celoživotní vzdělávání
Ekolamp
VŠCHT

Elektromobil Lightyear nepotřebuje nabíječku, stačí mu slunce

Nizozemský startup prodává nový typ elektrického vozidla s kmitočtem až 800 km díky solárním článkům.

Elektromobil Lightyear nepotřebuje nabíječku, stačí mu slunce

wikimedia.org

Holandská startupová firma Lightyear představila model elektrického automobilu, který posouvá technologické limity v elektromobilitě opět o něco výš. Elektrické vozidlo Lightyear One, poháněné všemi čtyřmi koly, má dojezd 800 kilometrů a je schopné jezdit měsíce bez nutnosti dobití.

"Můžete si představit Lightyear One jako kompletně přepracovaný elektromobil, který kombinuje to nejlepší ze solárních a elektrických automobilů," říká Lex Hoefsloot, ředitel a spoluzakladatel Lightyear.

"Jedná se o revoluční krok v elektromobilitě, protože můžeme kombinovat skvělý vzhled s extrémní efektivitou. Tento první model přemění sci-fi na skutečnost: auta řízená pouze sluncem."

Elektromobily se solárními panely na střeše nejsou žádnou novinkou. Tyto automobily dříve spíše připomínaly alegorické vozy než standardní dopravní prostředky, nemluvě o maximálním dojezdu vozidla.

I Lightyear One obsahuje solární články zabudované do střechy, které z hlediska designu nepůsobí rušivě. Energie vyrobená ze slunce by měla stačit k dobití baterie během dne.

V slunečných oblastech může vozidlo jet měsíce bez nutnosti nabíjení. Samozřejmě, pokud je to nutné, je možné doplnit energii v nabíjecích stanicích nebo pomocí standardní elektrické zásuvky v domácnosti.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

 Svaz průmyslu a dopravy ČR: Cíle EU pro energetickou účinnost jsou velké finanční riziko

Svaz průmyslu a dopravy ČR: Cíle EU pro energetickou účinnost jsou velké finanční riziko

Na včerejším společném jednání se Rada EU, Evropská komise a Evropský parlament (tzv. trialog) shodly na cílech stanovených v upravené Směrnici o energetické účinnosti (EED II). Odsouhlasené cíle pro rok 2030 se zpřísnily. K jejich naplnění bude jenom v ČR zapotřebí v příští dekádě investovat stovky miliard korun, tedy částku v hodnotě až 95 % českého státního rozpočtu.

Projekt KeepWarm pomůže modernizovat dálkové vytápění v zemích střední a východní Evropy

Projekt KeepWarm pomůže modernizovat dálkové vytápění v zemích střední a východní Evropy

Projekt „Zlepšení vlastností systémů dálkového vytápění ve střední a východní Evropě“, zkráceně „KeepWarm“, je financovaný v rámci programu EU Horizont 2020. Jeho cílem je zrychlit nákladově efektivní investice do modernizace systémů dálkového vytápění ve střední a východní Evropě a snížit emise skleníkových plynů. Na projektu KeepWarm se podílí 11 partnerů v 7 zemích včetně České republiky.

Odpady a obce 2018: Není v plánu zpoplatnit energetické využití odpadů

Odpady a obce 2018: Není v plánu zpoplatnit energetické využití odpadů

I možnost daňového zvýhodnění recyklovaných výrobků je na pořadu dne.