Obaly
Ekolamp
VŠCHT

Nad hodnotou cíle pro obnovitelné zdroje ve výši 35 % se zamýšlí MPO

Závazný cíl 35% podílu obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě energie do roku 2030 v EU schválený Evropským parlamentem některé země označují za téměř nesplnitelný. Zamýšlí se nad ním i Kryštof Čeřovský z Ministerstva průmyslu a obchodu.

Nad hodnotou cíle pro obnovitelné zdroje ve výši 35 % se zamýšlí MPO

ilustrační foto/pixabay.com

Nejprve je nutné zdůraznit, že diskutovaná hodnota podílu obnovitelných zdrojů odpovídá celoevropskému cíli a nikoliv cíli na úrovni jednotlivých členských států. Dále je třeba poznamenat, že uvedená hodnota 35 % cíle pro obnovitelné zdroje energie není v současné době konečnou a finální schválenou hodnotou, jelikož proces vyjednávání o hodnotě cílů není ještě dokončen.

Výroky o splnitelnosti nebo nesplnitelnosti tohoto cíle na národní úrovni automaticky předjímají určitý „rozpad“ na národní úroveň, který aktuálně není znám a má být určen skrze Národní klimaticko-energetické plány a související schvalovací proces, který je zakotven v návrhu Nařízení o správě energetické unie.

Otázka splnitelnosti 35 % cíle pro obnovitelné zdroje ukazuje také na možnou záměnu cílů ochrany klimatu za cíle pro obnovitelné zdroje. Dopadová studie rámce politiky v oblasti klimatu a energetiky v období 2020–2030 zkoumala několik scénářů a vyhodnotila, že pro dosažení 40 % snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 je optimální zvolit cíle na úrovni 27 % v oblasti OZE a energetické účinnosti. I v návaznosti na toto vyhodnocení byly cíle na úrovni Evropské rady v této podobě schváleny.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Energie

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Vyvracíme mýty o vodě II.: Kdo a jak stanovuje cenu za vodu?

Vyvracíme mýty o vodě II.: Kdo a jak stanovuje cenu za vodu?

Vodárenské společnosti, především ty zahraniční, jsou dost často osočovány z toho, že zvedají cenu za vodu neúměrně vysoko. A ještě ke všemu neinvestují dostatečně do infrastruktury. Pravda je ovšem jinde. Podívejme se společně na to, jak je to ve skutečnosti. Na to, kdo určuje cenu a jakým způsobem to dělá.

Je 21. století, žijme v něm. Jsme v Evropě, žijeme v ní aneb Automobil je využíván v průměru jen 24 minut denně

Je 21. století, žijme v něm. Jsme v Evropě, žijeme v ní aneb Automobil je využíván v průměru jen 24 minut denně

Dopravní stavba je řešení rozdílu mezi současným a budoucím stavem dopravní infrastruktury. Jedině z úhlu pohledu budoucího stavu mobility lze posuzovat, zda je současná infrastruktura dostačující a zda jsou dopravní módy používány správně.

Čínská zeď je slabé místo

Čínská zeď je slabé místo

Debaty nad novými zákony o odpadech a výrobcích s ukončenou životností budou co nevidět aktuální. Vlastně již jsou. A protože odpady a výrobky s ukončenou životností jsou velmi žhavé zboží, bude jistě debata zajímavá.