Pollutec 2018
Ekolamp
SOVAK

Solární energie - výhody a nevýhody získávání elektřiny ze slunce

Jaké jsou klady a zápory výroby elektrické energie ze solárních panelů? Podívali jsme se blíže na pozitiva i negativa využívání energie ze slunce.

Solární energie - výhody a nevýhody získávání elektřiny ze slunce

Foto: energie-portal.sk

Solární energie na celém světě prochází prudkým rozvojem. Solární panely přibývají na střechách domů, budov, mění pole na fotovoltaické parky. Jaké jsou výhody sluneční energie získávané z fotovoltaických panelů? Jaké jsou nevýhody a slabé stránky solární energie? Podívali jsme se blíže na pozitiva i negativa využívání energie ze slunce.

Fotovoltaické panely fungují na principu oddělování elektronů od atomů dopadajících na solární panely, čímž se vytváří elektřina. Nejčastěji používaným základním materiálem v solárních buňkách je křemík. Výzkum a vývoj však směřuje i k využívání perovskitu, jehož vlastnosti v mnoha aspektech překonávají křemík.


Výhody solární energie

Sluneční energie z fotovoltaických systémů má mnoho výhod. Je obnovitelná, poměrně čistá, nevyžaduje náročnou údržbu a neprodukuje hluk. Solární energie je k dispozici téměř v každé části světa a již v současnosti patří k nejlevnějším zdrojům energie. Internetová stránka SolarReviews uvádí následující výhody solární energie:


Žádné marginální náklady na výrobu elektřiny ze slunce

Jedním z nejzajímavějších aspektů solární energie je finanční stránka. Náklady na takto vytvořenou elektrickou energii jsou minimální. Největší položku tvoří náklady při instalaci systému, přičemž po splacení těchto výdajů je získávána energie prakticky zdarma. Potom jedinou otázkou zůstává, zda doba splacení (návratnost) investice je výhodnější než výnos ze stejné sumy peněz investovaných jiným způsobem.

K současné výhodnosti instalace solárních panelů pomáhají i státní dotace. Jejich odstraněním by se finanční parametry investice změnily. Právě atraktivní finanční hledisko sehrává důležitější roli při zvažování o instalaci fotovoltaického systému než zohlednění environmentálního přínosu.

Pojistka proti zvyšující se ceně elektřiny

Instalováním solárních panelů si zajistíte dodávku elektřinu na dvacet i více let (závisí na životnosti solárních panelů) za jasnou cenu. Víte, kolik elektřiny solární panely vyrobí a při jejich zakoupení umíte přesně zjistit, kolik vás bude stát každá kilowatthodina elektřiny v následujících dvou dekádách.

Samozřejmě, výhodnost sluneční energie v porovnání s alternativami se liší také v závislosti na přírodních podmínkách v místě instalace. Některé nejslunnější oblasti dokáží už nyní produkovat elektřinu levnější než všechny ostatní zdroje. I měsíční úspora několik desítek eur může během dvaceti let dosáhnout pěknou částku.


Sluneční energie je obnovitelný zdroj

Podle odhadů NASA slunce bude zářit ještě příštích 6,5 miliardy let. Na povrch Země se dostává přibližně 120 tisíc terawattů slunečního záření. To je 20-tisíckrát více než aktuální potřeba energie na celé Zemi.

Sluneční energie je šetrná k životnímu prostředí

Využívání solární energie obecně nezpůsobuje znečištění. Určité emise vznikají při výrobě a instalaci solárních zařízení, tyto jsou však minimální v porovnání s produkcí elektrické energie z fosilních paliv. Elektřina ze solárních panelů se vrátí zpět za zhruba 1,5 roku. Jinými slovy, solárnímu panelu trvá 1,5 roku, pokud vyprodukuje stejné množství energie, jaké bylo vynaloženo na jeho výrobu (tato statistika pochází ještě z roku 2009, v současnosti to může být mnohem rychlejší). Životnost solárních panelů dosahuje přibližně 25 let.


Geograficky široká dostupnost sluneční energie

Intenzita slunečního záření dopadajícího na zem se mění a závisí na geografické šířce konkrétního území. Obecně platí, že čím blíže k rovníku, tím více sluneční energie. Avšak sluneční energii lze prakticky využít všude. Například v nejslunečnějších částech USA vyprodukuje fotovoltaický systém 4,7 kWh elektřiny na jeden kilowatt solárních panelů. V nejméně slunečních hornatých územích se dokáže vyrobit 2,9 kWh. Takže ačkoliv některá území jsou lépe předurčeny pro využívání energie ze slunce než jiné, je to možné všude.


Snížení nákladů na elektřinu

Zavádění inteligentních měřičů a sítí, jakož i podpůrné programy, umožňují domácnostem prodávat nadbytečnou elektřinu, případně započítávat do plateb za energie, v době kdy jí vyrobí více než spotřebují. Tím se celkový účet za elektřinu snižuje díky soláru. Měsíčně může jít o desítky nebo i stovky eur.

Sdílená výroba elektřiny ze solárních panelů

Ne každý má k dispozici prostor na umístění solárních panelů na střechu domu, budovy nebo dostatečně velký pozemek pro umístění na zem. Případně z jiných důvodů není místo vhodné pro instalování solárních panelů. I tak však zájemci mohou využívat solární energii formou sdílení. Jde o takzvané komunitní solární parky. Jejich výhodou je možné dosáhnout nižších instalačních nákladů, jestliže se na pozemku instaluje dostatečně vysoký počet solárních panelů. Přestože takové parky zatím nejsou běžnou záležitostí, příklady ze zahraničí již existují.


Bez hluku a s minimální údržbou

Solární systémy neobsahují žádné části, které se pohybují a tudíž by vydávaly rušivý zvuk. Fotovoltaické zařízení jsou bezhlučné a v tomto mají výhodu například i před větrnými turbínami.

Neustále se zlepšující technologie solárních panelů

Solární odvětví prochází permanentním zdokonalováním technologie designu a výroby fotovoltaických zařízení. Solární buňky, ze kterých se solární panely skládají, jsou více a více účinnější při přeměně sluneční energie na elektřinu. Velikost plochy potřebné pro výrobu daného množství elektřiny postupně klesá, stejně jako náklady na výrobu elektřiny ze soláru.


Nevýhody solární energie

Solární energie má i své záporné stránky a nedostatky, které brání v jejím širším využívání nebo na první pohled nejsou viditelné.


Vysoké počáteční náklady

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Energie

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Na co si dát pozor při výběru filtrů na vodu

Na co si dát pozor při výběru filtrů na vodu

Poradíme vám, jak postupovat při rozboru vody, ale i samotném výběru filtračního zařízení.

Seminář nejen pro Zelené firmy otevře téma budoucnosti zpětných odběrů

Seminář nejen pro Zelené firmy otevře téma budoucnosti zpětných odběrů

Budoucnost zpětných odběrů, dění v oblasti odpadového hospodářství nebo novinky ze sféry trvale udržitelného života a společenské zodpovědnosti firem. O těchto tématech se bude diskutovat na tradičním semináři nejen pro Zelené firmy. Uskuteční se ve čtvrtek 18. října v Brně.

Pozvánka: Pollutec Lyon 2018

Pozvánka: Pollutec Lyon 2018

V listopadu nás čeká další ročník mezinárodního veletrhu Pollutec 2018. Zjistěte, čím bude veletrh jedinečný. Registrace vstupenek je již otevřena!