Pollutec 2018
PVO
SOVAK

Jak si vybrat správné tepelné čerpadlo?

Tepelná čerpadla se neliší pouze výkonem a cenou. Poradíme, které faktory zvážit a na co si dát při výběru pozor.

Jak si vybrat správné tepelné čerpadlo?

pixabay

Tepelné čerpadlo je zařízení využívající obnovitelnou energii ze země, podzemní vody, slunce nebo vzduchu. Snižuje spotřebu fosilních paliv, snižuje emise CO2 a zpravidla je i ekonomicky výhodnější než srovnatelné tepelné zdroje. Kromě toho dokáže zajistit v horkých dnech i chlazení daného prostoru.

Existuje mnoho typů tepelných čerpadel v závislosti na konkrétní potřebě stavebních a geologických vlastností, jakož i individuálních představách a spotřebě tepla. Tepelná čerpadla lze využívat v novostavbách, ale i v rekonstruovaných objektech.

Mezi společnosti, které vyrábějí tepelná čerpadla a jejich výrobky jsou dostupné i na českém trhu, patří Daikin, Mitsubishi, Panasonic, Nibe, Viessmann, Tatramat, Azuro, Ariston, Buderus, Bosch, Viat, IVT, Junkers, LG, Vaillant a další.

Při výběru tepelného čerpadla je důležité zvážit několik faktorů. To, zda vaše tepelné čerpadlo skutečně pomůže snížit náklady na vytápění a investice se vrátí, záleží nejen na vstupních nákladech, ale i na klimatických podmínkách, palivu, zateplení vaší nemovitosti, její celkové energetické účinnosti jako i efektivnosti samotného zařízení.

Větší variabilita přinese úspory

Klíčovým faktorem, který je třeba při koupi tepelného čerpadla zvážit, je jeho stavba. Při volbě výkonu tepelného čerpadla je nejdůležitější znát míru tepelné ztrátovosti objektu. Tu najdete v případě nových budov na jejich energetickém štítku.

"Je to logické - dům se ztrátou 10kW čerpadlem s výkonem 7kW zkrátka nevytopíte," říká Jakub Šachl ze společnosti Panasonic Heating & Cooling pro portál Tzb-info.cz. Důležitými údaji jsou dále COP (Coeficient of performance) a EER (Energy Efficiency Ratio), které vyjadřují účinnost čerpadla v režimech vytápění a chlazení. Údaj COP prozrazuje, kolikrát více tepla váš systém vyrobí na jednotku dodané elektřiny.

"Například COP 3 znamená, že při dodání 1kW elektrické energie tepelné čerpadlo vyprodukuje 3kW připadající na teplo," doplnil Šachl.

Jak si však ze široké nabídky vybrat efektivní tepelné čerpadlo? Některá zařízení poskytují na výběr několik variabilních módů, které za použití pokročilé technologie flexibilně regulují přísun teplého či studeného vzduchu.

"Nejefektivnější tepelná čerpadla poskytují ovládání variabilní kapacity. Místo toho, aby systém pracoval na plnou kapacitu po celou dobu, toto ovládání koordinuje kompresor s prouděním vzduchu, aby byl výkon zařízení přizpůsoben konkrétním topným či chladicím potřebám vašeho domu v jakémkoliv čase," připomíná portál HomeTips.com.

Pozor na hlučnost

Větší efektivnosti a nižších nákladů na vytápění či chlazení také dosáhnete, pokud váš systém bude pracovat na zónovém principu. "Díky zónovému systému můžete nezávisle od sebe kontrolovat tok vzduchu v různých místnostech či zónách svého domova a soustředit vytápění nebo chlazení tam, kde to potřebujete v různých částech dne," uvádí dále HomeTips.com.

Komfort při provozu tepelného čerpadla dále zvyšuje množství přídavných funkcí, kterými se jednotlivá tepelná čerpadla liší. Funkce automatického nočního režimu, dálkového ovládání či monitoringu zařízení přes internet však zpravidla zvyšují komfort na úkor ceny čerpadla.

Faktorem, na který je třeba při výběru tepelného čerpadla také pamatovat, je jeho hlučnost. Při výběru vhodné jednotky pro domácnost se doporučuje vyloučit zařízení, jejichž hlučnost převyšuje 76 decibelů. Podle uživatelských doporučení portálu ConsumerReports.org může kromě toho komfort zvýšit umístění tepelného čerpadla na podklad, který absorbuje hluk.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

První den 5. ročníku národní konference Přecházení vzniku odpadů 2018 začal velkým tématem - plasty.

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo vznik akciové společnosti, která bude výkonným orgánem Spolku Olomoucké odpady, z.s., který má v plánu řešit odpady svých členů – akconářů levněji a především v souladu s novou evropskou legislativou.

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Divize Building Technologies společnosti Siemens rozšířila cloudovou platformu Synco IC pro dálkové ovládání systémů topení, větrání a klimatizace (HVAC) o nové funkce.