Chemické fórum
Dny tepen
VŠCHT

Jak uspořit 42% světové poptávky po energii? Elektrifikací, tvrdí stanfordský profesor

Profesor ze Stanfordské univerzity zveřejnil video ve kterém tvrdí, že pokud se lidstvo zbaví fosilních paliv, začne těžit z obrovského zvyšování efektivity a to v každém odvětví.

Jak uspořit 42% světové poptávky po energii? Díky elektrifikaci, tvrdí stanfordský profesor

pixabay

Došlo by k čisté úspoře ve výši 42% světové spotřeby energie, která by jednak čerpala z přechodu na čistou energii, ale rovněž by ji ulehčila.

Mark Z. Jacobsen ze Stanfordu vyvrací všeobecně rozšířený názor, že obnovitelné zdroje energie nemohou naplnit světovou poptávku po energii. Video navazuje na již zveřejněný postup, ve kterém Jacobsen a jeho 26 kolegů ze Stanfordu, Berkeley, Berlína a Dánska demonstrují, jak může 139 zemí do roku 2050 využívat 100 % obnovitelných zdrojů z větru, vody a slunce.

"Zjistili jsme, že pokud se všechno v těchto zemích zelektrifikuje a pokud bude elektřina dodávána z čistých obnovitelných zdrojů, poptávka po energii klesne zhruba o 42 %, aniž by bylo nutné změnit naše zvyky," říká Jacobsen, profesor civilního a environmentálního inženýrství a ředitel stanice Atmosphere/Energetického programu.


Jacobsen uvádí tyto příklady:

• Přibližně 13% veškeré energie na celém světě se používá k těžbě, přepravě a rafinování fosilních paliv, takže v případě odstranění fosilních paliv, okamžitě dosáhneme 13 % úspory. Do tohoto výpočtu zahrnuje Jacobsen i těžbu uranu a ukazuje budoucnost, ve které obnovitelné zdroje nahrazují také jadernou energii.

• Elektrická energie je účinnější než spalování, takže může být ušetřeno asi 23 procent využívané energie. Například elektromobil používá zhruba 85 % energie ve své baterii pro pohyb vozu, zbytek se ztratí jako odpadní teplo. Benzínem poháněný automobil používá pouze 17 až 20 % své energie pro pohyb vozu a zbytek se ztrácí jako odpadní teplo. 

V dopravním sektoru by tak mohlo dojít k masivnímu zlepšení efektivity, podle Jacobsena až o 80 procent. V ostatních odvětvích, včetně vytápění a tepelných čerpadel, jsou úspory menší, ale přesto jsou dostatečné k tomu, aby ušetřily 23 % světového využití energie.

• Zbývajících 7 % v Jacobsenově výpočtu pochází z "nenáročných" politicky motivovaných energetických účinností, k jejichž realizaci by došlo během změny.

Jacobsen a jeho tým se soustředili na větrnou, vodní a solární energii (WWS) a to na úkor jiných technologií, které někteří považují za čisté. Je to částečně proto, že WWS jsou již připraveny k zavádění.

Hlavní roli při řešení problémů by podle některých mohli hrát i jiné energetické možnosti, jako je jaderná energie, uhlí a zachycování a ukládání uhlíku (CCS), biopaliva a bioenergie. Problémem těchto technologií je, že emise uhlíku a emise znečišťující ovzduší a působící na zdraví lidí, mohou vytvářet alternativní náklady.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Průmysl investuje miliardy do ekologizace. Zapojit se musí ale i další sektory

Průmysl investuje miliardy do ekologizace. Zapojit se musí ale i další sektory

Na snižování škodlivých emisí se musí podílet všichni znečišťovatelé. Průmysl díky investicím do ekologizace snížil od roku 2000 do roku 2016 emise oxidu siřičitého a oxidů dusíků o polovinu.

Nakládání s pneumatikami na skládkách

Nakládání s pneumatikami na skládkách

Jakým způsobem lze nakládat s pneumatikami, které přijme oprávněná osoba jako odpad? Respektive jak nakládat s pneumatikami, když se jako odpad dostanou na skládku, kde je chce oprávněná osoba využít na výstavbu nebo k rekultivaci skládky? A jak je správně zaevidovat?

Čistírny odpadních vod mohou sloužit jako elektrárny

Čistírny odpadních vod mohou sloužit jako elektrárny

Odpadní voda obsahuje 5 - 10 násobek množství energie potřebné na provoz ČOV. Jednotlivými opatřeními lze dosáhnout nejen jejich soběstačnosti, ale i nadprodukce.