Obaly
Ekolamp
VŠCHT

Sdružení Arnika v tiskových zprávách lže

K veřejnému projednávání záměru výstavby zařízení pro energetické využití odpadů v Horních Počaplech vydalo sdružení Arnika tiskovou zprávu, v níž tvrdí, že spalovny odpadů bývají velkým průmyslovým původcem dioxinů. Tuto informaci lze označit za fake news.

Sdružení Arnika v tiskových zprávách lže

ZEVO Chotíkov/www.prumyslovaekologie.cz

  • Publicistika
  • 06.02.2018
  • Jarmila Šťastná, šéfredaktorka časopisu Odpady

Tvrzení v tiskové zprávě Arniky je hrubou nepravdou, která má před veřejným projednáním manipulovat laickou veřejnost. V zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO, spalovny) samozřejmě dioxiny při termickém procesu vznikají, jsou však zachyceny a zneškodněny ještě v průběhu samotného termického zpracování, maximálně během čištění spalin.

V odcházejících spalinách se mohou vyskytovat jen stopová množství těchto látek, neovlivňující životní prostředí. Limit pro zbytkový obsah dioxinů ve spalinách je velmi přísný (0,1 ng TEQ) a české spalovny ho nepřekračují (připomínám, že mají trvalý monitoring). Tento limit je výrazně nižší, než jsou limity vypouštění dioxinů pro jiné provozy, jako jsou hutě, železárny nebo elektrárny. Příspěvek spaloven k produkci dioxinů v Česku se pohybuje kolem 1,5 procenta ročně.

Podle CENIA, agentury pro životní prostředí, například ve Velké Británii vyprodukuje průmyslové spalování uhlí ročně kolem 25 000 gramů dioxinů, spalování v domácnostech kolem 43 000 gramů dioxinů a spalování tuhého komunálního odpadu zhruba 450 gramů dioxinů.

Značným producentem dioxinů jsou například právě domácí topeniště, v nichž se topí nevhodným palivem. Jeden takový rodinný domek vypustí do ovzduší více dioxinů než spalovna s kapacitou např. 200 tisíc tun. A to ta spalovna ještě vyrobí elektřinu a teplo z jinak nevyužitelného odpadu.

Závěr: sdružení Arnika ve svých tiskových zprávách lže a manipuluje veřejnost.

Značky
EnergieOdpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Vyvracíme mýty o vodě II.: Kdo a jak stanovuje cenu za vodu?

Vyvracíme mýty o vodě II.: Kdo a jak stanovuje cenu za vodu?

Vodárenské společnosti, především ty zahraniční, jsou dost často osočovány z toho, že zvedají cenu za vodu neúměrně vysoko. A ještě ke všemu neinvestují dostatečně do infrastruktury. Pravda je ovšem jinde. Podívejme se společně na to, jak je to ve skutečnosti. Na to, kdo určuje cenu a jakým způsobem to dělá.

Je 21. století, žijme v něm. Jsme v Evropě, žijeme v ní aneb Automobil je využíván v průměru jen 24 minut denně

Je 21. století, žijme v něm. Jsme v Evropě, žijeme v ní aneb Automobil je využíván v průměru jen 24 minut denně

Dopravní stavba je řešení rozdílu mezi současným a budoucím stavem dopravní infrastruktury. Jedině z úhlu pohledu budoucího stavu mobility lze posuzovat, zda je současná infrastruktura dostačující a zda jsou dopravní módy používány správně.

Čínská zeď je slabé místo

Čínská zeď je slabé místo

Debaty nad novými zákony o odpadech a výrobcích s ukončenou životností budou co nevidět aktuální. Vlastně již jsou. A protože odpady a výrobky s ukončenou životností jsou velmi žhavé zboží, bude jistě debata zajímavá.