celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Povzbudí v Číně zákaz importu odpadů recyklační průmysl?

V Číně je nedostatek surovin, což má na svědomí nedávno přijatý zákaz cizích odpadů. Recyklační podniky tvrdí, že by to mělo nakopnout odpadový průmysl země k modernizaci a zefektivnění.

Povzbudí v Číně zákaz importu odpadů recyklační průmysl?

pixabay

Začátkem ledna letošního roku zakázala Čína dovoz zahraničního odpadu, včetně odpadového papíru, textilu, plastů a některých druhů kovů. Toto opatření způsobilo rozruch napříč mezinárodním zpracovatelským průmyslem odpadů, ovšem pro Čínu je to pozitivní krok. Tak to alespoň naznačil environmentalista Ma Jun pro SBS News.

"Dovoz způsoboval vážná vedlejší znečištění," říká Ma Jun a pokračuje: "Místní poskytovatelé služeb nedodržovali zákon a materiály, které dostávaly, nebyly v souladu s určitými standardy, což ztěžovalo zpracování odpadu čistým a ekologickým způsobem."

Od 80. let 20. století je Čína místem, kde končí odpady západních zemí, včetně Austrálie, USA a Velké Británie.

Materiály sice dokázaly nasytit rostoucí výrobní průmysl země, avšak v posledních letech se Peking rozhodl, že chce mít ekonomiku, která je založená na službách a zlepšit své životní prostředí.

"Toto opatření je zaměřeno na podnícení domácího recyklačního podnikání," říká Fang Hao, zakladatel a generální ředitel společnosti Xiandou, která sbírá kartony. "Povzbudí domácí průmysl k tomu, aby se stal efektivnějším."

Společnost Xiandou spolupracuje s firmami v Pekingu a spoléhá se na internetovou technologii, kterou sbírá a organizuje odpad jenž má být odeslán do továren na výrobu papíru.

"Čínské tradiční recyklační podniky jsou malé, technicky zastaralé a chaotické," vysvětluje Fang Hao a prokračuje: "Nemají kapitál nebo zařízení, která by správně zpracovávala odpadní plyny a další zbytky. V této oblasti je mnohem více příležitostí, jak rozšířit rozsah, standardizovat jej jako řetězec a učinit systém modernější."

Fang uvedl, že v loňském roce, kdy byl ohlášen zákaz importu odpadů, cena kartonu se zvýšila téměř o 80 procent. Nezměnila se ovšem jen cena. "Environmentální kontroly jsou stále přísnější. Před několika lety, pokud jste nesplnili normy, dostali byste pravděpodobně pokutu. Ale za poslední dva roky je to úplně jiné, pokud nedodržíte normy, provoz vám zruší."

V celosvětovém měřítku produkuje země zhruba třetinu plastových odpadů. Společnost Incom Recycle Co pracuje na řešení plastového odpadu, který se stal problémem nejen pro čínskou půdu, ale i vodní toky.

"Jsme jednou ze zemí, která spotřebovává nejvíce plastů. Podle údajů může být značná část znečištění v moři spojena s Čínou," tvrdí Feng Juan z Incom.

Zákaz cizích odpadů by měl pomoci zvýšit normy a odstranit špatné recyklační postupy. "To povede čínský recyklační průmysl novým směrem a urychlí transformaci čínského plastikářského a recyklačního průmyslu," uvedla Feng.

Incom Recycle Co má v Číně instalováno více než 5000 automatů na výrobu recyklovaných lahví. Užívají technologie smartphonů a zařízení okamžitě vyplácí uživatelům za prázdné plastové lahve. Každá láhev je zakoupena přibližně za 6 centů. Podle Feng Juan je systém je uživatelsky přátelský způsob sběru lahví, který vyřazuje tradiční zprostředkovatele.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

SOVAK ČR ke kvalitě surové vody pro výrobu vody pitné

SOVAK ČR ke kvalitě surové vody pro výrobu vody pitné

Kvalitu povrchových či podzemních vod a její upravitelnost na vodu pitnou lze posuzovat z mnoha hledisek a řady vybraných ukazatelů. Každá ze sledovaných látek, kterou jsme v současné době schopni ve vodách analyzovat, má různý původ a dopad na proces úpravy surové vody na vodu pitnou a použité technologie.

Příspěvek evropského chemického průmyslu k udržitelnosti

Příspěvek evropského chemického průmyslu k udržitelnosti

Příznivých zpráv o chemickém průmyslu, na jehož obratu se z 21,5% podílí petrochemie, včetně monomerů a z 21,6% výroba polymerů, je v současnosti pramálo.

Vychází první unikátní studie o cirkulární ekonomice v Česku

Vychází první unikátní studie o cirkulární ekonomice v Česku

Cirkulární ekonomika je jedním z prioritních témat Evropské unie. Přináší příležitost materiálové soběstačnosti, vytváří nová pracovní místa a otevírá prostor pro investice do udržitelných inovací. Pro většinu českých firem se však stále jedná o nový pojem.