Rimini
Ekolamp
VŠCHT

Jiří Heřman: Jednotná koncepce pro vodní hospodářství je sen

Po svátcích se ještě jednou chceme dotknout myšlenky, která byla několikrát zmiňována na konferenci Vodovody a kanalizace 2017 v Ostravě.

Jiří Herman: Jednotná koncepce pro vodní hospodářství je sen

pexels.com

Vynikající zamyšlení přinesl předseda představenstva ČEVAK Jiří Heřman, který se diskuzí na dané téma rovněž aktivně účastnil.

5 resortů je klišé

Nemyslím si, že pojem „společná koncepce“ je na místě. Tu obor má a není tím, nad čím by se rezorty, jichž se to týká, svářily. Spíše bych mluvil o potřebě společného postupu při realizaci té koncepce stávající. Také bych mírnil oblíbené klišé o pěti ministerstvech, která řídí obor.

Ve skutečnosti jde pouze o tři, z nichž u MŽP se o řízení oboru dá mluvit pouze proto, že mu historicky připadla úloha posla nesmyslných požadavků Evropské komise. Až jednoho dne (doufejme, že blízkého) skončí dotační éra, bude jeho role opět „pouze“ ve formulaci požadavků na ochranu čistoty vod. Takže dlouhodobě jde pouze o zemědělství a finance.

"Ministerstvo VaK"

Jednotné řízení je sen. Zhmotňuje se v jediném rezortu integrujícím v sobě pravomoci všech, kteří se dnes kolem oboru pohybují (včetně rolí ÚOHS a SZÚ). Na zmíněném příkladu MŽP lze ukázat, k čemu by to vedlo. MŽP se v roli strážce kvality vod musí kromě vypouštění odpadních vod z veřejných kanalizací vypořádat také s odpadními vodami z jiných zdrojů.

Bude-li nějaké „ministerstvo VaK“, co s tímto přesahem? Buď bude někde jinde - pak budou muset mít dva rezorty odborníky na totéž (velmi pravděpodobně s odlišnými představami), nebo ho přihrneme na jednu hromadu - pak se nám nebezpečně překryje znečišťovatel s tím, kdo má na něj dohlížet.

U zdravotnictví lze obdobně ukázat, že pitná voda nejsou jenom veřejné vodovody. Při koncipování stávajících kompetencí počátkem 90. let rozlišili „systémáci“ ve VÚV (tehdy, tuším, ještě bez přídomku T.G.M.) „subsystém oběhu vody v přírodě“ od „subsystému užívání vody“ a dělicí čáru mezi rezorty navrhli podle této úvahy; jsem hluboce přesvědčen, že byla správná.

Pojďme odstraňovat to, co se jí příčí, což je ona nešťastná přeměna podmínek dotací na legislativní nástroj, a zbydou nám skutečně jenom finance a zemědělství. Problémy, které jsou mezi těmito dvěma rezorty, nejsou systémové povahy a formát Výboru pro koordinaci je přesně ten, který by je mohl postupně řešit. Podmínkou ovšem je, že budou v tomto tělese účastní odborníci, kteří jsou ochotní něco tam skutečně systematicky odpracovat. Zatím jeho výstupy spíše než systematickou práci připomínají závody v práskání bičem, ke kterým žádná odbornost ani pracná příprava nejsou zapotřebí.

Nelze měřit dvojím metrem

Pokud jde o fragmentaci oboru na tisíce vlastníků a provozovatelů, vidím ji jako faktický důsledek dávno učiněného rozhodnutí o funkci a pravomocech místních samospráv a mluvit o nějaké integraci znamená buď do těchto pravomocí tvrdě zasáhnout (a to by bylo velmi nešťastné), nebo trpělivě a dlouhodobě pracovat na osvětě. Spoustě obcí se dnes vyplácí brát svůj vodovod a svou kanalizaci jako něco, o co je se třeba starat až tehdy, když je skutečný problém. Stát to dobře ví, ale než aby tu vymáhal plnění alespoň těch nejzákladnějších zákonných povinností, raději se zabývá drobnými prohřešky velkých provozovatelů, kteří běžné povinnosti spolehlivě plní.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
Voda

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.



Mohlo by vás zajímat

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Zlín je město historicky proslavené výrobou obuvi a jen málo lidí na světě se nesetkalo se jménem Baťa. Toto krajské město je ale také výjimečné svým nakládáním s odpadem. Město jde vstříc efektivitě v řešení odpadového hospodářství a tím i k šetření zdrojů a životního prostředí.

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita je pro mnohé budoucností, někteří v ní vidí obrovské problémy. Jak po stránce technologické, tak po stránce ekonomické. Jak to vidí současný generální ředitel Siemens Česká republika, Eduard Palíšek? Zeptali jsme se.

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Na letošní konferenci Předcházení vzniku odpadů se dostali ke slovu i odborníci z praxe. O praktické zkušenosti s provozem třídicí linky na plasty se podělil Petr Strankmüller z firmy Ekodepon.