázek.