Chemické fórum
Dny tepen
VŠCHT

Sdružení Arnika v tiskových zprávách lže

K veřejnému projednávání záměru výstavby zařízení pro energetické využití odpadů v Horních Počaplech vydalo sdružení Arnika tiskovou zprávu, v níž tvrdí, že spalovny odpadů bývají velkým průmyslovým původcem dioxinů. Tuto informaci lze označit za fake news.

Sdružení Arnika v tiskových zprávách lže

ZEVO Chotíkov/www.prumyslovaekologie.cz

  • Publicistika
  • 06.02.2018
  • Jarmila Šťastná, šéfredaktorka časopisu Odpady

Tvrzení v tiskové zprávě Arniky je hrubou nepravdou, která má před veřejným projednáním manipulovat laickou veřejnost. V zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO, spalovny) samozřejmě dioxiny při termickém procesu vznikají, jsou však zachyceny a zneškodněny ještě v průběhu samotného termického zpracování, maximálně během čištění spalin.

V odcházejících spalinách se mohou vyskytovat jen stopová množství těchto látek, neovlivňující životní prostředí. Limit pro zbytkový obsah dioxinů ve spalinách je velmi přísný (0,1 ng TEQ) a české spalovny ho nepřekračují (připomínám, že mají trvalý monitoring). Tento limit je výrazně nižší, než jsou limity vypouštění dioxinů pro jiné provozy, jako jsou hutě, železárny nebo elektrárny. Příspěvek spaloven k produkci dioxinů v Česku se pohybuje kolem 1,5 procenta ročně.

Podle CENIA, agentury pro životní prostředí, například ve Velké Británii vyprodukuje průmyslové spalování uhlí ročně kolem 25 000 gramů dioxinů, spalování v domácnostech kolem 43 000 gramů dioxinů a spalování tuhého komunálního odpadu zhruba 450 gramů dioxinů.

Značným producentem dioxinů jsou například právě domácí topeniště, v nichž se topí nevhodným palivem. Jeden takový rodinný domek vypustí do ovzduší více dioxinů než spalovna s kapacitou např. 200 tisíc tun. A to ta spalovna ještě vyrobí elektřinu a teplo z jinak nevyužitelného odpadu.

Závěr: sdružení Arnika ve svých tiskových zprávách lže a manipuluje veřejnost.

Značky
EnergieOdpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Poslední výzva pro výrobce chemických látek

Poslední výzva pro výrobce chemických látek

Od 1. června 2018 budou na trhu EU povoleny pouze látky, které mají platnou registraci nebo jsou osvobozeny od nařízení REACH.

Systém sběru elektroopdadu ve Velké Brinánii - cíle sběru

Systém sběru elektroopdadu ve Velké Brinánii - cíle sběru

V nedávno uveřejněném článku „V ČR se do sběru elektroodpadu s negativní hodnotou nikomu nechce“ jsme zmínili, že ve Velké Británii existuje velmi efektivní systém sběru elektroodpadu. Ostrovní země každý rok nastavuje cíle sběru, které se kombinují s poplatkem za jejich neplnění.

Přímá demokracie neexistuje. Hlas lidu nikdy není hlasem lidu

Přímá demokracie neexistuje. Hlas lidu nikdy není hlasem lidu

Vždy totiž bude hlas lidu hlasem nejšikovnějšího demagoga a manipulátora, který svůj záměr bude umět nejlépe marketingově protlačit.