celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Nad hodnotou cíle pro obnovitelné zdroje ve výši 35 % se zamýšlí MPO

Závazný cíl 35% podílu obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě energie do roku 2030 v EU schválený Evropským parlamentem některé země označují za téměř nesplnitelný. Zamýšlí se nad ním i Kryštof Čeřovský z Ministerstva průmyslu a obchodu.

Nad hodnotou cíle pro obnovitelné zdroje ve výši 35 % se zamýšlí MPO

ilustrační foto/pixabay.com

Nejprve je nutné zdůraznit, že diskutovaná hodnota podílu obnovitelných zdrojů odpovídá celoevropskému cíli a nikoliv cíli na úrovni jednotlivých členských států. Dále je třeba poznamenat, že uvedená hodnota 35 % cíle pro obnovitelné zdroje energie není v současné době konečnou a finální schválenou hodnotou, jelikož proces vyjednávání o hodnotě cílů není ještě dokončen.

Výroky o splnitelnosti nebo nesplnitelnosti tohoto cíle na národní úrovni automaticky předjímají určitý „rozpad“ na národní úroveň, který aktuálně není znám a má být určen skrze Národní klimaticko-energetické plány a související schvalovací proces, který je zakotven v návrhu Nařízení o správě energetické unie.

Otázka splnitelnosti 35 % cíle pro obnovitelné zdroje ukazuje také na možnou záměnu cílů ochrany klimatu za cíle pro obnovitelné zdroje. Dopadová studie rámce politiky v oblasti klimatu a energetiky v období 2020–2030 zkoumala několik scénářů a vyhodnotila, že pro dosažení 40 % snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 je optimální zvolit cíle na úrovni 27 % v oblasti OZE a energetické účinnosti. I v návaznosti na toto vyhodnocení byly cíle na úrovni Evropské rady v této podobě schváleny.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Energie

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XI.: Mikulov

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XI.: Mikulov

Jihomoravský Mikulov leží asi 18 km západně od Břeclavi. Ve městě žije téměř osm tisíc obyvatel a historické jádro je městskou památkovou rezervací.

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem II.: Dvůr Králové nad Labem

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem II.: Dvůr Králové nad Labem

Dvůr Králové je známé město s téměř 16 tisíci obyvateli, které spadá do okresu Trutnov. Ve Dvoře Králové se nachází známá zoologická zahrada s africkým safari, ve které se mimo jiné také velmi zajímavým způsobem zabývají odpady. Pozoruhodné jsou odpadkové koše v africkém stylu a zejména zavedení vratných kelímků se zálohou 30 Kč, protože díky tomuto kroku klesla ZOO produkce plastového odpadu na minimum.

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem III.: Dýšina

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem III.: Dýšina

Obec Dýšina se nachází asi 8 km severovýchodně od Plzně a má zhruba 1 850 obyvatel. Výraznou dominantou Dýšiny je trojlodní kostel Nejsvětější Trojice a svatých apoštolů Šimona a Judy Tadeáše. Lidé z obce pracují většinou v krajském městě, které je v pohodlné dojezdové vzdálenosti.