Reachspektrum
DTE2019
VODKA

Nad hodnotou cíle pro obnovitelné zdroje ve výši 35 % se zamýšlí MPO

Závazný cíl 35% podílu obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě energie do roku 2030 v EU schválený Evropským parlamentem některé země označují za téměř nesplnitelný. Zamýšlí se nad ním i Kryštof Čeřovský z Ministerstva průmyslu a obchodu.

Nad hodnotou cíle pro obnovitelné zdroje ve výši 35 % se zamýšlí MPO

ilustrační foto/pixabay.com

Nejprve je nutné zdůraznit, že diskutovaná hodnota podílu obnovitelných zdrojů odpovídá celoevropskému cíli a nikoliv cíli na úrovni jednotlivých členských států. Dále je třeba poznamenat, že uvedená hodnota 35 % cíle pro obnovitelné zdroje energie není v současné době konečnou a finální schválenou hodnotou, jelikož proces vyjednávání o hodnotě cílů není ještě dokončen.

Výroky o splnitelnosti nebo nesplnitelnosti tohoto cíle na národní úrovni automaticky předjímají určitý „rozpad“ na národní úroveň, který aktuálně není znám a má být určen skrze Národní klimaticko-energetické plány a související schvalovací proces, který je zakotven v návrhu Nařízení o správě energetické unie.

Otázka splnitelnosti 35 % cíle pro obnovitelné zdroje ukazuje také na možnou záměnu cílů ochrany klimatu za cíle pro obnovitelné zdroje. Dopadová studie rámce politiky v oblasti klimatu a energetiky v období 2020–2030 zkoumala několik scénářů a vyhodnotila, že pro dosažení 40 % snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 je optimální zvolit cíle na úrovni 27 % v oblasti OZE a energetické účinnosti. I v návaznosti na toto vyhodnocení byly cíle na úrovni Evropské rady v této podobě schváleny.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Energie

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Jak nestabilní výkon větrných elektráren ovlivňuje ceny elektřiny

Větrná energie byla po hnědém uhlí loni druhým největším zdrojem elektřiny v Německu. Dvě události v prosinci ukázaly, s čímž je třeba v budoucnu počítat a proč jsou důležité technologie skladování.

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Voda: Nová legislativa je nepropracovaná a nesystematická

Zákon číslo 113/2018 Sb. poté, co nabyl účinnosti, vzbudil v oboru vodárenství negativní ohlasy. Nová legislativa mimo jiné nařizuje provozovatelům odlehčovacích komor na čistírnách odpadních vod nové platné vodopravní povolení pro vypouštění odpadních vod do vod povrchových.

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

EPH se chystá v Británii stavět nové ZEVO

Plány se týkají výstavby nového Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) na volném pozemku u elektrárny South Humber Bank.