http://www.dhplegal.com/
Dny tepen
ReachSpektrum

ZEVO Mělník: Léta diskutovaný projekt výhody má, ale také spousty podmínek.

Minulý týden jsme vás seznámili v článku ZEVO u Mělníka? Věci se začínají hýbat s faktem, že tento projekt byl vložen do informačního systému EIA. Dnes přinášíme názory zástupců stran obcí a také realizátora, tedy společnosti ČEZ, a.s

ZEVO Mělník: Léta diskutovaný projekt výhody má, ale také spousty podmínek.

ilustrační foto/Wikimedia Commons

Konkrétně na naše dotazy odpověděli starosta města Mělník Ctirad Mikeš a vedoucí programu Waste to Energy společnosti ČEZ, a.s. Dalibor Roik.

Pane starosto, jak je přijímáno nově zamýšlené ZEVO okolními obcemi vč. Mělníka a jaké výhody výstavba zařízení může pro region mít?

Zamýšlená výstavba ZEVO je projekt, o kterém se diskutuje bezmála 10 let. Projekt byl vyvolán potřebou zajistit zneškodnění nebo využití odpadu v momentu, kdy nebude možné ukládat nepřetříděný zbytkový komunální odpad na řízené skládky. Lokalita ČEZ v Horních Počaplech je svojí infrastrukturou jedinečná. Z teplárenského provozu totiž vede horkovod přímo do Prahy. Teplo je tedy odebíráno po celý kalendářní rok.

Obce včetně města Mělníka akceptovaly tento záměr s tím, že podmínkou bude vybudování nové dopravní infrastruktury zajištující návoz odpadu, aniž by došlo ke zhoršení dopravní a imisní situace v dotčených obcích. Vzhledem k výjimečností této lokality ve vazbě na Prahu lze očekávat poměrně příznivé ceny za využití odpadu. Podle odhadu by se cena měla pohybovat kolem 50 eur za spálenou tunu. Pochopitelně v ceně nejsou řešeny náklady na sběr a odvoz odpadu přímo do spalovny nebo na překládací stanici.

Velkým problémem bude právě tato cena, která by měla být v rámci systému jednotná. Obce vzdálené do 50 km od spalovny by doplácely na náklady spojené s jednotným systémem. Předpokládaný tzv. solidární poplatek na osobu a rok by se měl pohybovat kolem 200 Kč. Důvodem je, aby cena v celém svozovém systému byla pro všechny stejná. Uvedené cenové relace jsou pouze zevrubným odhadem a zatím nebyly součástí jakéhokoli relevantního jednání.

V případě, že dojde k výstavbě obchvatů obcí či vybudování samostatné účelové komunikace do areálu teplárny, tedy k ZEVO, nastane zlepšení kvality bydlení v dotčených obcích, které jsou již dnes v situací, kdy dochází zásluhou dopravy ke zhoršení životního prostředí a podmínek žití.

Pane Roiku, kolik bude nutné vybudovat překladišť, o jakých finančních prostředcích se zhruba bavíme a kdo finanční zátěž ponese?

Na tuto otázku nejlépe odpovídají závěry nedávno aktualizované studie, kterou nechal vypracovat Středočeský kraj. Studie překládacích stanic je pokračováním technicko-ekonomických analýz, na jejichž základě byl zpracován aktuální Plán odpadového hospodářství kraje, který mimo jiné počítá s budoucí koncovkou pro energetické využití odpadu v lokalitě Mělník. Pro zajištění environmentálně ohleduplné a ekonomicky přijatelné přepravy odpadů na větší vzdálenosti zvolil Středočeský kraj optimalizovanou strategii překládacích stanic. Konečný počet, umístění a kapacita překládacích stanic však bude záležet na řadě faktorů, s kterými výše uvedená studie pracuje. Úloha ČEZ v odpadovém hospodářství Středočeského kraje se omezuje „pouze“ na vybudování a provozovaní energetického zařízení, které bude zároveň sloužit k odstranění zbytkových, jinak nevyužitelných odpadů, aby mohl být naplněn zákonem stanovený cíl omezit skládkování.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Odpady

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Za případné zdržení ekologizace průmyslu by měli nést odpovědnost ekologové

Za případné zdržení ekologizace průmyslu by měli nést odpovědnost ekologové

Sotva český průmysl dokončil miliardové investice, aby splnil přísné emisní limity nastavené směrnicí o průmyslových emisích, přišla Evropská komise s dalším zpřísněním v Rozhodnutí, kde se nachází závěry o BAT – nejlepších dostupných technologiích pro velká spalovací zařízení.

Popílky v zahraničí

Popílky v zahraničí

Doba, kdy vedlejší energetické produkty (VEP) byly označovány jako odpad, je dávno pryč. VEP jsou chemické látky, které mají velký potenciál druhotných surovin nebo vedlejších produktů. Ročně jich české elektrárny a teplárny vyprodukují více než 14 milionů tun.

Je to síla, je to fičák, ale je to tak. Nikdo zkrátka nic nedělá

Je to síla, je to fičák, ale je to tak. Nikdo zkrátka nic nedělá

Prožíváme velmi turbulentní dobu. Prezidentské volby, které šponují lid k prasknutí. Důvěra či spíše nedůvěra vládě se stále hlasitě a emotivně projednává. Výsledkem je fakt, že se už čtvrt roku vůbec nic neudělalo. Vidím v tom paralelu se vznikem odpadového zákona.