Obaly
Ekolamp
VŠCHT

Praha chce v elektromobilitě dohnat svět

Od února je v pražských Holešovicích v provozu rychlonabíjecí stanice pro elektromobily. Stanice využívá pro výrobu elektřiny fotovoltaické panely a energii ukládá do akumulátorů.

Praha chce v elektromobilitě dohnat svět

Energon Advanced Energetics

  • Zpravodajství
  • 07.02.2018
  • Martina Jandusová/TZ PRE a Energon Advanced Energetics

Rychlonabíjecí stanice vyrábí elektřinu pomocí 30 střešních fotovoltaických panelů a pokud se nevyužije v nabíjecích stanicích, může být uložena do vysokokapacitní baterie. Je možné zde zároveň nabíjet dva elektromobily, jeden v režimu rychlonabíjení a druhý střední rychlostí. Navíc lze na nabíječku připojit i elektroskútr. 

Bateriový systém slouží k tomu, že rychlonabíjecí stanice nemá na síť vliv. Část energie se může čerpat ze sítě a zbytek z akumulátorů.

Řídicí jednotka akumulačního zařízení nepřetržitě monitoruje stav napětí v síti a v případě překročení nastavených limitů začne podle potřeby buď energii ze sítě odebírat, nebo ji naopak do sítě dodávat,“ vysvětluje Tomáš Pastrňák, generální ředitel společnosti Energon Advanced Energetics.

Stanici slavnostně spustila společnost PRE ve spolupráci s hlavním městem. Společnost Energon Advanced Energetics stavbu projektovala a následně realizovala. Pozemek pro vybudování stanice poskytl magistrát, který výstavbu uvítal.

„Praha v porovnání s jinými evropskými metropolemi jako Amsterodam nebo Vídeň v podpoře elektromobility zaspala a má co dohánět. V následujících dvou letech Praha výrazně podpoří trend čisté mobility a celkového využití nízkouhlíkových technologií.

 Mám radost, že je rozhodnuto o vybudování první vlny infrastruktury pro 59 dobíjecích stanic, z nichž bude 50 rychlodobíjecích. Již do konce letošního roku by měla být připravena základní infrastruktura pro prvních 16 dobíjecích míst,” primátorka Prahy Adriana Krnáčová.

Práce byly zahájeny v červenci loňského roku. Testovací provoz byl spuštěn na konci října a začátkem ledna byla stavba zkolaudována. Od února bude stanice otevřena veřejnosti.

„Jedním z aktuálních témat je rozvoj elektromobility, a to především v městských aglomeracích, který pomůže k výraznému zlepšení kvality ovzduší ve městě. V nejbližších letech očekáváme masivní rozvoj elektromobility na území hlavního města Prahy a s ním související významný nárůst zatížení distribuční soustavy.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Igelitová taška už neexistuje

Igelitová taška už neexistuje

Nedávno se v médiích, náš časopis nevyjímaje, objevilo několik článků o environmentálních dopadech plastových odnosných tašek. Texty chybně nakládají s názvoslovím.

V ČR chybí motivace i legislativa k většímu využívání odpadů

V ČR chybí motivace i legislativa k většímu využívání odpadů

Na skládkách končí ročně 2,5 milionů tun odpadů, tedy polovina všech odpadů, které obyvatelé České republiky vyprodukují. Cílem je snížit množství skládkovaného komunálního odpadu na 10 % v souvislosti s připravovanou novelou české legislativy, která má od roku 2024 stanovit zákaz skládkování neupraveného komunálního odpadu, recyklovatelných, využitelných a spalitelných odpadů.

Situace ve zpětném odběru elektroodpadu je citlivá. Retela se k novým informacím vyjádřila.

Situace ve zpětném odběru elektroodpadu je citlivá. Retela se k novým informacím vyjádřila.

Před nedávnem jsme zveřejnili článek V Jihočeském kraji je 300 obcí bez smlouvy s kolektivním systémem. Kdo v nich bude řešit elektroodpad?, na který zareagoval ředitel kolektivního systému Retela, Jaroslav Vladík se k článku krátce vyjádřil.