DOH
ReachSpektrum

Odpad ze zářivek je již za vrcholem. Trh s osvětlením se mění

Jak se mění trh s odpadem z osvětlení?

Odpad ze zářivek je již za vrcholem. Trh s osvětlením se mění

pixabay

Nigel Harvey, generální ředitel společnosti Recolight, se zabývá poklesem fluorescenčních světelných zdrojů a zvýšením udržitelnějších alternativ LED osvětlení.

Nejnovější údaje z britské agentury životního prostředí ukazují, že celková tonáž odpadních zářivek shromážděných ve Spojeném království klesla meziročně ze 7,529 tun v roce 2015 na 6,315 tun v roce 2016.

Tento trend by měl být i nadále klesající. Pokles je téměř jistě dalším trvalým poklesem v roce 2017 a později.

Nigel Harvey, který je šéfem britské organizace odpovědnosti výrobců pro světla Recolight, analyzoval na portálu Resource.co, proč nastal tento vývoj a jaké budou jeho důsledky.

Změna na trhu nových osvětlení

Hlavním důvodem je podle Harveye, že poptávka po zářivkách klesá. Nákupní centra přestávají používat lineární zářivky (lidové také nazývané jako neonky nebo neonové trubice, přestože neon neobsahují - pozn. red.) a přecházejí na nová LED osvětlení.

LED-ky, tedy luminiscenční diody nebo světelné diody, jsou obvykle se zabudovaným zdrojem, takže výměna trubice není potřebná. Podobně byly nahrazeny oranžové sodíkové výbojky, které byly typickým pouličním osvětlením, a nahrazují se jasnými bílými mřížkami LED světla - bez vyměnitelných žárovek.

Tato transformace rychle nabírá dynamiku. Vestavěná LED světla jsou totiž udržitelnější: používají méně energie a mají delší životnost.

"V čele těchto změn stojí banky, supermarkety, továrny, ale i vládní a místní samosprávy. Všichni se snaží dosáhnout nižších provozních nákladů a nižších uhlíkových stop," vysvětluje Harvey.

Tento trend se musel odrazit i ve složení odpadu ze svítidel. Vytrácí se žárovkový, ale i zářivkový odpad. Jakmile ovládne trh integrovaná LED dioda, přestane vznikat fluorescenční odpad, tedy odpad ze zářivek.

Britské ministerstvo životního prostředí DEFRA stanovilo v posledních dvou letech cíl recyklace světelných zdrojů odrážející množství odpadních světel, které pravděpodobně vznikne.

Cíl pro rok 2017 je sice o 11% nižší, než limit pro rok 2016, přesto se tento rok očekává poměrně podobný objem zářivkového odpadu.

Kolektivní systémy odpovědnosti výrobců elektrických a elektronických zařízení (WEEE), jakým je i společnost Recolight, proto chtějí financovat většinu, ne-li všechna shromážděná odpadní světla.

Vzhledem k evropské legislativě, která podporuje princip "výrobce platí", sběrači odpadních světel by nadále měli mít přístup k bezplatnému servisu.

Na tomto principu funguje i Recolight, která je největším britským systémem pro osvětlení. Kolektivní systém distribuuje kontejnery pro sběr tohoto osvětlení a zajišťuje jejich bezplatný odvoz a recyklaci.

Dodatečná ochrana pro sběrné dvory

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Ceny tepla budou již čtvrtý rok v řadě převážně stagnovat

Ceny tepla budou již čtvrtý rok v řadě převážně stagnovat

V příštím roce bude již čtvrtý rok v řadě pokračovat stagnace cen tepla. Ceny tepla vyrobeného ze zemního plynu zůstanou v příštím roce většinou stejné nebo se v některých případech i sníží.

Konference Šetrné budovy 2017

Konference Šetrné budovy 2017

Již 6. ročník mezinárodní konference Šetrné budovy 2017 organizované Českou radou pro šetrné budovy nastínil nezbytnost dlouhodobého strategického plánování výstavby.

ČIŽP v oblasti nakládání s autovraky loni nelenila

ČIŽP v oblasti nakládání s autovraky loni nelenila

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) provedla v roce 2016 v celé oblasti odpadového hospodářství celkem 3261 kontrol. V oblasti autovrakovišť zkontrolovali inspektoři oddělení odpadového hospodářství (OOH) celkem 90 provozoven, z toho 29 na základě podnětů.