MŽP
Ekolamp
VŠCHT

Nový rok začínají Francouzi velkolepě. Ukázali cestu celému světu

Ano, silvestrovské veselí je minulostí. Za redakci Průmyslové ekologie chci popřát vše dobré, zdraví a krom štěstí i řádnou dávku čistého selského rozumu v roce 2018. Ten potřebuje Evropa jako koza drbání.

Nový rok začínají Francouzi velkolepě. Ukázala cestu celému světu.

K Silvestru patří bujaré veselí, zábava a mohutné oslavy. Já se ale za břicho popadal už pár dní před Vánoci. Ukázalo se, že Emmanuel Macron je opravdu veselá kopa. Pár dní před Štědrým dnem totiž francouzský parlament schválil část jeho návrhu na snížení využívání fosilních paliv. Francie zakáže veškerou těžbu vlastní ropy a zemního plynu od roku 2040. Hledání nových nalezišť a výroba těchto surovin se tak stane nezákonnou.

Jak ušlechtilý přístup k životnímu prostředí! Ostatní země mohou jen závidět. Prezident Macron je také náležitě pyšný: Jsem pyšný, že se Francie stala první zemí světa, která s okamžitou platností zakazuje jakýkoli nový průzkum nových ropných nalezišť a veškeré těžby ropy od roku 2040."

Tím se Francie stala průkopníkem. Možná by se dalo říci, že již nyní je celosvětovým lídrem v boji proti globálnímu oteplování. Co na tom, že celoroční produkci francouzské ropy zvládne například Saudská Arábie vytěžit během několika hodin? Že celou svou spotřebu ropy Francie pokrývá dovozem? Vem to ďas! Francie nám ukázala cestu, kterou se svět má vydat.

Ale nyní už konec legrace. Dejme se do opravdové práce, která je založena na technickém pokroku v ekonomické a technologické realitě. Takže ještě jednou: Hodně štěstí, zdraví a úspěchů v Novém roce, méně prázdných gest, více selského rozumu, méně vzdušných zámků a více myslet na důsledky svých činů.

Značky
Energie

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem XX.: Zlín

Zlín je město historicky proslavené výrobou obuvi a jen málo lidí na světě se nesetkalo se jménem Baťa. Toto krajské město je ale také výjimečné svým nakládáním s odpadem. Město jde vstříc efektivitě v řešení odpadového hospodářství a tím i k šetření zdrojů a životního prostředí.

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita v ČR: Cesty hledáme a nacházíme

Elektromobilita je pro mnohé budoucností, někteří v ní vidí obrovské problémy. Jak po stránce technologické, tak po stránce ekonomické. Jak to vidí současný generální ředitel Siemens Česká republika, Eduard Palíšek? Zeptali jsme se.

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Jaká budoucnost čeká odpadové hospodářství?

Na letošní konferenci Předcházení vzniku odpadů se dostali ke slovu i odborníci z praxe. O praktické zkušenosti s provozem třídicí linky na plasty se podělil Petr Strankmüller z firmy Ekodepon.