MŽP
Ekolamp
SOVAK

Vláda včera schválila Memorandum o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR

Sněmovnou prošel i Akční plán o budoucnosti automobilového průmyslu ČR, který mimo jiné obsahuje řadu opatření na podporu rozvoje elektromobility.

Vláda včera schválila Memorandum o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR

pixabay

Memorandum o budoucnosti automobilového průmyslu v České republice připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu a bude následně podepsáno ministrem Jiřím Havlíčkem a prezidentem Sdružení automobilového průmyslu Bohdanem Wojnarem.

"Podobu ekonomiky vedle průmyslové výroby budou stále více ovlivňovat služby a digitální technologie. Tato změna staví automobilový průmysl, který je jedním z pilířů českého národního hospodářství, před důležité otázky a nabízí budoucí příležitosti,“ uvedl ministr Jiří Havlíček.

Kromě Memoranda zpracovalo ministerstvo také Akční plán „Český automobilový průmyslu 2025“ a to společně se Sdružením automobilového průmyslu. Plán se zabývá třemi oblastmi: elektromobilitou, autonomními vozidly a digitalizací.

V akčním plánu bylo navrženo celkem 25 opatření a většina z nich je obecného charakteru, kdy jde o zmapovanání situace v dané oblasti.  Opatření se týkají především infrastruktury pro bezemisní vozidla, standardizace a právních aspektů automatizovaného řízení, digitálních a mobilních služeb a výzkumu a vývoje pro automobilový průmysl.

Na jejich základě by se pak stát měl rozhodnout, zda zavede například přímou podporu nákupu elektromobilů, zrychlené odpisy pro tato vozidla nebo daňovou úlevu.

Ovšem plán obsahuje i konkrétní opatření. Například zavedení vysokorychlostního internetu podél dálnic, vypracování příslušné legislativy pro provoz autonomních aut, zajištění podmínek pro rozvoj a budování sítě dobíjecích stanic a dokonce možnosti vybudování speciálního polygonu pro testování autonomních vozidel.

Podnět k vytvoření schválených dokumentů vznikl na Kolokviu o budoucnosti automobilového průmyslu ČR, které se konalo v únoru v Mladé Boleslavi. Kromě zástupců firem v oblasti automobilového průmyslu se jej zúčastnil předseda vlády, ministr průmyslu a obchodu, ministryně práce a sociálních věcí, ministr životního prostředí a koordinátor digitální agendy ČR. Projednávala se především právě příprava automobilového průmyslu na příchod digitalizace.

Snahu vlády zachovat konkurenceschopnost autoprůmyslu i v dalších letech vítá Hospodářská komora ČR.

Chceme-li udržet konkurenceschopný automobilový průmysl v Česku, neobejdeme se bez intenzivní a dlouhodobé spolupráce s vládou. Nástup elektromobility, autonomního řízení a digitalizace si vyžádá konkrétní opatření na straně vlády od koncepcí, přes legislativu až po technické vzdělávání,“ říká předseda Průmyslové sekce Hospodářské komory ČR Zdeněk Petzl.

Vládní podporu přijalo s uspokojením také město Praha ve své tiskové zprávě „Není žádným tajemstvím, že doprava je největším znečišťovatelem ovzduší v Praze. Rozvoj elektromobility je v této věci jedním z klíčů k lepší budoucnosti. My se na úrovni Prahy snažíme přispět také.

Velmi motivační je podle ohlasů opatření, že elektromobily mohou parkovat ve všech parkovacích zónách za pouhých 100 korun ročně,“ řekl náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek, podle nějž je elektromobilita typickou oblastí, která si zaslouží veřejnou podporu. Elektromobily jsou totiž oproti klasickým automobilům stále výrazně dražší.

Lidé si logicky vzhledem k rozdílu v ceně pořízení elektromobilu velmi rozmýšlejí, proto je nutné je motivovat. Jako ideální vidím kombinaci různých úlev, které však musejí jít ruku v ruce s rozvojem infrastruktury, tedy zejména dobíjecích stanic,“ dodal Dolínek.


Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

V pražských Letňanech se v těchto dnech předchází vzniku odpadů

První den 5. ročníku národní konference Přecházení vzniku odpadů 2018 začal velkým tématem - plasty.

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Na olomoucku se bude odpad méně skládkovat a více využívat

Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo vznik akciové společnosti, která bude výkonným orgánem Spolku Olomoucké odpady, z.s., který má v plánu řešit odpady svých členů – akconářů levněji a především v souladu s novou evropskou legislativou.

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Siemens představil nové funkce Synco IC pro vzdálený odečet a sledování spotřeby energií

Divize Building Technologies společnosti Siemens rozšířila cloudovou platformu Synco IC pro dálkové ovládání systémů topení, větrání a klimatizace (HVAC) o nové funkce.