Obaly
Ekolamp
VŠCHT

Jaké trendy přináší rok 2018 ve vodních technologiích?

Smart technologie, úspornější řešení, důraz na odolnost a recyklaci budou klíčovými přístupy využívání vody v roce 2018.

Jaké trendy přináší rok 2018 ve vodních technologiích?

ilustrační foto/PxHere

  • Zpravodajství
  • 07.02.2018
  • Diana Motúzová, http://www.voda-portal.sk
Nový rok 2018 vyvolal živé diskuse v oblasti základních trendů, které budou formovat vývoj a management vodní technologie a kvality vody.

Z globální perspektivy sledujeme, jak vodárenský průmysl stále rychleji směřuje k výrazné technologizaci a digitální transformaci. Zde jsou hlavní trendy, které budou utvářet svět vodních technologií v roce 2018.

Pokročilejší formy využívání vody pro zemědělství

Poptávka zemědělství po vodě není žádným tajemstvím. Klimatické změny a vlivy sucha přetvářejí vodní prostředí, což vyžaduje hledání inteligentnějších zavlažovacích řešení a technologií úpravy podzemních vod.

Stále více do popředí se dostává inteligentní závlahová technologie. Vyvíjejí se zařízení, která dodávají rostlinám správné množství vody, což výrazně zamezuje jejímu plýtvání. Zařízení jsou doplněny o dešťové senzory, které automaticky vypínají daný přístroj během deště.

Odolnost jako důležitá strategie

Hurikány Harvey, Jose a Maria zdůraznili akutní potřebu zlepšení odolnosti vodní infrastruktury. Můžeme tak předpokládat, že společnosti budou stále více investovat do smart water technologií, které v dlouhodobém horizontu dokáží přinést vyšší provozní úspory.

Vhodnou alternativou je i recyklovaná odpadní voda

V současnosti máme možnost vidět, jak stále větší počet společností investuje do recyklovaných odpadních vod. Recyklovaná voda je užitková a nejčastěji se využívá v zemědělství či ve veřejných parcích. Kromě toho slouží i pro účely chlazení vody v elektrárnách a ropných rafineriích či jako průmyslová voda na různé stavební činnosti.

Recyklovaná voda nepřispívá pouze k ochraně životního prostředí, ale také výrazně šetří energii. Studie prokazují, že obrovské množství energie se spotřebovává především během úpravy a distribuce vody.

Energie je potřebná pro sběr, extrakci, přepravu a dodávání vody ke konečnému spotřebiteli, jakož i na zpracování a likvidaci odpadní vody po jejím využití.

Přestože pro recyklaci odpadních vod se spotřebovává dodatečná energie, množství energie na transport jiných zdrojů vody by bylo obecně výrazně vyšší.

Umělá inteligence ovládá i svět vodních technologií

Umělá inteligence je výrazně na vzestupu, přičemž sféra vody není výjimkou. Několik firem nabízí technologie strojového učení, což značně posouvá schopnost podniků rychle využívat údaje následně i finančně. Společnosti, které využívají umělou inteligenci na zvýšení "inteligence" vodních systémů zahrnují firmy jako Pluto AI, EMAGIN, Fractal či Fathom.
 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Voda

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Igelitová taška už neexistuje

Igelitová taška už neexistuje

Nedávno se v médiích, náš časopis nevyjímaje, objevilo několik článků o environmentálních dopadech plastových odnosných tašek. Texty chybně nakládají s názvoslovím.

V ČR chybí motivace i legislativa k většímu využívání odpadů

V ČR chybí motivace i legislativa k většímu využívání odpadů

Na skládkách končí ročně 2,5 milionů tun odpadů, tedy polovina všech odpadů, které obyvatelé České republiky vyprodukují. Cílem je snížit množství skládkovaného komunálního odpadu na 10 % v souvislosti s připravovanou novelou české legislativy, která má od roku 2024 stanovit zákaz skládkování neupraveného komunálního odpadu, recyklovatelných, využitelných a spalitelných odpadů.

Situace ve zpětném odběru elektroodpadu je citlivá. Retela se k novým informacím vyjádřila.

Situace ve zpětném odběru elektroodpadu je citlivá. Retela se k novým informacím vyjádřila.

Před nedávnem jsme zveřejnili článek V Jihočeském kraji je 300 obcí bez smlouvy s kolektivním systémem. Kdo v nich bude řešit elektroodpad?, na který zareagoval ředitel kolektivního systému Retela, Jaroslav Vladík se k článku krátce vyjádřil.