celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Jaké trendy přináší rok 2018 ve vodních technologiích?

Smart technologie, úspornější řešení, důraz na odolnost a recyklaci budou klíčovými přístupy využívání vody v roce 2018.

Jaké trendy přináší rok 2018 ve vodních technologiích?

ilustrační foto/PxHere

  • Zpravodajství
  • 07.02.2018
  • Diana Motúzová, http://www.voda-portal.sk
Nový rok 2018 vyvolal živé diskuse v oblasti základních trendů, které budou formovat vývoj a management vodní technologie a kvality vody.

Z globální perspektivy sledujeme, jak vodárenský průmysl stále rychleji směřuje k výrazné technologizaci a digitální transformaci. Zde jsou hlavní trendy, které budou utvářet svět vodních technologií v roce 2018.

Pokročilejší formy využívání vody pro zemědělství

Poptávka zemědělství po vodě není žádným tajemstvím. Klimatické změny a vlivy sucha přetvářejí vodní prostředí, což vyžaduje hledání inteligentnějších zavlažovacích řešení a technologií úpravy podzemních vod.

Stále více do popředí se dostává inteligentní závlahová technologie. Vyvíjejí se zařízení, která dodávají rostlinám správné množství vody, což výrazně zamezuje jejímu plýtvání. Zařízení jsou doplněny o dešťové senzory, které automaticky vypínají daný přístroj během deště.

Odolnost jako důležitá strategie

Hurikány Harvey, Jose a Maria zdůraznili akutní potřebu zlepšení odolnosti vodní infrastruktury. Můžeme tak předpokládat, že společnosti budou stále více investovat do smart water technologií, které v dlouhodobém horizontu dokáží přinést vyšší provozní úspory.

Vhodnou alternativou je i recyklovaná odpadní voda

V současnosti máme možnost vidět, jak stále větší počet společností investuje do recyklovaných odpadních vod. Recyklovaná voda je užitková a nejčastěji se využívá v zemědělství či ve veřejných parcích. Kromě toho slouží i pro účely chlazení vody v elektrárnách a ropných rafineriích či jako průmyslová voda na různé stavební činnosti.

Recyklovaná voda nepřispívá pouze k ochraně životního prostředí, ale také výrazně šetří energii. Studie prokazují, že obrovské množství energie se spotřebovává především během úpravy a distribuce vody.

Energie je potřebná pro sběr, extrakci, přepravu a dodávání vody ke konečnému spotřebiteli, jakož i na zpracování a likvidaci odpadní vody po jejím využití.

Přestože pro recyklaci odpadních vod se spotřebovává dodatečná energie, množství energie na transport jiných zdrojů vody by bylo obecně výrazně vyšší.

Umělá inteligence ovládá i svět vodních technologií

Umělá inteligence je výrazně na vzestupu, přičemž sféra vody není výjimkou. Několik firem nabízí technologie strojového učení, což značně posouvá schopnost podniků rychle využívat údaje následně i finančně. Společnosti, které využívají umělou inteligenci na zvýšení "inteligence" vodních systémů zahrnují firmy jako Pluto AI, EMAGIN, Fractal či Fathom.
 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Voda

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

SOVAK ČR ke kvalitě surové vody pro výrobu vody pitné

SOVAK ČR ke kvalitě surové vody pro výrobu vody pitné

Kvalitu povrchových či podzemních vod a její upravitelnost na vodu pitnou lze posuzovat z mnoha hledisek a řady vybraných ukazatelů. Každá ze sledovaných látek, kterou jsme v současné době schopni ve vodách analyzovat, má různý původ a dopad na proces úpravy surové vody na vodu pitnou a použité technologie.

Příspěvek evropského chemického průmyslu k udržitelnosti

Příspěvek evropského chemického průmyslu k udržitelnosti

Příznivých zpráv o chemickém průmyslu, na jehož obratu se z 21,5% podílí petrochemie, včetně monomerů a z 21,6% výroba polymerů, je v současnosti pramálo.

Vychází první unikátní studie o cirkulární ekonomice v Česku

Vychází první unikátní studie o cirkulární ekonomice v Česku

Cirkulární ekonomika je jedním z prioritních témat Evropské unie. Přináší příležitost materiálové soběstačnosti, vytváří nová pracovní místa a otevírá prostor pro investice do udržitelných inovací. Pro většinu českých firem se však stále jedná o nový pojem.