celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Nový rok začínají Francouzi velkolepě. Ukázali cestu celému světu

Ano, silvestrovské veselí je minulostí. Za redakci Průmyslové ekologie chci popřát vše dobré, zdraví a krom štěstí i řádnou dávku čistého selského rozumu v roce 2018. Ten potřebuje Evropa jako koza drbání.

Nový rok začínají Francouzi velkolepě. Ukázala cestu celému světu.

K Silvestru patří bujaré veselí, zábava a mohutné oslavy. Já se ale za břicho popadal už pár dní před Vánoci. Ukázalo se, že Emmanuel Macron je opravdu veselá kopa. Pár dní před Štědrým dnem totiž francouzský parlament schválil část jeho návrhu na snížení využívání fosilních paliv. Francie zakáže veškerou těžbu vlastní ropy a zemního plynu od roku 2040. Hledání nových nalezišť a výroba těchto surovin se tak stane nezákonnou.

Jak ušlechtilý přístup k životnímu prostředí! Ostatní země mohou jen závidět. Prezident Macron je také náležitě pyšný: Jsem pyšný, že se Francie stala první zemí světa, která s okamžitou platností zakazuje jakýkoli nový průzkum nových ropných nalezišť a veškeré těžby ropy od roku 2040."

Tím se Francie stala průkopníkem. Možná by se dalo říci, že již nyní je celosvětovým lídrem v boji proti globálnímu oteplování. Co na tom, že celoroční produkci francouzské ropy zvládne například Saudská Arábie vytěžit během několika hodin? Že celou svou spotřebu ropy Francie pokrývá dovozem? Vem to ďas! Francie nám ukázala cestu, kterou se svět má vydat.

Ale nyní už konec legrace. Dejme se do opravdové práce, která je založena na technickém pokroku v ekonomické a technologické realitě. Takže ještě jednou: Hodně štěstí, zdraví a úspěchů v Novém roce, méně prázdných gest, více selského rozumu, méně vzdušných zámků a více myslet na důsledky svých činů.

Značky
Energie

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Reakce na článek "Využití odpadů ze spaloven je problematické, ukazují zkušenosti z Dánska"

Reakce na článek "Využití odpadů ze spaloven je problematické, ukazují zkušenosti z Dánska"

Dne 18. 6. 2018 publikovala Arnika na svém webu článek „Využití odpadů ze spaloven je problematické, ukazují zkušenosti z Dánska“. Vzhledem k tomu, že zmíněný text se odvolává na dánský tisk a neúplně cituje i jednoho z nás (Ole Hjelmara), považujeme za nezbytné se vůči tomuto textu stručně ohradit. Autoři této reakce požádali hnutí o zveřejnění na stránkách Arniky, ta však nereagovala.

Fotbalové mistrovství světa v Rusku pohledem ekologie

Fotbalové mistrovství světa v Rusku pohledem ekologie

V záplavě zápasů a informací o výsledcích, trenérech a hráčích z Mistrovství světa ve fotbalu v Rusku zapadla informace o revoluční aplikaci plastů. Bylo jich mnoho, my se zmíníme jen o některých.

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem VII.: Chýně

Příklady dobré praxe v obcích při nakládání s komunálním odpadem VII.: Chýně

Chýně se nachází nedaleko hlavního města mezi obcemi Hostivice a Rudná. Kdy byla založena, se neví, ale první historický záznam pochází z roku 1273. Jde o privilegium papeže Řehoře X. Strahovskému klášteru, kterému potvrzuje jeho statky, mezi jinými také Chýni.