Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Jak správně vybrat vodovodní baterii

Přečtěte si náš návod jak máte správně postupovat při výběru vodovodní baterie, nebo také armatury.

Jak správně vybrat vodovodní baterii

Foto: Fotolia

Při zařizování či rekonstrukci domácnosti je sanitární zařízení znakem vašeho stylu, ale i smyslu pro hygienu.

Kam vodovodní baterii umístit

V první řadě si musíte ujasnit, v jakém prostoru bude vodovodní armatura umístěna a jakou bude plnit funkci. Od toho se bude odvíjet všechno ostatní.

Vodovodní baterie rozdělujeme podle umístění na několik podkategorií. Kromě toho existují i další speciální typy vodovodních baterií, ale na ty se nyní nezaměřujeme.

Základní rozdělení

Dřezové (kuchyňské) baterie

Při výběru nezapomeňte, že dřezové baterie by měly mít výše výtokové hrdlo, protože v umyvadle potřebujete více prostoru. Také je důležité nezapomenout na to, že dřezovou baterii obsluhujete znečištěnými rukama a podléhají různým výparům i styku s různými agresivními látkami. Vyžadují častější mytí. Kvalita kuchyňské baterie je proto mimořádně důležitá.

baterievodovodni2.jpg

Foto: Ablekbs.com

Umyvadlové baterie

Dobrá umyvadlová, nebo také koupelnová armatura musí splňovat zejména nároky na denní využití různými členy domácnosti. To znamená, že by měla mít jednoduché ovládání a měla by být odolná vůči každodennímu užívání.

baterievodovodni3.jpg

Foto: Kovshop.cz

Vanové baterie

Jejich využití je v koupelně na vaně nebo před vanou.

Výborné rozdělení vanových baterií najdete v tomto videu:


Sprchové baterie

Sprchové baterie mohou být nástěnné nebo podomítkové. Chcete-li mít v sprchovém koutu ruční i hlavovou sprchu, doporučujeme pořídit si baterii s přepínačem. Sprchovou baterii si můžete vybrat kohoutkovou nebo pákovou.

Typ montáže vodovodní baterie

Samotné vodovodní baterie se dělí i podle způsobu umístění: na nástěnné (ty jsou upevněny na stěnu na omítku), stojánkové (instalují se přímo na umyvadlo či vanu) a podomítkové (u tohoto typu se technika schová pod obklad).

Obecně lze říci, že u běžných baterií se setkáte s baterií s montáží těchto vodovodních armatur.

Stěnová baterie - Montuje se na stěnu na omítku.

Stojánková baterie - Montuje se na okraj dřezu, vany, desku a podobně.

Podomítkové baterie

Při podomítkových bateriích (tzv. Wall Mounted Basin Taps) se technika schová pod obklad.

baterievodovodni4.jpg

Foto: Tapwarehouse.com

V případě, že baterie pouze vyměňujete za novou, máte variantu jasně danou.

Pokud děláte větší rekonstrukci nebo máte možnost typ montáže baterie nějak ovlivnit, tak doporučujeme spíše baterii stojánkovou, která poskytuje větší možnosti variant a designu.

Rozteč baterie

Pozor: při nástěnných bateriích se setkáte s roztečí. Většinou jde o 100 nebo 150 mm. Rozteč je vzdálenost rozestupu vodovodních trubek ve stěně. Nejčastější chybou, kterou lidé při koupi stěnových baterií dělají, je ta, že si nezměří správnou rozteč.

Obecně jsou rozšířené zejména tyto druhy:

Kohoutkové baterie

Je to tradiční "historický" typ. Klasické kohoutkové baterie se volí zpravidla z designových důvodů, ale oproti levným pákovým bateriím mají i mnoho výhod v spolehlivosti, zda v paradoxně rychlejším nastavení správné teploty.

Kohoutkové baterie jsou oproti moderním pákovým na tom podstatně hůře, odborníci odhadují, že s pákovými bateriemi ušetříte oproti kohoutkovým až 30 - 40% vodného a stočného.

Pákové baterie

Pákové baterie (angl. Monoblocs taps) jsou jednoznačným trendem naší doby. Vynikají nad klasickými svou těsností, kvalitou i komfortem užívání.

Pákové vodovodní baterie, nebo také monoblokové kohoutky, fungují podobně jako kohoutky, protože zásoby teplé a studené vody jsou smíchány uvnitř vodovodního kohoutku, ale teplota a průtok se regulují pouze jednou rukojetí - otočením doleva nebo doprava nastavujete teplotu. Plynule a snadno směšují teplou a studenou vodu na požadovanou teplotu.

baterievodovodni5.jpg

Foto: Msplumbing.co.uk

Termostatické baterie

I když se to nezdá, tak tato zdánlivě malicherná věc zcela zásadně ovlivňuje vaši peněženku.

Termostatické baterie (Thermostatic taps) mohou oproti běžným bateriím ušetřit až 50% vody. Automaticky směšují studenou a teplou vodu. Nastavíte požadovanou teplotu vody a baterie automaticky míchá teplou a studenou.

Jsou bezpečné zejména pro děti, protože mají bezpečnostní pojistku, která zabrání opaření. Ideální jsou ve vaně a ve sprše.

Jejich nevýhodou je však zadržování nečistot a vodního kamene ve vodovodním řádu. Termostat může v těchto případech zatuhnout.

Termostatická baterie je kapitola sama pro sebe. Při ní si můžete nastavit konstantní teplotu vody (doporučeno 39 °) a tím vám odpadne jakékoliv nastavování a ladění na požadovanou teplotu. Samozřejmě, že takto docílíte maximální úsporu vody a energie.

baterievodovodni6.jpg

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Voda

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Pozvánka: Financování vodárenské infrastruktury 2019

Pozvánka: Financování vodárenské infrastruktury 2019

Tradiční konference Financování vodárenské infrastruktury dlouhodobě figuruje mezi význačnými akcemi, na kterých se setkávají vlastníci a provozovatelé vodovodů a kanalizací v ČR.

Chemická legislativa 2019

Chemická legislativa 2019

Nejčerstvější novinky v oblasti managementu chemických látek: REACH nekončí, právě začal. Povolování biocidních přípravků, endokrinní diosruptory, cirkulární ekonomika a chemikálie, recyklace. To jsou jen některá z témat, kterým se bude věnovat konference Chemická legislativa.

Na MZe proběhne česko-slovenská konference VODA a SUCHO

Na MZe proběhne česko-slovenská konference VODA a SUCHO

Ve středu 12. prosince proběhne v budově Ministerstva zemědělství (MZe), Těšnov 17, Praha 1, od 12.30 hodin česko-slovenská konference VODA a SUCHO z cyklu Bezpečnost kritické infrastruktury. Informovala o tom vedoucí kanceláře TOP EXPO CZ Helena Bullová.