Chemické fórum
Dny tepen
VŠCHT

Elektromobil Lightyear nepotřebuje nabíječku, stačí mu slunce

Nizozemský startup prodává nový typ elektrického vozidla s kmitočtem až 800 km díky solárním článkům.

Elektromobil Lightyear nepotřebuje nabíječku, stačí mu slunce

wikimedia.org

Holandská startupová firma Lightyear představila model elektrického automobilu, který posouvá technologické limity v elektromobilitě opět o něco výš. Elektrické vozidlo Lightyear One, poháněné všemi čtyřmi koly, má dojezd 800 kilometrů a je schopné jezdit měsíce bez nutnosti dobití.

"Můžete si představit Lightyear One jako kompletně přepracovaný elektromobil, který kombinuje to nejlepší ze solárních a elektrických automobilů," říká Lex Hoefsloot, ředitel a spoluzakladatel Lightyear.

"Jedná se o revoluční krok v elektromobilitě, protože můžeme kombinovat skvělý vzhled s extrémní efektivitou. Tento první model přemění sci-fi na skutečnost: auta řízená pouze sluncem."

Elektromobily se solárními panely na střeše nejsou žádnou novinkou. Tyto automobily dříve spíše připomínaly alegorické vozy než standardní dopravní prostředky, nemluvě o maximálním dojezdu vozidla.

I Lightyear One obsahuje solární články zabudované do střechy, které z hlediska designu nepůsobí rušivě. Energie vyrobená ze slunce by měla stačit k dobití baterie během dne.

V slunečných oblastech může vozidlo jet měsíce bez nutnosti nabíjení. Samozřejmě, pokud je to nutné, je možné doplnit energii v nabíjecích stanicích nebo pomocí standardní elektrické zásuvky v domácnosti.

 
 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte

  • Přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok
chci se přihlásit chci získat předplatné

Diskuse (0)

Přidejte komentář

Tato funkce zabraňuje robotům přidávat neadekvátné příspěvky. Zadejte prosím ověřovací kód, který vidíte na obrázku.Mohlo by vás zajímat

Průmysl investuje miliardy do ekologizace. Zapojit se musí ale i další sektory

Průmysl investuje miliardy do ekologizace. Zapojit se musí ale i další sektory

Na snižování škodlivých emisí se musí podílet všichni znečišťovatelé. Průmysl díky investicím do ekologizace snížil od roku 2000 do roku 2016 emise oxidu siřičitého a oxidů dusíků o polovinu.

Nakládání s pneumatikami na skládkách

Nakládání s pneumatikami na skládkách

Jakým způsobem lze nakládat s pneumatikami, které přijme oprávněná osoba jako odpad? Respektive jak nakládat s pneumatikami, když se jako odpad dostanou na skládku, kde je chce oprávněná osoba využít na výstavbu nebo k rekultivaci skládky? A jak je správně zaevidovat?

Čistírny odpadních vod mohou sloužit jako elektrárny

Čistírny odpadních vod mohou sloužit jako elektrárny

Odpadní voda obsahuje 5 - 10 násobek množství energie potřebné na provoz ČOV. Jednotlivými opatřeními lze dosáhnout nejen jejich soběstačnosti, ale i nadprodukce.