Obaly
Ekolamp
VŠCHT

Americký patent mění splašky na pitnou vodu

Ve Spojených státech budou prostřednictvím recyklace odpadních vod moci brzy pít vodu, kterou předtím spláchli toaletu. Pomoci by to mělo zejména v suchých oblastech na západě země.

Americký patent mění splašky na pitnou vodu

ilustrační foto/pixabay.com

Nyní i pro domácnosti

Tangent Watercycle je patentovaný systém, který recykluje odpadní vodu a mění ji na pitnou a zároveň je určen do domácností a menších budov. Systém vodu odčerpá z místního rezervoáru a poté, co se použije v domácnosti ji v několika krocích vyčistí a ve svém původním stavu vrátí zpět do rezervoáru.

Zařízení má podle výrobce potenciál zejména proto, že zatímco recyklace vody je stále populárnějším řešením, dosud byla přístupná pouze pro velké budovy, komplexy budov či firmy. Tangent Watercycle by mohl prorazit zejména proto, že je určen pro domácnosti a menší budovy.

Watercycle je na provoz co se týče elektřiny náročný asi jako domácí klimatizační zařízení. V budoucnu by společnost chtěla, aby byl systém poháněn baterií nebo sluneční energií.

watercycle.gif

Problém je v hlavě

Největší překážku pro úspěch produktu představují předsudky, protože spotřebitelé mají většinou podvědomý odpor k představě, že pijí vodu, kterou předtím spláchli toaletu i s jejím obsahem.

Společnost má vsugerovanou mylnou představu o tom, že recyklovaná pitná voda nemůže být stejné kvality jako pitná voda z vodovodního kohoutku. Tangent však ujišťuje, že přeměna odpadní vody na pitnou je zejména problém sociologický, ne technický.

"Většina lidí je velmi překvapená, příjemně překvapená, že voda chutná stejně a že výsledky testů ukazují, že je dokonce čistší než pitná voda, která jim teče z kohoutku," uvedla Michelle Matty, manažerka Tangent Company.

"Naším cílem je změnit způsob, jak upravujeme a hospodaříme s vodou a tím změnit smýšlení lidí o ní," dodává Matty.

Inspirace v koloběhu vody v přírodě

Systém vymyslel Bill Prior ze státu Ohio, který zemřel v roce 2016. Watercycle založil na myšlence, že ideální model čištění vody poskytuje příroda. V přírodě se tento proces uskutečňuje prostřednictvím filtrace přes půdu, která společně s organickou hmotou absorbuje chemické kontaminanty. Biologické kontaminanty zase rozloží živé mikroorganismy v mokřadech a ve vlhkých oblastech na březích vodních toků.

V technologii Watercycle se odpadní voda nejprve odčerpá do systému nádob s více komorami, kde se odstraní pevné látky a biologické organismy rozloží zbývající mikroskopické kontaminanty. Nečistoty jsou z vody odstraněny pomocí mikrobiologických procesů, organické části jsou rozloženy na oxid uhličitý, kyslík a plynný dusík.

Z této fáze vyjde voda čistá na 95%, která by byla vhodná pro plavání, ale ještě se nedá pít. Druhou fázi představuje pokročilejší proces čištění, ve kterém se voda filtruje a sterilizuje pomocí ultrafialového záření a reverzní osmózy.

Tyto dvě složky z ní odstraní všechny mikroorganismy, chemikálie, soli a stopy farmaceutických a hygienických výrobků, čehož výsledkem je již zcela čistá pitná voda. Třetí krok procesu probíhá v nádrži s objemem pět set nebo dva tisíce galonů, kde voda podstoupí chlorování a kde se skladuje, připravená na každodenní použití.

V budoucnu společnost Tangent plánuje uvést na trh systém určený pro komerční účely, který by za den vyprodukoval až patnáct tisíc galonů pitné vody.

Kvalitu nepřetržitě kontrolují senzory

Jelikož společnost si uvědomuje vážnost následků, které by mohla způsobit jakákoliv systémová vada, zařízení disponuje třiceti senzory, které neustále monitorují čistotu vody, její chuť, hladinu pH, teplotu a obsah chlóru.

V případě, že by voda nevykazovala požadované hodnoty kvality, senzory jsou naprogramovány tak, že přívod vody automaticky odstaví. Také kontaktují techniků společnosti, kteří na místo vyšlou servisního inženýra.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Voda

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Igelitová taška už neexistuje

Igelitová taška už neexistuje

Nedávno se v médiích, náš časopis nevyjímaje, objevilo několik článků o environmentálních dopadech plastových odnosných tašek. Texty chybně nakládají s názvoslovím.

V ČR chybí motivace i legislativa k většímu využívání odpadů

V ČR chybí motivace i legislativa k většímu využívání odpadů

Na skládkách končí ročně 2,5 milionů tun odpadů, tedy polovina všech odpadů, které obyvatelé České republiky vyprodukují. Cílem je snížit množství skládkovaného komunálního odpadu na 10 % v souvislosti s připravovanou novelou české legislativy, která má od roku 2024 stanovit zákaz skládkování neupraveného komunálního odpadu, recyklovatelných, využitelných a spalitelných odpadů.

Situace ve zpětném odběru elektroodpadu je citlivá. Retela se k novým informacím vyjádřila.

Situace ve zpětném odběru elektroodpadu je citlivá. Retela se k novým informacím vyjádřila.

Před nedávnem jsme zveřejnili článek V Jihočeském kraji je 300 obcí bez smlouvy s kolektivním systémem. Kdo v nich bude řešit elektroodpad?, na který zareagoval ředitel kolektivního systému Retela, Jaroslav Vladík se k článku krátce vyjádřil.