MŽP
DTE2019
EGEXPERT

Plasty se hromadí, jak si s nimi Evropa poradí?

Plasty důsledně třídíme, ale co s nimi? Čína je už nechce a zpracovatelské kapacity v Evropě chybí. Pomůže nám připravovaná Strategie pro plasty?

Plasty se hromadí, jak si s nimi Evropa poradí?

pixabay

Není tajemstvím, že Evropská komise chystá dokument s názvem Strategie pro plasty. BusinessEurope, čili evropská podnikatelská sféra, ohodnotila návrh Strategie jako poměrně realistický a vyvážený. Přesto se podle nich v návrhu vyskytuje pár oblastí, které jsou přinejmenším nejasné.

Rozšířená odpovědnost výrobců

Schémata rozšířené odpovědnosti výrobce jsou v návrhu definována jako záležitost, o které by si měl každý členský stát rozhodnout sám a to podle toho, jak uzná za vhodné. Rozšířená odpovědnost výrobce je sice praktický způsob, kterým se systematicky zajišťuje shromažďování velkých jednotných objemů, přesto existují obavy z toho, že v Evropě vznikne v každém odvětví 27 různých modelů.

Dále se BusinessEurope podivuje nad tím, proč chce Komise zahájit diskuzi o rozšířené odpovědnosti výrobce v oblasti plastů, ačkoliv již byla předmětem diskuzí v rámci širší rámcové směrnice o odpadech.

Trh s druhotnými surovinami

V Evropě je nezbytné dosažení reálného trhu s druhotnými surovinami, což vyžaduje přinejmenším stejný důraz jak na jejich kvalitu, tak i na množství. A je velmi důležité pohlédnout na poptávku na trhu před tím, než budou stanovena jakákoli evropská či národní kritéria pro třídění plastů. Podnikatelská sféra oceňuje zohlednění konkurenceschopnosti recyklovaných materiálů, přesto jim to připadá málo konkrétní.

Je třeba také zmínit, že neexistují žádné návrhy toho, jak se bude dovážený materiál posuzovat. Evropští spotřebitelé nakupují čím dál tím více plastového zboží ze třetích zemí. A právě o těchto plastových výrobků a obalů nic nevíme, přesto končí ve stejném recyklačním procesu.

Proto je nutné zajistit, aby se uplatňovala stejná pravidla a elektronický obchod nefungoval na úkor bezpečnosti výrobků a ochrany spotřebitele. Pokud chceme, aby všechny plastové obaly uváděné na trh EU byly opět použitelné nebo snadno recyklovatelné, musíme najít globální řešení v boji proti úniku plastů.

Systémy návratnosti vkladů

Pokud jde o systémy návratu vkladů, tak Komise by měla přinejmenším provést hodnocení socioekonomických nákladů a přínosů, a to před tím, než se o nich bude mluvit, jako o odpovědích na otázky lepšího sběru a třídění odpadů.

Zkušenosti v zemích (například v Dánsku) naznačují, že odpad získaný v rámci systému je sice čistší, ovšem systém je nákladnější. Společnosti, které je provozují, fungují jako monopoly a tyto systémy probíhají souběžně s běžným komunálním odpadem.

Cíle Strategie pro plasty

O cílech se dá říci, že jsou ambiciózní. Je ovšem třeba zdůraznit, že nebyla stanovena výchozí úroveň recyklace. Mezi členskými státy existují rozdíly v metodách výpočtu, což by se mělo vyřešit tak, aby každému bylo jasné, co se cíli míní.

Kromě toho bude k dosažení všech cílů nutné vynaložit spoustu úsilí, času a finanční podpory. Pokud se Evropa chce dostat do popředí v rámci celosvětového měřítka, měla by zvážit, kolik je ochotna investovat.

A co tedy Komise ve Strategii navrhuje?

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné
Značky
OdpadyPlast

Diskuse (2)

  1. p.utekal@tiscali.cz05.11.2017 (20:04)
    Už je to tady! Již cca 5 let upozorňujeme na to, že celé tzv. třídění odpadu separovaným sběrem je jeden velký podvod. Zejména u plastů. Je smutné, že to podporují i média. Nešlo o nic jiného, než o kšeft mafie, dodávají petky do Číny. A teď, místo prostého odstavení mafií od lizu a podpory recyklačních technologií přímo v regionu (a ty technologie existují a fungují) se bude zase vymýšlet nějaká úřednická evropská strategie. A jako vše takové, nebude to fungovat.
  2. terracompany@seznam.cz09.11.2017 (19:34)
    Vážení a je to tady zase se bude o plastové recyklaci pouze kecat a zase skutek utek evropská či jiná komise stejně nic nevyřeší a peníze které na to budou vyčleněny skončí v kapsách skládkomocipánů a enrgiemocipánů a stejně se třídit opět bude jen na oko jako je to teď.myslím že by se případná komise měla zeptat na recyklaci plastů těch které do této doby ani neoslovila a je na snadě si myslet jestli vůbec ví že takové firmy existují a to jsou recyklátoři plastového odpadu.Musím konstatovat že do recyklace nelze zařadit kašpárky kteří pouze mají třídičky a rádoby vytříděný odpad rozdělí pouze na papír folie a pet lahve a zbytek odešlou směr skládka to nemá z recyklací nic společného.Recyklace je podstatně sofistikovanější obor(rádi ukážeme i vysvětlíme).recyklovat se dá téměř vše z plastu ale vždy za určitých podmínek ale ti rádoby velcí ti to nejsou.

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Kolem Vánoc narůstá spotřeba baterií, nezapomínejte na recyklaci

Kolem Vánoc narůstá spotřeba baterií, nezapomínejte na recyklaci

V České republice se ročně do prodejní sítě dostane zhruba 3 600 tun baterií. Jen těch nejběžnějších tužkových baterií typu AA se denně v průměru prodá přes 400 tisíc kusů. Nejvíce baterií lidé nakupují v posledním čtvrtletí roku v předvánočním a povánočním čase.

Sucho ode dneška monitoruje nový systém MŽP - HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence)

Sucho ode dneška monitoruje nový systém MŽP - HAMR (hydrologie, agronomie, meteorologie a retence)

Ministerstvo životního prostředí dnes spustilo v ostrém provozu online předpovědní systém pro zvládání sucha s názvem HAMR.

Ambiciózní emisní limity pro elektrárny by vedly v EU k významnému snížení emisí

Ambiciózní emisní limity pro elektrárny by vedly v EU k významnému snížení emisí

Členské státy Evropské unie mají příležitost stanovit pro emise znečišťujících látek z elektráren ambiciózní limity.